EDİTÖR BAŞVURU
Sinema

Kesinlike İzlenmesi Gereken 15 Gerilim Korku Filmi

Korku veya Gerilim filmleri favorileriniz arasındaysa listemizde yer alan bu 10 filmi kesinlikle izlemelisiniz. Bazılarının adını belki de ilk kez duyacaksınız.

Korku filmleri hitap ettiği kitleler için vazgeçilmez bir seyir kaynağı. Öyle ki sinema sektöründe en fazla üretilen film türlerinin başında gerilim korku türü her daim ön sıralarda yerini almıştır. Bu türün severleri de aynı tarz filmlerden haliyle sıkılmış farklı konular ve farklı görseller bekler hale gelmiştir. Bunun yanı sıra öyle filmler var ki  korku türünde az duyulmuş farklı ve özgün senaryosuyla izleyicilerden  tam not almışlardır. Bir çok sinemaseverde adı pek duyulmamış bu filmleri izleme zevkine erişememiştir. İşte bu yazımızda son yıllarda vizyona girmiş kaliteli ama pek duyulmamış gerilim korku filmlerini sizler için derleyeceğiz.

İşte az bilinen kaliteli gerilim korku filmi listemiz;

1- Cehenneme Bir Adım – 2006 İngiltere

Cehenneme Bir Adım - 2006 İngiltere

İki filmlik bir seriden oluşan ve üçüncü filmi de merakla beklenen Cehenneme Bir Adım filmi; Bir grup genç kadının şehir hayatından uzaklaşmak ve farklı heyecanlar yaşamak adına çıktıkları bir mağara gezisinde yaşadıkları sıra dışı olaylar ve devamında gelen dehşet verici olaylar konu alınıyor. İlk filmi 2006’da vizyona giren seri sinema severler tarafından oldukça başarılı bulundu ve bu doğrultuda da devam filmi çekildi. Öyle ki üçüncü filmi bekleyen sinemaseverlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Korku filmi izlemekten keyif alıyorsanız ve bu seriyle henüz tanışmadıysanız ekran başına geçip keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

2- Ceset – El Cuerpo – 2012 İspanya

Ceset - El Cuerpo - 2012 İspanya

Korku sineması sektöründe farklı yapımları ile iz bırakan İspanyol sineması örneklerinden biri ve kaliteli senaryosu ile belki de en önde geleni. Filmin her saniyesinde bir gizem havası hakim ki sonlara doğru bu gizemlerin hepsi çözülüyor. Zira bu yönüyle sağlam bir bulmacayı andırıyor. Hayatını kaybeden bir kadın ve kaybolan cesedi peşinden ardı sıra gizemli olayları getiriyor. Olayı çözmeye çalışan polis de kendini bu gizemin içinde buluyor. Farklı bir film olsa da artık sıradan korku filmlerinden kurtulsam diyorsanız ve Ceset filmi ile henüz tanışmadıysanız ekran başına geçip tadını çıkarmanızı öneririz.

3- Cloverfield Yolu No 10 – 2016 ABD

Cloverfield Yolu No 10 - 2016 ABD

Korku objelerinin ve gizemli yönünün yanı sıra bilim kurgu tarzı ile de ön plana çıkan filmde; Genç ve evli bir kadın geçirdiği tuhaf günün ardından arabasıyla evine dönerken bir kazaya karışır ve gözlerini bir hücrede açar. Kaçırıldığını zannetmektedir lakin onunla ilgilenen evin sahibi durumun hiç de düşündüğü gibi olmadığını dünya üzerinde tuhaf şeyler yaşanmaya başladığını bu durumdan etkilenmemesi için de kendisini buraya getirdiğini ona açıklamaya çalışmaktadır. Ancak bu pekte kolay inanılacak bir şey değildir. Genç kız içinde olduğu bu gizemi çözmeye çalışacaktır.

4- Evdeki Düşman – Orphan – 2009 Kanada

Evdeki Düşman - Orphan - 2009 Kanada

Filmin her saniyesinde gizem unsurlarının hakim olduğunu belirtelim. Konu olarak başlı başına sıra dışı bir yapım buda beraberinde özgünlüğü ve kaliteyi getiriyor. İzleyip te memnun kalmayana bu güne denk gelmedim. Filmin konusuna gelecek olursak; İki çocuklu bir aile bir evlatlık edinmeye karar verir. Gittikleri yetimhanede dikkatleri yetenekli bir kız çocuğunun üzerinde yoğunlaşır. Çocuğun yaşına karşın sahip olduğu olgunluğa ve zekaya hayran kalan aile bu kız çocuğunu evlatlık edinir ve evlerine alır. Lakin bu adım aile içinde tuhaf ve gizemli olayları beraberinde getirecektir.

5- Frozen – 2010 ABD

Frozen - 2010 ABD

Film gayet düşük bir bütçeyle çekilmiş olsa da içinde yaşanan durumu izleyiciye tam anlamıyla yaşatmayı başarıyor. Korkudan ziyade gerilimin baş rolde olduğu bir hayatta kalma mücadelesi diyebiliriz. Filmin konusuna gelecek olursak; Bir grup arkadaş Noel’den önce bir kayak merkezine keyifli vakit geçirmek amacıyla giderler. Son dakikada görevliden izin alıp teleferik vasıtasıyla kayak pistine doğru yola koyulurlar lakin görevli tarafından unutulan bu arkadaşlar metrelerce yükseklikteki teleferikte mahsur kalacaktır ve doğal şartlarla mücadele edecekleri bir hayatta kalma mücadelesi onları beklemektedir.

6- Geçmişten Gelen – The Gift – 2015 ABD

Geçmişten Gelen - The Gift - 2015 ABD

Ev sineması tadında olsa da kaliteli senaryosu sayesinde listemizde kendine yer bulmayı hak eden bir gerilim gizem filmi. Ters köşe bir sona ve şaşırtıcı işleyişe sahip. Evlilikleri mutlu şekilde ilerleyen bir çiftin tanıştıkları ve lise çağlarından da aslında tanıyor oldukları bir kişi yeni taşındıkları evle birlikte hayatlarına girer. Gizemli hediyeler ve ziyaretler beraberinde geçmişe gömülü kalmış sırların açığa çıkmasını getirecektir.

7- Gizli Pencere – Secret Window – 2004 ABD

Gizli Pencere - Secret Window - 2004 ABD

Johnny Depp’in muhteşem oyunculuğu ile perçinlenmiş bir gerilim gizem bütünlemesi olan filmde; Genç ve karısından yeni ayrılmış olan bir yazar göl kenarındaki evinde beklenmedik ziyaretçiler ve tuhaf olayların baş göstermesi ile beraber kendini farklı bir mücadelenin içinde bulur. Olaylar içinden çıkılamaz bir hal aldığında bu genç yazar kendisine dahi güvenemeyeceğini anlayacak ve bu doğrultuda adımlar atacaktır.

8- Misafir – The Guest – 2014 ABD

Misafir - The Guest - 2014 ABD

Korkudan ziyade gerilim ve gizemin ön planda olduğu filmde; Normal bir hayat süren bir aile yakın geçmişte asker olan oğullarını kaybetmiştir. Günün birinde gizemli bir misafir evlerinin kapısını çalar ve ölen oğullarının çok samimi asker arkadaşı olduğunu söyler. Ailede bu misafiri geri çevirmez ve evlerine davet eder. Bir süre bu aile ile yaşayacak bu misafirin gelişi ile birlikte kasabada gizemli olaylar baş göstermeye başlayacaktır.

9- Kapan – Fermat’s Room – 2007 İspanya

Kapan - Fermat’s Room - 2007 İspanya

İspanyol sinemasının kaliteli örneklerinden biri olan film, film tabirinden ziyade bulmaca tabirine daha yakın duruyor. Başladığı andan itibaren bir gizem furyasının sizi alıp getireceği filmde sıra dışı bir senaryo sizleri bekliyor olacak. Her şey başarılı bir kaç matematikçinin gizemli bir elden aldıkları bir davetle başlıyor ve bu bulmaca çözmeniz için sizleri bekliyor.

10- Kulübe – Enter Nowhere – 2011 ABD

Kulübe - Enter Nowhere - 2011 ABD

İlk dakikasından itibaren farklılığın tadını alacağınız filmde. Üç kişinin yolu ormanın ortasındaki ıssız bir kulübede kesişir. Her birini buraya getiren farklı hikayeler vardır lakin her ne yaparlarsa yapsınlar bu kulübeden kaçış yolunu bulamamaktadırlar. Zira gittikleri her yol onları bu kulübeye çıkarmaktadır. Bu gizemli durum beraberinde daha büyük gizemleri getirecek ve bu üçlü sarsıntılı bir gerçekle yüzleşecektir.

11- Küp – Cube Serisi

Küp - Cube Serisi

Üç filmlik seriden oluşan film de serilerin hepsi birbirinden bağımsız ama tema hemen hemen aynı lakin olayın nereden çıktığını ancak son filmde anlayabiliyorsunuz. Bilim Kurgu ile Korkuyu bütünlemeyi başaran kaliteli bir seri. İlk film 1997 yılında izleyiciyle buluştu ve gayet başarılı bulundu peşinden de iki devam filmi daha geldi. Filmde yer alan karakterler gözlerini tuhaf bir odada açarlar ve hiçbirinin buraya nasıl geldikleri hususunda bir fikri yoktur. Kısa sürede buranın küp şeklindeki tuzaklarla dolu odacıklardan oluştuğunu anlayacak olan karakterlerimizi hayatta kalma mücadelesi beklemektedir.

12- Lanetli Çocuk – The Boy – 2016 ABD

Lanetli Çocuk - The Boy - 2016 ABD

Sıra dışı senaryosu ile sürprizlerle dolu sonu ile seyredilmesi gereken bir gerilim korku filmi daha. Şehir hayatından bunalan genç bir kadın kasabada bir bakıcılık işi bulur.8 yaşındaki bir çocuğa bakacağı düşüncesiyle geldiği bu yerde bir porselen bebek onu beklemektedir. Kadın bu duruma başta şaşırsa da yaşlı çiftin duygusal bir travma içinde bunu yaptığı düşüncesi onda hakim olmuştur. Lakin durum hiçte düşünüldüğü kadar masum değildir.

13- Musaranas – Shrew’s Nest – Tuhaf Ev – 2014 İspanya

Musaranas - Shrew’s Nest-Tuhaf Ev - 2014 İspanya

İspanyol sinemasının farklı örneklerinden biri. Tam anlamıyla bir psikolojik testten geçeceğiniz bir gerilim filmi. Filmde evden dışarı çıkamamasına neden olan rahatsızlığı olan bir kadın bu kadının genç kız kardeşi ve sakar bir komşunun bahse konu evdeki gizemli olaylar ve yavaş yavaş çözülen bulmaca sizi tam anlamıyla ekranlara kilitleyecek.

14- Nefesini Tut – Don’t Breathe – 2016 ABD

Nefesini Tut - Don’t Breathe - 2016 ABD

Kör bir adamın evinde yüklü miktarda para bulundurduğunu düşünen üç kişilik arkadaş grubu bu paraları alarak yaşadıkları kasabadan kurtulma hayali kurmaktadır ve bunu çantada keklik olarak görmektedirler. Planlarını işleve dökecekleri gün gelir ve eve girerler başta her şey istedikleri gibi yürüse de zamanla bu evin ve kör adamın taşıdığı gizemler içinde bir yaşam savaşı vermek zorunda kalacaklardır.

15- Şeytan Üçgeni – Triangle – 2009 ABD

Şeytan Üçgeni - Triangle - 2009 ABD

Filmin özgün ve farklı bir senaryoya sahip olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım. Zira listedeki filmleri bu özelliklerini ön planda tutarak seçtik. Filmde bir grup arkadaş Atlantik Okyanusunda bir yat gezine çıkar. Başta her şey normal gelişse de bir fırtına ve beraberinde getirdiği gizemli bir gemi bu arkadaş grubunu tuhaf bir mücadelenin içine sürükleyecektir.

İsteseniz İzlemeniz Gereken En İyi 10 Komedi Filmi içeriğimizden de en iyi komedi filmlerini takip edebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu