ListelerYeme - İçme

Her Şey Dahil Sistemde Hizmet Veren Bir Otelin Aşçısının Şok İtirafları

1. Otelde pişen etler

Otelde pişen etler

Otelde kırmızı et çok pahalı olduğu için onun yerine hindi eti kullanırız ve hindi eti de doğası gereği biraz sünüyor ve ne kadar çok pişirilse de elastiki yapısı kaybolmuyor tabi bu bazı müşterilerde et az pişmiş tepkisine sebep olabiliyor. Ama sonuçta otelde kırmızı et pişmiyor.

2. Otellerde pişen Balık Etleri

Otellerde pişen Balık Etleri

Her şey dahil otellerde genelde Alabalık veya Kuzu Balığı verilir. Tabi kuzu balığı yapılırken genelde tuzda pişmiş olarak sunulur. Aslında kuzu balığı diye tükettiğiniz balık genelde köpek balığıdır. Ben hiç bir zaman kuzu balığı pişirdiğimi hatırlamıyorum. Neden tuzda derseniz o da aradaki lezzet farkını yok etmek.

Donmuş balık sunuluyor ise bu ya kalamar yada sudak tır.

3. Kalan Etler ne oluyor?

Kalan Etler ne oluyor?

Yemekten sonra büfede kalan 50-60 kg et ne mi oluyor? Tabi ki otel müsriflik yapıp onları çöpe atmıyor hepsi stajyerler tarafından temizce yıkanıyor ve yeniden soslanarak ertesi gün tekrardan yemek büfesine sunuluyor.

4. Büfede Kalan Tatlılar ne oluyor?

Büfede Kalan Tatlılar ne oluyor?

Açık büfelerde yenilmeyip kalan tatlılar pastahanede ki demi şefler bu tatlıları bir güzel yoğurur ve dah sonra üzerine pralin, damla drop, çırpılmış krema, en sonunda da meyve aromalı krem şanti ekleyip tekrardan büfeye gönderirler.

5. Otellerde yapılan tatlılar hijyenik mi?

Otellerde yapılan tatlılar hijyenik mi?

Otellerin pastahaneleri diğer bölümlerden daha hijyeniktir. Tabi bu otel sahibine göre de değişir çok iğrenç bir insan değilse sadece büfede bulunan pastaları kullanır. (Gerisini merak bile etmedim içim kalktı)

6. Otellerde Et yemekleri sağlıklı mı?

Otellerde Et yemekleri sağlıklı mı?

Kasaphane de işler, bütün gelen parçalara bakar. Genel olarak köfte yapılırken dana döş ve gerdan kullanılır. Eğer olur da menüde Adana Kebap veya Urfa Kebap var ise o yemeği yemeyiniz. Tekrar söylüyorum, her şey dahil sistemin olduğu bir otelde Adana Kebap yemeyiniz hatta elinizi bile sürmeyiniz.

7. Otellerde Soğuk Büfe Menüsü

Otellerde Soğuk Büfe Menüsü

Soğuk bölümünde ise işler çığrından çıkmıştır. Genel olarak, yapılan portör muayenelerinde gaita oranı çok yüksektir. Bunun nedeni, mutfak personelinin hijyeninin yanı sıra mayonez içerikli yiyeceklerin bu bakterilerin gereğinden fazla üremesini sağlamalarıdır. 2000 kişilik bir otelde yapılan rus salatasını, aşçıların elleriyle harmanlamadığını düşünmeniz birazcık saflıktır.

Bütün bunlara karşın büfede hiçbir masraftan kaçınılmaz. Müşterileri aldatmak için bol bol karpuz ve kabak dekoru yaparız. Bir gün saydığımda büfede 20 çeşit yemek olmasına rağmen 50’ye yakın dekor vardı. Önce gözünüzü doyurmak nedir, bunu çok iyi biliriz.


Patates içeren yemekler bol kalorilidir ve tokluk hissi verirler. Çalıştığım mutfakta en az üç kişiyi patates çuvalının başına dikerim. Sabahtan akşama kadar patates soydururum. Bir öğünde en az üç yemeğim patates içeriklidir, siz fark etmezsiniz de patates gördüğünüzde saldırıyorsunuz. İçgüdüsel bir şey galiba… Bu gibi durumlar için bize en doğru yolu gösterecek şey ise otel yorumları yapılan siteleri araştır manızdır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu