İlginç BilgilerYeme - İçme

Neredeyse her gün tükettiğimiz zehirli gıdalar

Şimdi listeleyeceğimiz bu yiyecekler aslında günlük hayatta severek yediğimiz harika şeyler. İşte sizi ölümle burun buruna getirme ihtimali olan tehlikeli yiyecekler.

istanbul temizlik şirketi

Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle sizin için kötü olan ve herkes tarafından zararlı görülen bir kaç besinden kaçarak sağlıklı beslendiğinizi sanıyorsunuz. Bazı yiyeceklerin sizi öldürme ihtimalinin olduğuna şaşıracaksınız ama dünyaca bilim adamları bunları doğrulamaktadır. Tabii ki şimdi listeleyeceğimiz bu yiyecekler aslında günlük hayatta severek yediğimiz harika şeyler. Bazılarının sapları çok tehlikeli bazılarının ise tohumları. Onlar bu şekilde zehirli gıdalar listemize girdi. İşte sizi ölümle burun buruna getirme ihtimali olan tehlikeli yiyecekler.

10- Erik

Erik

Erik, çoğu kişinin en sevdiği meyveler arasında birinci sırada gelir. Ancak uzmanlar biraz tehlikeli olduğunu söylüyor. Tehlike derken ölümle sonuçlanabilecek bir tehlike. Bunu ilk duyduğumda bende çok şaşırmıştım. Erik nasıl bir insanı öldürebilir ki arkadaş? Daha önce ölüm sebebi erik olan hiç kimse görmediğinize adım gibi eminim. ? Ancak bilim adamları eriğin içinde siyanojenik bileşenler olduğunu ve eriğin o kadar da masum bir meyve olmadığını savunuyor. Bu durum da eriği zehirli gıdalar listemizde yer almasını sağlıyor.

9- Pastörize edilmemiş bal

Bal maskesi ile siyah nokta temizleme

Marketlerden alınan balların her türlüsü pastörize edilmiştir. Bu konuda korkmanıza gerek yok çünkü pastörize edilmeyen balların marketlerde satılması yasaktır. Pastörize işlemi gıdanın yüksek derecelerde ısıtılıp sonrasında soğutulması işlemidir. Bu şekilde mikroplardan arındırılmış olur. Pastörize edilmemiş ballar üzerinizde halsizlik, baş dönmesi ve kusma gibi etkiler yaratabilir. Hatta bebekler için ölümcül bile olabilmektedir. Bu yüzden bu tür ballar da zehirli gıdalar arasında yer alır.

8- Yer Fıstığı

Yer Fıstığı

Yer fıstığı en yaygın alerjilerden biri olan anafilaksiye neden olabilir. Tipik semptomlar, solunum yolunun daralması ve solunumun zorluğudur. Tedavi edilmediğinde, ölümcül olabilir. Zehirli gıdalar arasında fıstık da bulunuyor.

7- Kirazlar

Kiraz

Kirazlar da en sevdiğimiz meyvelerden biridir. Yazları yemeye doyamadığımız bu meyvenin tohumları aslında bir nevi zehirdir. Tohumlar içerisinde hidrojen siyanür içerir.

6- Kayısı

Kayısı

Kayısının kendisi harika olsa da çekirdeği yutulduğu zaman içerisinde sizin için zararlı olabilecek zehir içerir. Ancak çekirdeği kurutulup sonrasında kırılıp yendiğinde herhangi bir sorun yoktur ve oldukça lezzetlidir.

5- Domates

domates

Domates mi? Evet yanlış okumadınız domates. Sofralarımızdan yaz kış eksik olmayan domates. O zaman sizi rahatlatmak açısından söyleyelim, domatesin kendisinde herhangi zararlı bir şey yoktur. Zararlı olan yerleri yaprakları ve saplarıdır. Vücudunuzun mikroplara karşı savunmasız olduğu bir zamanda domates yaprağı ya da sapı yerseniz bu sizin için ciddi sorunlara neden olabilir. Çünkü içerisinde bir zehir olan glikoalkolid bulunmaktadır. Yani zehirli gıdalar listemizde domates ilk sıralarda gelmektedir.

4- Elma Tohumları

Elma Tohumları

Elmalar çok sağlıklı meyveler iken tohumları amigladin ve siyanür içermektedir. Elbette vücut bu tohumlardan az miktarda yendiğinde sorunsuz bir şekilde bunu işleyebilir. Fakat teorik olarak, büyük miktarda elma tohumunun alınması sorunlara neden olabilir.

3- Mantarlar

Mantarlar

Mantar zehirlenmeleri en çok karşılaştığımız gıda zehirlenmelerinden biridir. Bazı mantarlar mükemmel lezzetli iken bazıları da sizi kısa sürede öldürebilecek ya da hastanelik edebilecek türdendir. Bu yüzden doğada gördüğünüz her mantara dokunmayın ve yemeyin. Ölüm oranı çok yüksek olan bir gıdadır ve zehirli gıdalar listemizdeki en tehlikeli yiyecektir.

2- Şeftaliler

Şeftali

Kayısılara benzer şekilde, şeftaliler de zehirli çekirdeklere sahiptir. Neyse ki çekirdekleri yenilmeyecek kadar büyük olmaktadır.

1- Pişmemiş yumurta

Yumurta akının cilde faydaları nelerdir?

Yumurta günlük hayatta şüphesiz en çok tükettiğimiz gıdaların başında gelir. Yumurta zehirlenmeleri de mantar zehirlenmeleri gibi oldukça tehlikelidir. Bozuk yumurtalar ve pişmemiş yumurtalar yemek ölümle sonuçlanabilir.

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

2 Yorum

  1. Ben artık hic bir bilgiye inanmıyorum. Çünkü koca koca profesörler çıkıp biri iyi diyor. Aradan biraz zaman geçiyor diğeri kötü diyor. Yok yani neye dayanarak böyle diyorlar bilmiyorum ki…
    Neyse sonuç olarak hazır yememeye devam 😉

  2. Bunları keşke organik üretebilsek. O zaman insan ömrü daha da uzun ve sağlıklı olur. Ama her nedense işte böyle gdo hormon veya diğer türde bir şeylere başvuruyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu