İlginç Bilgiler

Çocukken Hepimizin Mutlaka Korktuğu 8 Şey

Çocukken en çok neyden korkardınız, hatırlayabildiniz mi? Peki bu tipik çocukluk korkuları nedir? İşte çocukken bizi dehşete düşüren 8 korku.

Herkesin korkuları var ve korkmak bir noktaya kadar iyidir. Korku, kültürden kültüre farklılık gösterirken, çoğu çocuğun bir noktada sahip olduğu bazı ortak korkular vardır. Peki bu tipik çocukluk korkuları nedir? Çocukken en çok neyden korkardınız, hatırlayabildiniz mi? İşte çocukken bizi dehşete düşüren 8 korku.

8- Birisinin sizi pencereden izlediğini sanıp korkmak

sizi pencereden izlediğini sanıp korkmak

Hemen hemen hepimiz o gerilimi, o korkuyu hissetmişizdir. Birinin bizi pencereden izlediği korkusu, aslında 12-18 yaşları arasındaki insanlar için gerçekten çok büyük bir korku kaynağıdır.

7- Canavarlar

Canavarlar

Hayal gücünüzün çocukken ne kadar aktif olduğunu hatırlıyor musunuz? Belki de hala öyle. “Yatağımın altında yatan bir canavar var, gece beni yiyebilir” diyerek uyuyamayan çocuklar bence hala var.

6- Doktora gitmek

Doktora gitmek

Bu durum küçük yaşlarda bizim için gerçekten hiç eğlenceli değildi. Doktorlardan, hastanelerden ve özellikle iğneden tüm çocuklar çok korkar. Biz hastaneye korkudan gidemeyince, bu sefer onlar bize gelirdi. Okullarda yapılan aşı günlerinizi hatırlayın. Ağlayanlar, kaçmak isteyenler, kendine zarar verenler.. Herkesin gerilim içinde sırasını beklediği o anlar… 🙂

5- Anne veya Babadan ayrılmış olmak

Anne veya Babadan ayrılmış olmak

Belki bunu hatırlamayabilirsiniz ama bu durumu yaşamayan çocuk yoktur. Ve ayrılık endişesi gerçektir. 5 yaşından önce bazı yaşlarda hepimizde bu durum gözlenmiştir. Dünyanın her yerinde her çocuğun ortak korkularından biridir.

4- Uyurken evimize sızan biri

Gece tam uykuya dalmak üzereyken bir anda aklına gelir. “ Acaba evde yabancı biri mi var?” , ”Lütfen en sevdiğim oyuncağımı alma” diye yorganın altında korkuyla beklediğin o anları hatırladın mı? Eminim çoğu kişi bu durumu yaşamıştır.

3- Çeşitli hayvanlardan korkma

hayvanlardan korkma

Çoğu çocuk hayvan korkusu yaşar. Köpekler, inekler, yılanlar, böcekler.. Özellikle köpekler en korktuğumuz hayvanlardı. Bence de kesinlikle mantıklı. Düşünsene karşında senin kadar belki de senden daha büyük bir köpek var. Sen ne hissederdin?

2- Duş perdesinin arkasında kötü birinin olma durumu

Kimse yalan söylemesin, hepiniz baktınız. Ya duş perdesinin arkasına, ya kapının arkasına ya da herhangi bir şeyin arkasına baktınız. Acaba burada saklanan bir katil veya başka bir tehlikeli kişi var mı? Bizi en savunmasız anımızda yakalayacak biri?

1- Palyaço

Palyaço

Palyaço korkusu aslında çocuklarda en yaygın korkulardan biridir. Bazen yetişkinliğe kadar ilerlemektedir. Buna örnek olarak Stephen King’i gösterebiliriz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. ben küçükken hep bizim kapıcıdan korkardım duvara vururdu eliyle akıllı ol diye bende hemen ağlardım ne günlerdi be ama şimdi büyüdük ve hiçbirşeyden korkmuyoruz çok şükür :)

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu