SağlıkFaydalı Bilgiler

Anason Yağının Faydaları

Anason yağı, faydalı bitkisel yağlardan birisidir. Anason tohumlarından elde edilir, uçucu özelliktedir. Bir çok şeye faydası vardır. İşte o faydaları;

istanbul temizlik şirketi

Sağlıklı yaşamak için kendimize değer vermeliyiz. Günümüzde, gerek beslenme şekli gerekse olumsuz yaşam koşullarına bağlı olarak, yaşam kalitesi düşmüştür. Hazır yiyecekler, hava kirliliği, sigara kullanımı ve yoğun çalışma temposu gibi birçok olumsuz neden, sağlımızı olumsuz etkilemektedir. Ancak, kendimizde dikkat edersek, hem sağlıklı hem de zinde ve uzun bir yaşam sürebiliriz. Sağlıklı yaşamın sırrı ise, doğadadır. Burada yardımımıza anason yağı yetişiyor.

Doğada bulunan ve binbir derde deva bitkilerden elde edilen yağların belirli oranlarla kullanılması, sağlıklı yaşamın anahtarı niteliğindedir. Anason yağı, faydalı bitkisel yağlardan birisidir. Anason tohumlarından elde edilir, uçucu özelliktedir. Hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için faydalarından dolayı, uzun yıllardır tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Anason yağının faydaları nelerdir

Anason yağının faydaları

Öksürüğe iyi gelir:

Havalar soğumaya başladığında, gribal hastalıklar da yavaş yavaş kendini göstermektedir. Öksürük, özellikle kuru öksürük, karın bölgesinde ağrıya sebep olduğu gibi, boğazların tahriş olmasına da neden olur. Anason yağı, öksürüğü giderici özelliktedir.

Sindirim sistemine faydalıdır:

Günlük sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi, sindirim sistemi sorunlarıdır. Çoğu kişi, hazımsızlık ve şişkinlikten şikayet eder. Bunun için, eczanelerde satılan farklı içeriklerde birçok ilaç vardır. Ancak, en doğru olanı doğal yollarla tedavidir.Sindirim rahatsızlıklarından kurtarıcı niteliktedir.

Baş ağrısına iyi gelir:

Anasonun ağrı kesici özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Anason yağı da aynı şekilde ağrı kesici nitelikte bir yağdır. Özellikle migren gibi şiddetli baş ağrılarının bastırılmasında kullanılabilir.

Mikropları öldürür, iltihap sökücüdür:

Mikrop öldürücü nitelikte bir yağdır. Bu özelliği sayesinde, enfeksiyonel hastalıklardan korumaktadır. İltihap sökücü etkisi bulunan anason yağı, vücudun çeşitli bölgelerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek iltihaplanmaları önlemektedir.

Kan dolaşımını rahatlatır:

Bazı hastalıklar, kan dolaşımının yeteri kadar sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Romatizmal ağrılar, tıkanıklıklara bağlı olarak düzensiz kan dolaşımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Anason yağı, kan dolaşımını düzenler, tıkanıklıklara sebep olan virüslerle savaşır ve romatizmal ağrıları giderir.

Kas gevşetici özelliği vardır:

Her evde mutlaka bir kas gevşetici ilaç bulunmaktadır. Anason yağının kaslar üzerindeki olumlu etkisi pek bilinmemektedir. Halbuki diğer tüm kas gevşeticilerden daha etkilidir. Üstelik doğal ve gerektiği kadar kullanıldığında sağlıklıdır. Kasları gevşetir ve rahatlama sağlar.

Balgam söktürür:

Balgam vücuttan atılmadığında akciğerde birikerek hayati tehlike doğuran hastalıklara dönüşebilir. Bu nedenle balgamın mutlaka ciğerden atılması gerekir. Anason yağı bu durumda kurtarıcı bir yağdır. Balgam söktürür, ciğeri temizler.

Solunumu rahatlatır:

Nefes problemi yaşayanların rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır. Çünkü, içeriğindeki vitaminler ve rahatlatıcı etkisi sayesinde anason yağı, solunum rahatsızlıklarını önlemektedir.

Gazı giderir:

Anasonun gazı giderici özelliği vardır. Hatta emziren anneler için, eczanelerde satılan anason çayı önerilmektedir. Anason yağı da aynı etkilere sahiptir. Kullanımından kısa bir süre sonra gaz çıkarmayı ve rahatlamayı sağlar. Gaz sıkışması, ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmezse, yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle doğal yollarla gaz sorununun üstesinden gelmek isteyenler, anason yağını tercih edebilirler.

Haşerelere karşı koruyucudur:

Okul başladığında, anne babalar için de bit derdi başlamaktadır. Ansason yağı, bu durumlar için de faydalıdır. Bit ve bazı haşarelerin uzak tutulması için kullanılmaktadır.

Sinir sistemini korur:

Sinir sistemini uyarıcı ve koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca, uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir. Psikolojik rahatlama sağladığı için de ruhsal sorunların çözümünde etkilidir.

Anne sütünü arttırır:

Doğum yapan annelere, sütü az geliyorsa anason yağı veya çayı önerilir. Kullanımı basit olan anason yağının etkisi büyük ve sonuçları memnun edicidir.

İştah açar:

Bazı dönemlerde insanlarda iştahsızlık görülebilir. Bu nedenle bünyenin zayıf düşmesi ve bağışıklığın zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anason yağı, iştah açıcı özelliğiyle iştahsızlık sıkıntısını önlemektedir.

Selülit ve çatlak tedavisinde etkilidir:

Bayanların, yaz gelirken canını sıkan en büyük cilt problemi selüloitlerdir. Selüloit tedavisi için bazı kozmetik ürünler bulunsa da, bazen tedavinin kesin sonuç vermesi uzun sürmektedir.  Selülit ve çatlak tedavisinde mucizevi etkiler gösteren kapasitede bir yağdır. Düzenli olarak kullanılırsa, kısa bir zaman dilimi içerisinde selüloit ve çatlakları yok edici özelliğie sahiptir.

Mide bulantılarına iyi gelmektedir:

Mide bulantıları, bazen can sıkıcı boyutta olabilir. Başka hastalıklara sebep olmaması için mide bulantısı yüzünden ilaç kullanmak istemeyenler, anason yağını tercih edebilirler. Anason yağı, mide bulantısını geçirmektedir.

Ağız kokusuna iyi gelir:

Kötü nefes kokusu, kişilerin kendini rahatsız ettiği gibi, karşısındakiyle iletişimini de olumsuz etkilemektedir. Nane, kahve gibi yöntemlerle ağız kokusu giderilmeye çalışılsa da her zaman başarılı olunmayabilir. Ancak anason yağı, ağız kokusunu tamamıyla gideren etkiye sahiptir.

Anason yağının kullanımı

Anason yağının kullanımı

Anason yağı, içilerek tüketilebilir. Bir fincan suyun içine birkaç damla damlatılır ve içilir. Çoğu hastalığın tedavisinde etkilidir. Bazen, bal ve zeytinyağı ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Anason yağı, harici olarak da kullanılabilir. Harici kullanımı tabi ki masaj şeklindedir. Öksürük için, kaynayan suyun içerisine bir kaç damla damlatılarak buharı solunabilir. Mide ve kas ağrıları için, ılık su ile ıslatılmış bir beze damlatılarak vücut üzerinde gezdirilebilir.

Faydalı bir yağ olsa da, kullanımını abartmamak gerekmektedir. İçmek için günlük miktarı bir çay kaşığını geçmemelidir. Harici kullanım için de birkaç damla anason yağı ile masaj veya buhar yapmak yeterli olacak kullanım şeklidir.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu