Faydalı BilgilerSağlık

Nohutun Pek Bilinmeyen 14 Faydası

Nohutun faydaları, vücut sağlığının korunması için azımsanmayacak niteliktedir. Bu yazımızda nohutun pek bilinmeyen 14 faydasından bahsediyoruz.

Nohutun faydaları yazımızda öncelikle nohutu tanıyalım. Anavatanı Orta Doğu olan nohut, tüketimi çok eski dönemlere dayanan besinlerden birisidir. Baklagiller familyasındandır ve daha çok kurutulmuş şekliyle tüketilmektedir. Değişik kültürlere özgü olarak çeşitli türlerde yemek ve salataları yapılmaktadır.

Pilav ve turşu eşliğinde lezzetli kış yemeklerinden birisi olan notunun, lezzeti kadar sağlık için faydaları da önemlidir. Besin değeri açısından nohut, en zengin baklagillerden birisidir.

Temel vitamini ise proteindir. A, C, E, K ve B6 içerir. Folat, fosfor, kalsiyum, potasyum, bakır, demir, çinko, selenyum ve lif içeren yapısıyla, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal bir ilaçtır da denilebilir.

Nohutun faydaları, vücut sağlığının korunması için azımsanmayacak niteliktedir.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Şeker hastalığına iyi gelir

Bilindiği üzere şeker hastaları, her besini tüketemez. Diyabet, bir nevi beslenme hastalığıdır ve etkisi, beslenme şekline göre değişmektedir. Bu nedenle diyabet hastalarının bol lifli gıdalar tüketmesi önerilmektedir.

Nohut, lif açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilimsel verilere göre haftada bir defa nohut tüketilmesi, kandaki glukozun dengelenmesini sağlar ve diyabetin olumsuz etkilerini giderir.

Vücut direncini arttırır

Dirençli bir bünye için en gerekli vitaminler C vitamini ve proteindir. Nohutta bu iki vitaminden de yeteri kadar bulunmaktadır. Vücut direncini arttırması, enerji vermesi ve bağışıklığı güçlendirmesine bağlı olarak enfeksiyonel hastalıklardan koruması, nohutun sağlık için faydaları arasındadır.

Kemikler için faydalıdır

Başta kalsiyum olmak üzere demir, magnezyum, folat, çinko, fosfat ve K vitamini, kemik sağlığının korunarak önemli kemik hastalıklarının oluşmasının önlenmesi için gerekli vitaminlerdir.

Nohut, bu vitaminlerin hepsinden fazlasıyla içermektedir. Kemik kırılması ve çatlamasına karşı direnci korumaktadır. Özellikle çocukluk çağında tüketilmesi ve bayanların belirli bir yaşa kadar sıklıkla tüketmesi, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi ve çeşitli kemik hastalıklarına karşı korumaktadır.

Nohut Kansere iyi gelir

Kalp sağlığını korumaktadır

Nohutun kalp sağlığı için faydalı olmasının temel nedeni, içerisinde yüksek oranda çözünür lif bulunmasıdır.

Bu özelliğiyle aynı zamanda kolesterolü de düşürmektedir. İçeriğindeki folat sayesinde kalp krizine neden olan homosistein seviyesini düşüren nohutun, kalp hastalıklarından korunmak için haftada en az bir kez olmak kaydıyla tüketilmesi önerilmektedir.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak nohut tüketenlerde, kalp krizi riskinin önemli oranda düştüğünü belirlemiştir.

Tansiyonu dengeler

Çoğu kişi yüksek tansiyon hastalığından muzdariptir. Yüksek tansiyon önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Dikkat edilmediği takdirde beyin kanaması ve felç riskini arttırmaktadır.

Beslenme, tansiyonun dengede tutulabilmesi için önemlidir. Sodyum, tansiyonun dengelenmesi için vücudun ihtiyacı olan vitaminlerdendir. Nohutta, yeterli miktarda sodyum vardır. Tansiyonun dengelenmesi için, haftada bir veya iki kez nohut tüketilebilir.

Kansere iyi gelir

Nohut, selenyum açısından zengin bir besindir. Bu özelliği ile diğer besin kaynaklarından ayrılmaktadır. Selenyum, kansere sebep olan virüslerle savaşmak için gereken bir vitamindir.

Ayrıca, yüksek lif ve folat vitaminleri de, iltihap azaltıcı etkileriyle, kanser hücrelerine karşı vücudu korumaktadır. Nohut, selenyum, folat ve lif açısından zengin yapısıyla, kanserli hücre oluşumunu engellemektedir. Kanser hastalığının tedavisinde de, tedaviden olumlu sonuç alınmasına katkıda bulunacak kadar faydalıdır.

Kolesterolü dengeler

Nohut, çözünür lif içermesinden dolayı, kolesterolü düzenleyici etkiye sahiptir.

Kadın hastalıklarına karşı koruyucudur

Nohutun faydalarından birisi de, kadın hastalıklarına karşı koyucu olmasıdır. Kadınlarda en sık görülen hastalıklar, meme kanseri ile rahim hastalıklarıdır.

Nohut, vitamin ve mineraller açısından diğer besinlere göre daha zengin olan yapısıyla, çeşitli kadın hastalıklarının oluşum riskini azaltmaktadır.

Kadınların en büyük sorunlarından birisi de, menopoz sonrası yaşadıkları semptomlardır. Nohut, bu semptomlarla mücadele eder ve bayanların menopoz sonrası şikayetlerini azaltır.

Sindirim sistemine faydalıdır

Lif içeriği, nohutun sindirim sistemi için faydalı olmasını sağlamaktadır. Kabızlık oluşumunu engelleyen nohut, sindirimin rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi için, tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır.

Kilo verdirici özelliktedir

Nohut, içeriğindeki lif sayesinde sindirimi düzenlediğinden, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, bol protein içermesiyle de, kişiye tokluk hissi vermektedir. Zayıflamak isteyenlerin beslenme düzeninde bulunması gerekir. Sadece kilo vermeyi değil, sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlar.

nohut Uykusuzluğa iyi gelmektedir

Uykusuzluğa iyi gelmektedir

Uykusuzluk problemi, kişilerin yaşam düzenini bozan, tedavi edilmediği takdirde stres ve agresiflik gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olan önemli bir problemdir. Zinde bir vücut için, rahat ve kaliteli bir uyku gerekmektedir.

Amino asit ve serotonin maddeleri, uykunun düzenlemesini sağlayan maddelerdir. Nohutun içeriğinde bu maddelerden bol miktarda bulunmaktadır. Uykusuzluk sorunundan kurtulmak için haftada bir kez nohut tüketilmesi yeterlidir.

İltihabı önler

Kolin, iltihabı önleyici bir vitamindir ve nohutta bulunmaktadır. Nohut tüketmek, iltihaplı hastalıkların oluşmasını  önler.

Ete eş değer protein içermektedir

Nohut, bol miktarda protein içermesinden dolayı, et yemeyenlerin tüketmesi gereken besinlerdendir.

Nohutun içeriğindeki protein, vücudun protein ihtiyacını büyük oranda karşılayacak derecededir. Ancak, et yemeyenlerin vücudun protein açığını kapatmaları için haftada iki kere nohut tüketmesi gerekmektedir.

Antioksidan etkiye sahiptir

Antioksidan, vücuda zarar veren zehirli maddelerle savaşmaktadır. Nohut, bir antioksidan kaynağıdır ve tüm hastalıkların oluşumunu önlemede önemli ölçüde payı vardır.

Besin değerleri açısından oldukça zengin olan nohut, her yaştan insanın rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Her şeyin fazlası zarar teriminden yola çıkarsak, nohutun da fazla tüketimi, bazı reaksiyonlara neden olabilir.

Bu nedenle, haftada bir ya da iki kez nohut tüketilmesi, vücudun çeşitli vitaminler açısından ihtiyacının karşılanması için yeterlidir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu