Faydalı BilgilerSağlık

İştah Kesen Bitkiler, Meyve ve Sebzeler

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için yediklerinizi azaltmak istiyorsanız, iştah kesen bitkiler, meyveler ve sebzeler listemiz tam size göre.

istanbul temizlik şirketi

Fazla kilo probleminden kurtulmanın en etkili yollarından biri, iştah kesen besinler tüketmektir. İştah kesen besinler, zayıflama sürecinde kilo vermeye yardımcı olan besinlerdir. Ancak bu besinler sağlıklı bir diyet programı ile beraber kullanılmalıdır.

Uzmanlar iştah kesen besinlerin, tek başlarına değil, dengeli bir besin programı içinde kullanılması gerektiğini, bu besinlerin tek başına tüketilmesinden kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Piyasada iştah kesen birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların yan etkileri, oldukça fazladır. Bu yüzden birçok insan zayıflamak için ilaçlar yerine iştah kesici bitkiler kullanmayı tercih eder.

İştah kesen bitkiler, vücudu tok tutarak ve vücuttaki fazla yağların yakılmasına yardım ederek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

İştah Kesen Bitkiler

Çay

çay içmenin beyne faydaları

Çay, insanın acıkma süresini belirgin ölçüde uzatan besinlerden biridir. Özellikle yeşil çay, tokluk hissi vermesinin yanı sıra vücutta biriken fazla yağların yakılmasına da yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. En popüler iştah kesici bitkilerden biri olan yeşil çay, hormon üretimini dengeleyerek tokluk hissi yaratır.

Kakao

Kakao

Kakao bitkisi en etkili iştah kesen bitkilerden biridir.  Yüksek oranda kakao özü içeren siyah çikolata, tokluk hissi yaratarak kilo vermeye destek olur. Bu yüzden kilo vermek isteyen insanlara, tatlı yerine siyah çikolata tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Siyah çikolata, aynı zamanda vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlayarak iyi hissetmemize yardımcı olur.

Keten Tohumu

Keten tohumu

İştah kesen besinlerin başında gelen keten tohumu, yüksek oranda karbonhidrat içerir. Uzmanlar tarafından özellikle kahvaltıda tüketilmesi önerilmektedir. Bedene enerji vererek daha az acıkmayı sağlar. Lifler açısından çok zengin bir besin olan keten tohumu, uzun süre tokluk hissi yaratarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kahve

kahve

Günde 2 bardak içilen kahve, iştahı keserek açlık hissini bastırır. Zayıflamayı büyük ölçüde kolaylaştıran bir besin olan kahve, aynı zamanda güçlü antioksidanlar içerir. Metabolizmayı çalıştırarak vücutta biriken yağların yakılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil

Yüzlerce yıldır sindirim problemlerinin tedavisinde kullanılan zencefil, vücuda enerji veren, sindirim sistemini güçlendiren bir bitkidir. Zencefil, aynı zamanda açlık hissini azaltarak kilo vermeye kolaylaştıran bitkilerin başında gelir.

Nane

Nane-Limon Nasıl Yapılır?

Mideyi toksinlerden arındıran nane bitkisi, aynı zamanda iştah kesen bitkilerden biridir. Sindirim sistemini rahatlatır ve uzun süre tokluk hissi yaratır.

Kalahari Kaktüsü

Kalahari Kaktüsü

Afrika’daki Kalahari çölünde yetişen bu kaktüs, Afrika kabilesi olan San topluluğunda yüzyıllarca açlık isteğini bastırmak için kullanılmış bir bitkidir. Geleneksel tıpta, herhangi bir yan etkisi olmayan bu kaktüs, özellikle kıtlık zamanlarında ve savaşta, açlık dürtüsünü bastırarak zor ve sıkıntılı zamanların üstesinden gelmek için kullanılmıştır.

Kalahari kaktüsü, glukoz moleküllerine benzeyen kimyasal bileşenler içerir. Beynimiz bu maddeyi glukoz olarak algılar ve kanda yeterli glukoz olduğuna inanarak tokluk hissi yaratır.

Kore Çamı (Pinnothin)

Kore Çamı (Pinnothin)

Pinnothin, Kore’de yetişen bir çam ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Bu yağ yiyeceklere eklenerek iştahın kesilmesini sağlar. Doygunluk hissi veren bu yağ, insanın normalden daha az acıkmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

İştah Kesen Meyve ve Sebzeler

Doğal ve sağlıklı bir yöntemle kilo vermenin en etkili yollarından biri, tok tutan ve aynı zamanda besleyici meyve ve sebzeler tüketmektir. Lif açısından zengin yiyecekler, tokluk hissi vererek sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan besin kaynaklarıdır.

Elma

elma

İştah kesen besinlerin başında gelen elma, lifler açısından oldukça zengin bir meyvedir. Elma, aynı zamanda pektin içerir. Pektin maddesi beyne tokluk sinyali göndererek açlık hissini bastırır. Kandaki glukoz oranını dengeleyerek vücuda enerji veren elma, insanı uzun süre tok tutar. Ayrıca içindeki bol lif oranı, uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.

Avokado

Avokado

Bol lifli bir meyve olan avokado, kalp için sağlıklı doymamış yağlar içerir. Bu yağlar, açlık hissini bastırarak fazla yemek yemeyi engeller. Avokadonun içinde bulunan bu yağ asitleri, beyne tokluk sinyalleri göndererek zayıflamayı kolaylaştırır.

Badem

badem

Vitamin E, magnezyum ve güçlü antioksidanlar içeren badem, iştah kesen besinlerin başında gelir. 2006 yılında düzenlenen uluslararası yıllık obezite konferansında, bademin tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Limon

limonun-sagliga-faydalari

Limon, suda çözünebilir bir lif olan pektin içerir. Bu lif, sindirimi yavaşlatarak iştahı keser ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Bu yüzden, zayıflamak isteyen kişilere gün içinde sık sık limon suyu içmeleri tavsiye edilmektedir.

Patates

Patates

Patates yüksek oranda nişasta içerir. Nişasta, midede uzun süre kalarak vücudun tok kalmasını sağlar. A ve C vitamini açısından zengin bir besin olan patates, aynı zamanda sindirim sistemini yatıştırır.

Nohut

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Lifler açısından zengin bir besin olan nohut, aynı zamanda yüksek protein içerir. Uzun süre vücudu tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler

Yüksek oranda su ve lifler içeren yeşil sebzeler, iştah kesen besinlerin başında gelir. Ispanak, pazı, lahana gibi bu sebzeler vitamin ve mineraller açısından çok zengindir ve bedeni uzun süre tok tutmaktadır.

Soya Fasulyesi

Soya Fasulyesi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Protein deposu olan soya fasulyesinin sindirimi diğer besinlere göre daha uzun sürer. Bu yüzden iştah kesici besinlerin başında gelir. Soya fasulyesi bol lif içerir ve vücudu uzun süre tok tutarak zayıflamaya yardımcı olur.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu