Listelerİlginç BilgilerTarih

Çanakkale Savaşı Hakkında Detayları Pek Bilinmeyen İlginç Bilgiler

Çanakkale Savaşı bir destandır ve bu destan hakkında pek bilinmeyen en ilginç ve doğru bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

istanbul temizlik şirketi
Çanakkale Savaşı bir destandır, bu destanı yazan Türk milleti bütün dünyaya nasıl ülke savunulurun yanı sıra savaş sırasında gösterdiği insanlıkla Türk insanının savaşta düşmanına bile ne kadar yardım sever olduğunu da göstermişlerdir.

Çanakkale savaşından arda kalan bir çok hikaye ve efsane meydana gelmiştir. Bir gemi ile onlarca gemiyi batıran, bir on başının rekor kıran bir ağırlığı tek başına kaldırarak hem de 3 kere top atışı yapıp gemi batırdığını, 57. Alay’ın emir bile almadan savaş alanına giderek savaşın kazanılmasında büyük katlısı olduğunu ve havada çarpışan onlarca mermi olduğunu biliyor muydunuz. Savaş hakkında pek bilinmeyen en ilginç ve doğru bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

1. Çanakkale Savaşı Havada çarpışan mermiler

Çanakkale Savaşı Havada çarpışan mermiler

Çanakkale savaşı alanında havada çarpışarak bir birine yapışmış bir çok merminin olduğunu ve hava iki merminin çarpışma ihtimalinin 600 milyonda 1 olduğunu söylememiz gerekiyor.

2. Çanakkale savaşı ilginç bilgiler

Çanakkale savaşı ilginç bilgiler

Savaş alanını havadan takip eden bir İngiliz pırpır uçağının pilotunun kıyıdan 50 metre kadar açığa kadar denizin kıpkırmızı kan ile dolduğunu gördüğünü ve bunun hayatında gördüğü en korkunç şey olduğunu söyledi.

3. 57. Alay Komutanı Ordusu

57. Alay Komutanı Ordusu

57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı olan Anzak Çıkarmasını durdurmak için 15 Nisan 1015 yılında harekete geçen efsaneleşmiş Türk alayıdır. 19. Fırkaya bağlı üç alaydan biri olan 57. Alay, 1 Şubat 1915‘te Tekirdağ’ın Yarkışla mevkiinde kurulmuştur.

57. Alay komutanı Hüseyin Avni Bey’dir. 25 Nisan 1915 sabahı, Mustafa Kemal, kendisine herhangi bir emir gelmemiş olmasına rağmen düşman çıkartmasını haber alır almaz kişisel inisiyatifiyle Conkbayırı’na doğru hareket etmiştir.

Conkbayırı’na hareket eden 3 taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 3000 subay ve askeriyle 57. Alay, bizzat Mustafa Kemal‘in yönetiminde kendisinden çok daha büyük bir düşman gücüne karşı saldırıya geçmiştir. 57. Alay, çatışmalarda mevcudunun üçte ikisini kaybetmiştir, savaşın ortasında takviye edilmiştir.

13 Ağustos 1915’te 57. Alay komutanı olan Hüseyin Avni Bey, karargaha düşen bir top mermisiyle şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Hüseyin Avni Bey yerine atanan Binbaşı Hayri Bey, alayı Keşan bölgesinde konuşlandırmış ve alay eksikleri giderildikten sonra 19. Tümenle birlikte 15. Kolordu bünyesinde Galiçya Cephesi’ne gönderilmiştir.

4. Nusret Mayın Gemisi Hakkında

Nusret Mayın Gemisi Hakkında

18 Mart 1915 sabahı saat 10:00’dan itibaren Müttefik Donanması, Boğaz’ı zorlamaya başlamıştır. Düşman gemilerinin bombardımanına karşılık veren Türk bataryalarından açılan ateş sonucu manevra yapma ihtiyacı hisseden İngiliz ve Fransız Donanmalarına ait gemiler Nusret Mayın Gemisi‘nin dökmüş olduğu mayınlara çapmıştır.

İngiliz Donanmasına ait HMS Irresistible ve HMS Ocean ile Fransız Donanmasından Bouvet Zırhlıları aldıkları yaralar nedeniyle batmıştır. Bununla birlikte, Müttefik Donanmaya ait Gaulois, Suffren, Inflexible Zırhlıları ağır hasar almış; birçok zıhlı da Kıyı Bataryalarımızın ateşi nedeniyle çeşitli yaralar almıştır.

5. Seyit Onbaşı Kimdir

Seyit Onbaşı Kimdir

Çanakkale Savaşları‘nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdıran yiğit, 18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda ayakta kalabilen tek top vardı. Onunda mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 KG ağırlığındaki mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile düşman kuvvetlerine büyük zayiat verilmiştir.

6. Yarbay Hüseyin Avni Bey Kimdir

Yarbay Hüseyin Avni Bey Kimdir

Adını tarihe Dünyanın En Kahraman Alayı olarak yazdıran Çanakkale muharebelerindeki 57. Piyade Alayı’nın ilk komutanıdır. Yarbay Hüseyin Avni Bey, Kurban Bayramı’nın 1. günü olan 13 Ağustos 1915 tarihinde şu anda mezarının bulunduğu vadi içeriğinde bulunan karargahına isabet eden obüs merisi sonucu hayatını kaybetti. Öldüğünde karargahın yakınına gömüşmüş, daha sonraki yıllarda mezarı şu anda bulunan yere taşınmıştır.

7. Çanakkale savaşında düşman ordusu

Çanakkale savaşında düşman ordusu

Çanakkale önlerine üzerine “Türk Lokumu”, “Harem’e”, “İstanbul’a” yazılı pankartlar asılı olan gemilerle gelen askerlerin çoğu kıyıya bile çıkmayı başaramadan Türk topçusu ve mitralyözleri tarafından denizde öldürülmüştür.

8. Çanakkale savaşı ingiliz asker günlükleri

Çanakkale savaşı ingiliz asker günlükleri

Şair deyince insanların aklına terbiye, iman ve insanlık sahibi yüce kişiliklerin geldiğini İngiliz şairleri de hem de yüksek ideallerle savaşa katılmıştır. Günlüklerinde “Türk halılarını yağmalamak, Ayasofya’nın çinilerini sökmek, İstanbul’un en güzel lokantalarından balık yemek” istedikleri azıyordu.

9. Çanakkale savaşında Türk annesi

Çanakkale savaşında Türk annesi

Bilecik istasyonunda tren hareket etmek üzeredir. Teğmen Abdülkadir, telaşla koşan bir ana ile karşılaşır. Ona;

“Anacığım burada ne arıyorsun?” diye sorar.

“Asker oğlum var, onu uğurlamaya geldim” Cevabını alan Abdülkadir teğmen:

“Çağırayım mı ana?” deyince çilekeş ana:

“Zahmet olmazsa evlat, sana dua ederim. Ona söyleyecek birkaç sözüm var da…”

Söğüdün ak gönlü köyünden Mahmut oğlu Hüseyin, anacağına koşarak gelir. Elini öper, sarılırlar. Ana ciğerparesine der ki:

“Oğlum Hüseyin, dayın Sıpka’da, baban Dömeke’de iki ağan Çanakkale’de şehit oldular. Bak son yongam sensin. Eğer minarelerde ezan sesleri kesilecekse, köyün, vatanın düşman eline geçecekse, bu yüzden şehitlerimiz bizi lanetleyecekse, sütüm sana haram olsun. Öl de köye dönme. Haydi, oğul Allah yolunu açık etsin, yüzünü ak etsin” der.

Hüseyin, tekrar anacığının elini öper, teğmenini selamlar ve trene biner.

10. Ezineli Yahya Çavuş

Ezineli Yahya Çavuş

Ezineli Yahya Çavuş ve arkadaşlarının hepsi orada şehit olmuştur. Bu çarpışma ve şehitler belki de savaşı kurtarmışlardır. Bu bölgeye çıkarma yapıldığını haber aldıktan sonra diğer birlikler bölgeye gelene kadar gereken zamanı kazanmışlardır.

11. Ezineli Yahya Çavuş Kimdir

Ezineli Yahya Çavuş Kimdir

25 Nisan 1915 sabah, düşman savaş gemileri Ertuğrul koyuna tonlarca bomba yağdırdı. 26. Alayın 3. Taburu bu bölgeyi koruyordu. Tabur komutanı Mahmut Bey ile Asteğmen Hüseyin Bey’in şahadeti üzerine komuta Ezineli Yahya Çavuş‘un eline geçti.

Yahya Çavuş, Galiçya ve Balkan savaşına katılmış 28 yaşında cesur bir asker. Sağ kalan 67 arkadaşıyla siperlerde mevzilenmişlerdir. Albion ve River gemilerinden şafakla beraber karaya çıkmaya başlayan 3000 düşman askerini Ertuğrul Koyu‘nun sularına gömmüş ve deniz kızıla boyanmıştır. 48 saat düşmanın binlerce top mermisi ve askerine karşı kıyı ve siperleri korumuştur.

12. Çanakkale savaşı Avustralya ve Yeni Zellanda

Çanakkale savaşı Avustralya ve Yeni Zellanda

Avustralya ve Yeni Zelanda gençler “Avrupa’yı Almanlardan kurtarmak ve Avrupa’nın özgür kalmasını sağlamak” propagandasıyla toplanmışlardı. Bu gençler daha önce Gelibolu denilen yerin adını bile duymamışlardı.

13. Çanakkale Savaşı Çocuk Askerler

Çanakkale Savaşı Çocuk Askerler

Askeri Arşiv dosyaları içinden Çanakkale Savaşına katılan 13 yaşındaki savaşçının fotoğrafı bulundu. Fotoğraf üzerinde gönüllü bombacı yazılmıştır. İsmi, ailesinin durumu, hayat hikayesi hakkında hiç bir bilgi yazılmamıştı künye defterine.

Savaş eğitimi alarak ordunun ön saflarında hücuma kalkarak düşmana karşı savaşmıştı ve muhtemelen şehit düşmüştü. O, kendisi gibi olanlardan bir tanesiydi ve isimsiz destan kahramanıydı. Ondan geriye sadece bu fotoğrafı kalmıştı. Türk milletinin en zor şartlarda 7’den 70’e vatan mücadelesine katılması düşüncesinin unutulmaması gerektiğinin bir örneği idi.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu