Faydalı BilgilerSağlık

Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen 15 Şifalı Yiyecek

Çocuklarda öksürük, birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda öksürüğe neler iyi gelir yazımızda 15 maddede sıraladık.

Çocuklarda öksürük, birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Boğaza yabancı bir cisim kaçması, reflü, astım ve daha farklı sebeplerden dolayı çocuklarda öksürük görülmektedir.

Tedavi için öncelikle öksürüğün başlama zamanı ve süresine göre türü belirlenmelidir. Bahsettiğimiz ciddi sebepler haricinde çocuklarda sıklıkla görülen öksürük türü, özellikle kış aylarında görülen enfeksiyonel hastalıklara bağlı öksürüktür.

Bu öksürük türü, bazı şifalı bitkilerin doktora danışılarak kullanılmasıyla giderilebilmektedir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Özel karışım çay

Çocuk öksürüklerinde en etkili ve doğal tedavi edici yöntemdir. İçeriği ise; kabuğuyla birlikte soyulmuş elma, çubuk tarçın, karanfil, limon, zencefil ve ıhlamurdur. Hepsinden birer parça koyularak hazırlanacak çayın ılık olarak çocuklara verilmesi, bir- iki uygulamadan sonra öksürük üzerindeki olumlu etkisini gösterecektir.

Bal ve zencefil karışımı

Çocuklarda öksürüğün ilacı olarak, halk arasında en sık kullanılan yöntemdir. Öksürüğü kesici etkisi, çoğu kişi tarafından denenerek kanıtlanmıştır. Ancak, bu karışımın 2 yaşından küçük çocuklara verilmesi bazı yan etkilere sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

Bal

Bal, sade olarak tüketildiğinde de öksürüğü kesici etkisi bulunan bir besindir. Çocuklarda öksürük şikayeti için, bir çay kaşığı balın doğrudan yedirilmesi ve her akşam uyumadan önce tekrarlanması, özellikle gece çoğalan öksürüğün şiddetinin azalmasını sağlar.

Bal ve limon karışımı

Balın öksürük kesici etkisi zaten bilinmektedir. Limonun bol C vitamini içeren şifalı yapısıyla birleştiğinde ise, faydaları ikiye katlanmaktadır. Bir bardak ılık suya, ikisinden de birer tatlı kaşığı koyularak hazırlanacak karışım, çocuğa gün içerisinde 1-2 defa içirilebilir. Kısa sürede etkisini gösterecek ve öksürüğün şiddeti hafifleyecektir.

Buhar tedavisi

Çocuk öksürüğüne buhar tedavisi iyi gelmektedir. Kuru ortamda çocuğun öksürüğü giderek şiddetlenir ve boğazda tahrişe sebep olarak daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, çocuğun bulunduğu oda sürekli nemli tutulmalıdır. Bunun için, buhar makineleri kullanılabilir ya da, eskilerden kalma yöntem olarak çaydanlıkta kaynatılacak sıcak suyun buharını çocuğun teneffüs etmesi sağlanır.

Çocuklarda öksürük nasıl azalır

Sıcak çorba

Geleneksel hasta çorbası olarak bilinen tavuk suyuna çorba, öksürüğü kesici etkiye sahip olduğu gibi, çocuğun bağışıklık sistemini de güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ancak, tavuk suyuna çorbanın hazır paketlenmiş ürünlerden değil, organik tavuğun çeşitli sebze ve baharatlarla kaynatılarak elde edilmiş suyundan hazırlanması gerekir ki, çocuk için faydalı olsun.

Tereyağ pekmez karışımı

Adı kulağa pek hoş gelmese de, şifası oldukça fazla bir karışımdır. Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir? sorusu için önerilebilecek tedavi teknikleri içerisinde en etkili ve sağlıklı olan doğal yöntemlerdendir. Bir tatlı kaşığı tereyağ, yakılmadan eritilir ve içerisine bir tatlı kaşığı pekmez katılır. Ardından bir çay bardağı ılık suda eklenerek bir iki dakika kaynatılır. Öksürüğe iyi gelmesi için çocuğa ılık olarak içirilmelidir.

Bol sıvı tüketimi

Özellikle balgamlı öksürüklerde çocuğun bol sıvı tüketmesi, boğazları rahatlatır ve vücudun balgamı atmasını kolaylaştırır. Su, meyve suyu, ıhlamur, karışık çay ve çorba gibi sıvılardan öksürük döneminde çocuğa bol bol verilmesi gerekmektedir. Ancak, meyve suyundan kastımız, hazır meyve suları değil, evde mevsim meyvelerinden taze olarak sıkılmış meyve suyudur. Taze meyve suları ayrıca, yüksek vitamin ve mineral içermesinden dolayı, hem boğazları rahatlatarak öksürüğü kesmeye yardımcı olur, hem de öksürüğe sebep olan bakterileri ortadan kaldırır ve kısa sürede toparlanmayı sağlar.

Sık sık duş aldırmak

Çocuğa hasta olduğu dönemde sık sık sıcak duş aldırması, buharlı havayı soluyacağından öksürüğüne iyi gelecektir. Sıcak duş, çocuğun balgamı atarak rahatlamasını sağlamaktadır.

Ayva yaprağı ve ıhlamur çayı

Öksürük için bilinen doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Ihlamur, hem boğazı temizleyen etkiye sahiptir hem de öksürüğe bağlı olarak boğazda oluşan tahrişi önlemektedir. Ayva yaprağı da aynı etkilere sahiptir. Birer tutam ıhlamur ve ayva yaprağı, bir miktar suda kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Bu karışımdan, çocuğa günde 2-3 kez verilebilir.

Öksürüğe iyi gelen yiyecekler

Pekmez ve karabiber karışımı

Pekmezle karabiber birleştiğinde, öksürüğü kesici etkiye sahip olan bir karışım ortaya çıkmaktadır. Bir tatlı kaşığı pekmeze az miktarda karabiber eklenir ve bu karışım çocuğa yutturulur. Tekrarlandığı takdirde, öksürük kısa sürede kesilecektir.

Bal ve karabiber karışımı

Bal ve karabiber karışımı da, çocuklarda öksürüğü kesici özelliğe sahiptir. Bir tatlı kaşığı bala yarım tatlı kaşığı karabiber eklenir ve karıştırılarak çocuğa verilir. Öksürüğün şiddetine göre günde iki kere verilebilir. Zaten iki kullanımdan sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.

Soğan ve şeker karışımı

Soğan, antibiyotik etkiye sahiptir. İltihap kurutucu özelliği vardır. Bu nedenle, çocuk hastalıklarına iyi gelmektedir. Bir baş soğan ince ince doğranarak üzerini tamamen kaplayacak kadar toz şeker eklenir. Ağzı kapatılarak beklemeye alınır. Bir süre sonra yavaş yavaş suyunu salmaya başlar. İşte bu su, çocuklarda öksürüğün şifası olacak bir sudur. Ara ara bir çay kaşığı olmak üzere çocuğa verilir.

Kara turp ve bal

Kara turpun içi oyularak bal ile doldurulur ve bir kaba oturtularak suyunu salması beklenir. Suyunu saldıktan sonra çocuğa bir çay kaşığı verilir ve gün içinde tekrarlanabilir.

Kestane balı

Bin bir derde deva özelliğiyle bilinen kestane balından çocuğa yarım çay kaşığı doğrudan yedirilirse, hem öksürüğü keser hem de vücut direncini arttırır.

Çocuklarda öksürüğün nedeni çok farklı olabilir. Öksürük, bazen basit enfeksiyonlardan kaynaklanırken, bazen ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, doğal tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen öksürük geçmiyorsa, altta yatan sebebin araştırılması ve uygun şekilde hastalığın tedavi edilmesi için mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu