Gezi Rehberi

Dünyanın En Eski 10 Restoranı

Zamanında açılmış ve hala açık olarak faaliyet gösteren en eski restoranları sizler için derledik.

Restoran, lokanta, büfe adı ne olursa olsun canımız daraldığında bütçemizin yettiğince yemek yemeğe gittiğimiz mekanlardır aslında. Bende bilmiyordum ama meğersem çok eskiden daha eskiye dayanmaktaymış restoranların tarihi. Bizde sizler için Dünyanın en eski restoranlarını araştırdık.

10. Yar Restoran – Rusya

Yar Restoran - Rusya
Dünyanın en eski restoranlarından olan Yar Restoran 1850’li yıllarda Moskova’da açılmıştır. Günümüzde halen restoran olarak kullanmaya devam etmekte, aynı zamanda da çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

9. Union Oyster House – ABD

Union Oyster House - ABD
1826 yılında kullanıma açılan ve genellikle deniz ürünlerinin lezzeti ile ünlenmiş bir restorandır. Halen aynı yerinde Boston’da faaliyet sürdürmektedir.

8. Rules Restoranı – İngiltere

Rules Restoranı - İngiltere
1798 yılında kurulan ve açılış yapan Rules Restoranı Londra eyaletindedir. Gidenleri ufak bir uğraması tavsiye olunur dile kolay neredeyse 250 yıllık geçmişi var.

7. Tavares Rico – Portekiz

Tavares Rico - Portekiz
1784 yılında Lisbon’da açılan ve halen müthiş yemeklerini severleri ile buluşturmaya devam eden, klasik esintiler ile donatılmış dekorasyonu ile göz dolduran bir restorandır.

6. Botin Restoranı – İspanya

Botin Restoranı - İspanya
İspanya’nın başkenti Madrid’de 1725 yılında açılan restoran sanki ilk halini hala koruyormuş gibi görünüyor. Fırsatınız olursa bir uğramadan geçmezsiniz.

5. A La Petite Chaise- Fransa

A La Petite Chaise- Fransa
1680 yılında Paris’ te açılan gerçek bir Fransız restoranıdır. Zaten Fransızların yiyecek ve içecek düşkünlüklerine bakacak olursak, en eski restoranlardan biri Fransa’ da olmasaydı sürpriz olurdu.

4. Die Letzte Instanz – Almanya

Die Letzte Instanz - Almanya
Herhalde 1600′ lı yıllar Avrupa’ da restoran pazarının geliştiği gösteriyor ki o dönemde Avrupa’ da birçok restoran açılmış. O restoranlardan biri de 1621 ‘ de Berlin’de açılan Die Letzte Instanz’ dır.

3. La Tour d’Argent – Fransa

La Tour d’Argent - Fransa
Ee dedik ama Fransızlar yeme içme konusunda uzmanlar diye. 1500 yılından kalma  La Tour d’Argent Restoranı, Seine Nehri ve Notre Dame manzarası ile aşıklar şehrinde aşkın maksimuma çıktığı yerdir belki de.

2. Zum Franziskaner – İsveç

Zum Franziskaner - İsveç
Bence listenin sürprizi bu restorandır sanırım. İsveç’ lilerin en eski restoranlardan birine sahip olduğuna şaşırdım doğrusu. Ama güncel tasarımına baktığınızda gerçekten efsane gözüküyor. Gidenler en azından önünde fotoğraf çektiriyordur :).

1. Stiftskeller St. Peter – Avusturya

stiftskeller St. Peter - Avusturya
Ve işte Dünyanın en eski restoranı şaka değil 1200 yıldır hizmet veren bir restoran olabilir mi? Evet evet 1200 yıl. Yemek yemeseniz de sadece gidip görmeniz bile yeter herhalde.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu