Sağlık

Kilo Vermek ve Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Pratik Tavsiye

Hem hızlı, hem de pratik bir şekilde nasıl kilo verebiliriz? Ben size 10 tane ipucu vereceğim. Hem uygulaması kolay, hem pratik, hem de doğru ve sağlıklı. Gelin birlikte göz atalım.

1-) Günde en 2,5 litre su için
Günde 2,5 litre suyu mutlaka tamamlayın. Kendinize bir su şişesi edinin. Onu günde 2-3 defa doldurun. Hem ofiste olsun hem evinizde olsun ama mutlaka 2,5 litre su tüketiminizi tamamlayın. Bu hem metabolizmayı hızlandıracak, hem de sindirim ve boşaltım sisteminin de size yardımcı olacaktır.

2-) Porsiyonlarınızı küçültün
Porsiyonlarınızı mutlaka küçültün. Pozisyonlarınız küçüldüğü zaman hem her şeyden tadımlık olarak yersiniz, hem de kararına yemiş olursunuz.

3-) Uyku düzeninize dikkat edin
Sağlıklı bir kilo kaybı için mutlaka 8 saat uyuyun. Gece 11 ile 3 aralığında ki uyku kaliteli uykudur. Mutlaka o aralığı kaçırmamaya dikkat edin. Gece 2’de bile yatsanız mutlaka 10’da uyanmış olun.

4-) Lifler ve tahılları hayatınıza katın
Lifleri ve tahılları mutlaka hayatınıza katın. Mesela pirinç pilavı yerine bulgur pilavını ya da konfleks yerine yulaf ezmesini, beyaz ekmek yerine de tam tahıllı ekmeği hayatımıza sokun ve bir daha çıkarmayın.

5-) Haftanın 3 günü 40 dakika yürüyüş yapın
Haftanın 3 günü 40 dakika orta tempolu ve açık havada mutlaka yürüyüş yapın. Farkını inanılmaz derecede hissedeceksiniz.

 

6-) Ara öğün yapın (2-2,5 saat aralıklarla)
Özellikle bu kural çok çok önemli. Gerçekten zayıflamak istiyorsanız ara öğün yapın. Ara öğünlerinizin arasında 2-2.5 saat aralık bırakmayı unutmayın. Bu hem kan şekerinizi dengeler hem de daha çok tok kalmamızı sağlar. Ara öğünlerinizi de kefir için, yoğurt yiyin, süt için. Bunlar özellikle hem göbek çevresine iyi gelir, hem de gerçekten sizi tok tutar.

7-) Haftada 3 gün zeytinyağlı sebze yemeği yiyin
Haftanın 3 akşamı mutlaka evinizde zeytinyağlı sebze yemeğiniz olsun. Ama zeytinyağı aşırı olmasın. Tam kararında olsun. Zeytinyağlı sebze yemeğinin yanında salatanız ve yoğurduğunuz da mutlaka bulunsun.

8-) Bitki çaylarını hayatınıza dahil edin
Bitki çaylarını mutlaka hayatınıza dahil edin. Onları sevdiğin ve alışın. Eğer herhangi bir hastalığınız yoksa günde bir fincan yeşil çay, bir fincan rezene çayı ve bir fincanda ada çayı için. Rezene çayı ve ada çayı ödem atar, yeşil çay da yağ yakımını destekler.

9-) Hafta içi hiçbir paketli ürünü yemeyin
Hafta içi hiçbir paketli ürün yemeğin, ama hafta sonu bir iki kez de olsa kendinizi ödüllendirin.

10-) Tatlı krizlerinizde doğala yönelmeye çalışın
Tatlı krizlerinizde doğal olana yönelmeye çalışın. Meyve yiyin. Kuru meyve yiyin. Yoğurtla pekmezi karıştırın. Meyve ile yoğurdu karıştırın. Kendiniz doğal tarifleri uygulayın. Hemen pastaya ve çikolataya sarılmayın.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu