Gezi RehberiListeler

Britanya’nın Simgelerinden Olan 6 Göz Alıcı Malikane

Köşkler şatolar devasa parklar dönem mimarileri ile ilgili evlere meraklı olanlar için ilk gezilmesi gerekilen yer Britanya’dır. İste size Britanya’da görebileceğiniz birbirinden güzel 7 köşkü.

istanbul temizlik şirketi

Çoğumuzun aklına Britanya denince futbol, müzik, uzun çayırlar, soldan akan trafik, yüzyıl savaşları gibi şeyler gelir. Fakat Britanya adası misafirlerine her zaman daha fazlasını verecek şekilde sürprizlerle doludur.

Köşkler şatolar devasa parklar dönem mimarileri ile ilgili evlere meraklı olanlar için ilk gezilmesi gerekilen yer Britanya’dır. Dönemlerinin en varlıklı tüccarlarının, kraliyet ailesinin, ünlü askerlerin en ünlü mimarlara yaptırdığı şaheser niteliğindeki bu evleri dünyanın her hangi bir yerinde bulmanı imkansızdır. Lafmacun.net olarak bu birbirinden güzel sarayları, kaleleri, devasa evleri sıraladık.

Her biri farklı özellikleri ile ön plana çıkan bu evler kimi zaman su parkları, labirentleri, mimarisi ile göz kamaştırmaktadır.

İste size Britanya’da görebileceğiniz birbirinden güzel 7 köşkü.

1- Somerleyton Konağı

Somerleyton Konağı

İngiltere’de Lovesoft’da Somerleton kasabasında bulunan bu kır evi bahçesi ile ön plana çıkmaktadır. 1240 yılında inşa edilen malikane’nin ilk sahibi Sir Peter Fitzosbert’dir. Birçok kez el değiştirmiş olan bu malikane günümüzde çeşitli organizasyonlar için (özellikle düğünler) kiralanabilmektedir.

Konaklama da yapabileceğiniz bu malikane iş günleri içinde ziyarete de açıktır.

2- Burghley Malikanesi

Burghley Malikanesi

Dönemin güçlü devlet adamlarından biri olan Wlliam Cecil tarafından yapılan bu malikane büyüklüğü ile ön plana çıkmaktadır. Elizabeth mimarisi ile yapılan malikane 1587 yılından beri faal durumdadır.  Labirent, su evi, kürek çekme havuzu, dikilitaşlar barındırmaktadır.

3- Alnwick Kalesi

Alnwick Kalesi

İngiltere Northumberland’da bulunan bu kale 11. yüzyılda  Northumberland Dükü için inşa edilmiştir. Birçok kez tadilatın ardından uzun süredir ziyarete kapalı olan kale 2012 yılında ziyarete açılması ile İngiltere’nin en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri haline gelmiştir.

Adını belki ilk defa duymuş olabilirsiniz fakat Harry Potter serisine aşina iseniz Felsefe Taşı ve Sırlar Odası filmlerinden bu kaleyi tanımanız muhtemeldir.

4- Howard Kalesi

Howard Kalesi

Kuzey Yorkshire’da bulunan Howard Kalesi İngiltere’nin en görkemli evlerinden biridir. Bahçelerinde Four Winds Tapınağı, meşhur Atlas Çeşmesi, büyük obelisk gibi önemli yapıtlar bulunmaktadır. Hala Howard ailesine ait olan bu malikane günümüzde oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.

5- Montacute Evi

Montacute Evi
Visitors on the drive to the west front at Montacute House, Somerset.

Elizabeth döneminden değişmeden kalan ihtişamlı evlerden biri olan Montacute Evi Ortaçağ Gotik ve Rönesans Klasik arasında geçiş yapan mimariye sahiptir. Birçok dizi film çekimi için kullanılan bahçesinin yanı sıra kütüphanesi ile de meşhur olan Montacute malikanesi önemli ziyaretçi kapasitesine sahiptir.

6- Blenheim Sarayı

Blenheim Sarayı

Oxfordshire’ın Woodstock kasabasında bulunan Blenheim sarayı sembol kır evlerinden biridir. Unesco Dünya Mirasları listesinde de yer alan Blenheim Sarayı İngiliz Barok tarzı ile yapılmıştır. Saray aynı zaman Sir Winston Churchill’in de doğum yeridir. Zafer anıtı, büyük göl ve muazzam bahçeleri sayesinde Blenheim Sarayı İngilterenin önemli sembollerinden biridir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu