Sinema

Antik Mısır’ın Gizemli Dünyasıyla İlgili Filmler

Antik Mısır'ın Gizemli Dünyasında Geçen En Popüler Filmleri Sizler İçin Derledik

istanbul temizlik şirketi

Mısır’ı keşfederken kimi zaman aksiyonu kimi zaman macerayı kimi zaman korkuyu hissedeceğiniz birbirinden heyecanlı filmler. Filmleri izlemeden önce tarihte görülmemiş mumyalama tekniğini kullanan gizem dolu krallık Antik Mısır’ı keşfetmek, hakkında yeni şeyler öğrenmek, bildiklerinizi arttırmak isterseniz yazdığımız ‘’Sırlar Ülkesi Mısır ve Piramitleri’’ başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Antik Mısır'ın Gizemli Dünyasıyla İlgili Filmler

  • THE MUMMY- MUMYA- 1999- 7,1 IMDb

The Mummy filminin aslı ve klasiği 1932 yılında çekilmiş olsa da başrolü paylaşan Rachel Weistz, John Hannah ve Brendan Fraser ile yeniden çevrimi de oldukça başarılı bir puan alarak güzel bir serinin ilk filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film iki kardeşin gizemli Antik Mısır şehrine gitme yolculuğunda Amerikalı bir maceracı olan Rick ( Brendan Fraser) ‘ten yardım almalarıyla başlıyor. Ancak bu iki kardeşten biri olan Evelyn ( Rachel Weistz) oldukça masum ve sadece bilimsel açlığından gitmek istediği Antik Mısır kardeşi için pekte öyle değil. Mumyalarla gömülmüş olan hazinelerin hayallerini kurarak yola çıkan Johnathan, kız kardeşinin bilmeden 3000 yıllık laneti bozacağından ve Rahip İmhotep’i uyandıracağından habersizdir. Filmin devam filmleri 2001 yılında ‘’ Mumya’nın Dönüşü’’ ve 2008 yılında ‘’ Ejder İmparatoru’nun Mezarı’’ olarak vizyona giriyor.

Antik Mısır'ın Gizemli Dünyasıyla İlgili Filmler

  • KLEOPATRA- 1963- 7,0 IMDb

Kleopatra, güzelliğiyle ün salmış bir kraliçe. İskenderiye’de doğup aslen Yunan olan, asıl unvanı VII.Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenleri unutturan efsane Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi. Film milattan önce 48 yılında Roma İmparatoru Sezar’ın sefere çıkıp Kleopatra’yla tanışması ve ondan çok etkilenmesi sonucunda kendisine eş olarak alıp Kleopatra’yı Mısır’ın tek hakimi ilan etmesi, Sezar’ın uğradığı suikast sonrası ülkesi Mısır’a geri dönen Kleopatra’nın hayatı, önce Roma İmparatoru Sezar’la sonrada Genaral Marcus Antonius ile yaşadığı sevgi, aşk, ihanet karmaşasını destansı bir şekilde karşımıza çıkarıyor. Film dokuz dala aday gösterilirken “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi özel efekt”, “en iyi dekor” ve “en iyi kostüm” dallarında ödül almıştır.

Antik Mısır'ın Gizemli Dünyasıyla İlgili Filmler

  • THE MUMMY RETURNS- MUMYA GERİ DÖNÜYOR- 2001- 6,4 IMDb

DİKKAT MİNİK SPOİLER İÇERİR. FİL SERİSİNİN BİRİNCİ FİLMİNİ İZLEDİYSENİZ OKUMAYA DEVAM EDEBİLİRSİNİZ J  Yıl 1932… İlk filmimiz The Mummy’de maceracımız Rick ve bilim aşkıyla Antik Mısır macerasına katılan Evelyn’in yaşadığı korku ve heyecan dolu olayların ve Antik Mısırlı rahip İmhotep’le karşılaşmalarının ardından 10 yıl geçmiştir. Çiftimiz macera sırasında brbirlerine aşık olmuş ve mutlu bir birliktelikle evlenmişlerdir. 8 yaşında Alex adını verdikleri bir oğulları da olmuştur. Ancak macera daha bitmemiş hatta daha yeni başlıyordur. 5000 yıl önce yenilen Akrep Kral adlı savaşçımız yenilgiyi kabullenememiş ve intikamını almak için Tanrı Anubis ( ölüm ve cenaze tanrısı) ‘le bir anlaşma yapmıştır. İntikamını alarak kumlara geri dönse de Tanrı Anubis’İn ordusunun yönetimini ele almak, İmhotep’in ve Akrep Kral’ın vücudunu canlandırmak ve isteyen bir grup daha vardır. Onları durduracak kişilerse bizim maceracı çiftlerimizdir.

 

Antik Mısır'ın Gizemli Dünyasıyla İlgili Filmler

  • THE PRİNCE OF EGYPT- MISIR PRENSİ -1998- 7,1 IMDb

Her yaş gurubu için uygun olan bu eğlenceli ve akademi ödüllü animasyon filmi sayesinde çocuklarda Mısır’a merak salıp hem eğlenip hem de öğrenebilirler. Asırlar önce tüm Mısır’da Musevi olan çocukların öldürülmesi emri verilince bir anne başka çaresi olmadığı için bebeğini bir sepete koyarak nehre bırakır. Mısır’ın ondokuzuncu hanedanı Kraliçe Tuya onu nehirde bulup alarak büyütür. Bu çocuğun adı Musa’dır. Ancak Musa büyüdüğünde gerçeği anlamaya başlar. Annesini, babasının yaptıklarını yani gerçek ailesini… İşte bu noktadan sonra Musa ve maceraları başlamaktadır.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu