İlginç BilgilerListeler

Tam 70 Harften Oluşan En Uzun Türkçe Kelime

istanbul temizlik şirketi
Türkçe bir çok ülke vatandaşınında belirtmesinden bildiğimiz gibi konuşması ve öğrenmesi en zor dillerden birisidir. Fakat güzel Türkçemiz içerisinde öyle bir kelime var ki bırak yabancıyı Türkçe öğretmenleri bile bir kaç denemeden sonra yavaş yavaş söyleyerek anca söyleyebilmektedirler. Türk Dil Kurumu kayıtlarında yer alan en uzun Türkçe kelime tam 70 harften oluşan “muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine” kelimesidir. Sizde ilk baktığınızda böyle kelimemi olur diyebilirsiniz ama bende ilk kez duydum ve gerçekten de varmış. :)Aşağıda kelimeleri İngilizceye çeviren bir sitede bu kelimenin karşılığına bakıldığında ki görüntüyü görebilirsiniz. İngilizce karşılığı adeta bir kompozisyon gibi duruyor. Sizlerde varsa tanıdığınız yabancılar onlara bu kelimeyi okutmaya çalışarak biraz eğlenebilirsiniz.

Unutmadan Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen dünya dilleri forumunda bu kelimeyi tam okumayı başaran 1 yabancı bile çıkmamıştır. Bizim konsolos nasıl okuyor hızlı okuyabiliyor mu onu da merak etmiyor değilim. 🙂

1. En uzun Türkçe kelime ve İngilizce karşılığı

En uzun Türkçe kelime ve İngilizce karşılığı

2. Kıtalara göre dillerin konuşulma oranları

Kıtalara göre dillerin konuşulma oranları

3. Dünya üzerinde en çok konuşulan 10 dil.

Dünya üzerinde en çok konuşulan 10 dil.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu