Sağlık

Doğal Yollar ile Zayıflamanın 10 Yolu

Kilo kontrolünü sağlamak ya da kilo vermek kolay bir süreç değildir. Fazla kilolardan kurtulmak, birçok kişiyi hem fiziksel, hem de psikolojik olarak yormaktadır. Yapılan sıkı diyetler, sürekli aç kalarak halsiz ve bitkin düşmeye neden olurken, ağır bir şekilde verilen yada verilemeyen kilolar, bıkkınlık ve bezginlik yaratır. Oysaki günlük hayata uyarlanan ve sağlıklı beslenmenin temelini de hayata geçiren bazı doğal ve kolay yöntemler, aç kalmadan kilo vermeyi sağlayabilmektedir.

1- Aldığınız kaloriyi ve harcadığınız kaloriyi kontrol edin:

kalori hesabı yapmak

Gün boyu alınan kalorilerin bilinmesi, gün içinde neler tüketildiğinin de farkına varmanızı sağlayacaktır.Yediğiniz her şeyi yazmak ve kalorilerini hesaplamak, hem gün boyu gereksiz ve fazla kalorili atıştırmalıklarınızın önüne geçmenizi, hem de fazla kalori almanızın engellenmesini sağlayacaktır.

2- Bol su tüketin:

Bol su tüketin

Tüm vücut için gerekli olan su tüketimi, metabolizmanızın hızlanması ve vücudunuzda biriken ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Günde içilmesi gereken yaklaşık 8 bardak su, zayıflamanıza da büyük fayda sağlayacaktır.

3- Günlük aktivitelerinizi artırın:

Günlük aktivitelerinizi artırın

Gerek kilo vermek, gerek kilo kontrolünü sağlamak,gerekse sağlıklı yaşamak için uzmanlar tarafından önerilen düzenli olarak spor yapmaktır. Düzenli olarak spor yapan kişiler, dinç oldukları gibi, kolay kolay kilo almazlar. Ayrıca kilo verirken vücutta oluşan sarkmalar, düzenli spor sayesinde oluşmayacaktır. Eğer düzenli olarak spor yapamıyorsanız, gün içinde yaptığınız aktiviteleri artırın. Gideceğiniz yakın yerlere yürüyerek gitmeye ve asansör yerine merdiven kullanmaya mutlaka özen gösterin. Ev işlerine daha çok zaman ayırarak, daha çok hareket etmeye çalışın.

4- Porsiyonlarınızı küçültün:

Porsiyonlarınızı küçültün

Günlük olarak öğünlerde yediğiniz ölçüleri azaltın ve sofradan tıka basa doyarak kalkmayın.

5- Markete aç gitmeyin:

Markete aç gitmeyin

Markete giderken, kesinlikle tok olun ve ihtiyaç listenizin dışında hiçbir şey almamaya özen gösterin.

6- Günde beş öğün yemek yiyin:

günde beş öğün yemek yiyin

Üç ana ve iki ara öğün olmak üzere, günde beş öğün yiyerek, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayın.

7- Zayıflama konusunda yardımcı doğal ürünlerden yararlanın:

saglikli-dogal-yiyecekler

Yağ yakma özelliği olan ve metabolizmanın hızlanmasını tetikleyen bitki çayları ya da besinleri tüketmeye özen gösterin.

8- Buzdolabınızda sağlıksız besinler bulundurmayın:

Buzdolabınızda sağlıksız besinler bulundurmayın

Buzdolabınızda olduğunu bildiğiniz kalorili bir tatlı, bir tatlı krizi anında sizin için bir tehdit olacağından, eviniz de kalorili ve sağlıksız besinler bulundurmayın.

9- Kendinizi ara sıra ödüllendirin:

kendinizi ödüllendirin

Düşen motivenizi biraz yükseltmek için, kendinize yeni bir kıyafet alabilir ya da çok canınızın istediği bir yiyeceği ölçüsünde yiyebilirsiniz.

10- Sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız olarak benimseyin:

Sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız olarak benimseyin

Verdiğiniz kiloları korumak ya da daha sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için, sıkı diyet yapmak yerine, sağlıklı beslenmeyi seçin.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu