Sağlık

Balık yağı kilo aldırır mı?

Balık yağı gerek vücut gelişimi gerekse zihinsel gelişim açısından önemli olan Omega 3 yağ asitlerini içerisinde barındırır. Peki kilo aldırır mı?

istanbul temizlik şirketi

Balık yağı gerek vücut gelişimi gerekse zihinsel gelişim açısından önemli olan Omega 3 yağ asitlerini içerisinde barındırır. Omega 3 yağ asitlerinin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış olsa da kalbi koruduğu, kandaki zararlı maddeleri yok ederek daha akışkan bir hale getirdiği ve incelttiği, ritim bozukluklarını düzene soktuğu bir gerçektir.

İlerleyen yaşlarda görülen en büyük risklerden biri olan Alzheimere hastalığının da bir numaralı düşmanıdır. Gençlik yıllarında ve orta yaşlarda balık yağı kullananların yaşlılık döneminde Alzheimere (unutkanlık) hastalığına yakalanma riski %40 daha azdır.

Balık yağı

Psikolojik problemlere karşı balık yağı kullanımı (anti-depresan)

Sadece vücutsal problemleri değil, psikolojik problemlerle de savaşmada balık yağı kullanılıyor. İçerisindeki yağ asitleri nöronları etkileyerek psikolojik depresyonlara, bipolara karşı güçlü bir duvar örüyor.

Balık yağının iştah açıcı özelliği

Balık yağının genel özelliklerinden sonra asıl sorumuza gelecek olursak; balık yağının iştah açıcı bir özelliği olduğu da bir gerçektir. Direkt olarak kullanımı kilo aldırmasa da dolaylı yollarla iştah artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu noktada kilo almamak için de sizin iradeniz devreye girecektir. Kilo almak isteyen kişiler iştah artırmak için kesinlikle günden bir adetten fazla balık yağı hapı kullanmamalıdır. Bunun yerine kırmızıbiber, nane, kimyon gibi iştah artırıcı baharatlar tüketebilirler.

Balık yağı tüketiminin en uygun olduğu saatler ise gece yatmadan öncedir. Tok karnına alınması tavsiye edilir. Yattığınızda vücut minimum düzeyde enerji harcadığı için Omega 3 yağ asitleri de vücuda daha iyi yayılır ve etkisi daha rahat bir şekilde görülebilir. Balık yağları eczanede hap ve sıvı şekilde olmak üzere 2 çeşit satılıyor. İkisi arasında içerik açısından herhangi bir fark bulunmasa da hap şeklinde olanın tüketimi de daha kolay olabiliyor. Bunun yanı sıra ekstra Omega 3 yağ asidi bulunan balık yağı haplarını da kullanabilirsiniz. Doz içinse eczacınıza danışmayı unutmayın.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu