EDİTÖR BAŞVURU
Ekonomi ve FinansFaydalı BilgilerListeler

Leasing Nedir, Ne Anlama Gelir, Avantajları Nelerdir

easing nedir, ne anlama gelir, liasing avantajları nelerdir, leasing şirketleri ile kiralama nasıl yapılır ve leasing ile araç alımına yönelik teferruatlar nelerdir?

Leasing nedir, ne anlama gelir, liasing avantajları nelerdir, leasing şirketleri ile kiralama nasıl yapılır ve leasing ile araç alımına yönelik teferruatlar nelerdir? Bu yazımızda finansal yaşamda sürekli karşılaştığımız ve özellikle kiralama işlemlerinde çok fazla duyduğumuz Leasing kavramı ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız. Leasing’in kelime tanımını yaparak işe başlayalım. Sonrasında Ülkemizde Leasing’in uygulama biçimlerinden örnekler verelim. 

Leasing Nedir, Uygulama Yöntemleri Nasıldır?

Leasing Nedir, Uygulama Yöntemleri Nasıldır?

—- Ülkemizde uygulama alanları yaygın olan Leasing’in kelime anlamı “Finansal Kiralama” demektir.

—-Leasing, kavramını açacak olursak bir malın yatırımcı tarafından satın alınması yerine, Leasing şirketi tarafından alınıp, yatırımcıya işine yarayacağı süre içerisinde kiralanması anlamına gelmektedir. Bir diğer ifade ile Leasing şirketleri özellikle ufak çaplı yatırımcıları bu sistem ile desteklemektedir.

—- Leasing şirketi finansal kiralamayı yaptıktan sonra yatırımcı taksitler halinde ödeme işlemini gerçekleştirmektedir.

—- Günümüzde özellikle finans kuruluşları ve bankalar tarafından çok aktif bir şekilde kullanılmakta olan bu sistem, Devlet tarafından da çeşitli teşvikler ile desteklenmektedir. Dediğimiz gibi özellikle küçük yatırımcılar için Leasing sistemi son derece olumlu sonuçlar vermektedir.

—- Yatırımcılara bu konuda önerilerimiz Leasing şirketleri ile iletişime geçmeden önce yatırım yapacağı kira konusu yer veya emtia ile ilgili kesin kararlarını önceden vermeleridir. Sonrasında bir birinden farklı hizmetler veren leasing şirketleri ile iletişime geçerek en uygun teklifi veren ile yola devam etmek olacak.

—- Dünya genelinde  yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada büyük avantajlar sağlar.

Leasing’e Konu Olan Mallar Hangileridir?

Leasing’e Konu Olan Mallar Hangileridir?

Finansal Kiralama Kanununa baktığımız zaman her türlü taşınır veya taşınmaz mal leasing kapsamında değerlendirilebilir. Leasinge konu malın bağımsız özellik taşıması gerekmektedir.

Otomobil, panelvan, otobüs, minibüs kamyonet ve kamyonlar,

– Ofis ekipmanları ve Bilgisayar malzemeleri

– Fabrika, tarla, arsa, iş yeri, depo, gibi ticari amaçlı kullanılacak alanlar,

– Matbaa ve ambalaj makineleri,

– Traktör, biçerdöver, pamuk toplama makinesi, balyalama makinesi gibi tarım makineleri,

leasing nedir

– İş ve inşaat makineleri,

– Tıbbi cihazlar ve hastane donanımları,

– Tekstil makineleri ve buna bağlı diğer cihazlar,

– Üretim hatları ve imalat makineleri vb her türlü taşınır taşınmaz Leasing konusu olabilir. 

Kimler Leasing Başvurusu Yapabilir?

Her türlü ticari işletmeler, her türlü ortaklıklar, şahıs firmaları, adi ortaklıklar, serbest meslek mensupları leasing başvurusu işlemini gerçekleştirebilirler.

Leasing Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

Kira ödemeleri Kiracı ile yapılan anlaşmaya istinaden mal bedelinin satıcıya ödendiği tarihte( aktif edildiğinde )leasing sözleşmesi imza tarihinde başlar.

Leasing Satın Alma İşlemlerini Kim Yürütür?

Yurtiçinden veya yurtdışından yapılacak tüm satın alma işlemleri Leasing şirketlerinin kendi yöneticileri yönetmektedir.

Leasing’in Avantajları Nelerdir?

 

Leasing’in Avantajları Nelerdir?

KDV Oranı %1

İş makinaları, tarım makinaları gibi bazı makinelerin leasing ile satın alınması durumunda KDV %1 olarak belirlenmiştir.

Sabit Ödeme İmkanı

Leasing işlemlerinde sözleşme süresi boyunca kiralar sabit kalmaktadır, ödeme planları kiracının isteği doğrultusunda TL veya Döviz hesabına göre revize edilebilir.

%100 Kredi Olanağı

Leasing yolu ile yatırım projelerinin tamamı finanse edilebilir. Malın bedelinin yanında, ithalat masrafları, nakliyesi, sigortası kredilendirilebilir.

Uzun ve Orta Vade

Yatırım projelerinde, yatırımın geri dönüş süresine uygun orta ve uzun vadeli kira planları değerlendirmeye alınabilmektedir.

Nakit Akışını Yönetme

Leasing işlemlerinde ödeme planı ve vade müşterinin ihtiyaçlarına göre belirlenebilir. kiralar; aylık , yıllık ve mevsimsel olarak müşterinin nakit akışına göre ayarlanabilmektedir.

Kısa Sürede Kredi İmkanı

Leasing firmalarının kredi süreci, alternatif finansman yöntemlerine göre daha kısadır.

Gider Gösterme Avantajı

Kiracı tarafından ödenen anapara ve faizi içeren kiralar için Ziraat Leasing tarafından fatura düzenlenmekte, Kiracı tarafından bu faturaların faiz kısmı gider gösterilerek vergi matrahından indirilebilmektedir.

Harç ve Fon İstisnası

Leasing sözleşmeleri ve bu sözleşmeler için alınan teminatlar, vergi, fon ve harçtan muaf tutulmaktadır.

Asgari Ödeme İmkanı

Leasinge konu edilen malın 2. el değerinin yüksek olduğu işlemlerde, firmanın moralitesi ve kredibilitesine göre ilave teminata ihtiyaç duyulmadan kefaletle işlem yapılabilmektedir.

Kiralama Kolaylığı

Leasing aracılığı ile finansman sağlanmasının yanı sıra malın, satın alınması, ithalatı, nakliyesi,sigortası leasing şirketi tarafından yapılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT:  leasing hesaplama, leasing ile araç alımı, leasing muhasebe kaydı, leasing şirketleri, leasing avantajları, leasing nedir ekşi, leasing nedir örnek, forfaiting nedir konularında bilgi elde etmek veya leasing ile ilgili diğer sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden uzmanlarımıza sorular sorabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu