Faydalı Bilgiler

Saçlar Neden Kurur?

Pek çok kişiye sıkıntı veren durumlardan biri de kurumuş ve yıpranmış saçlardır. Kuru saçlar sizin için de bir problem haline geldiyse, ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olmanın hayalini kuruyorsanız bu yazımız tam size göre. Yazımızın devamını okuyarak saçların neden kuruduğunu ve saçı kurutan sebepleri ortadan kaldırabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

-Saçlarınızın kurumasının sebebi saç derinizin saçlarınızı nemlendirmek için yeterince yağ üretememesinden veya saçlarınızın nemi tutmayı başaramıyor olmasından kaynaklanabilir.

-Saçlar saç köklerinin sağlamış olduğu yağ ile nemlenmekte ve bu sayede parlak bir görüntü kazanmaktadır. Saç denizin özellikle yaşınız ilerledikçe daha az yağ üretmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda da saçlarınız daha kuru bir hal almaya başlayacaktır.

-Saç tellerini koruyucu katmanlar çevrelemekte ve bu katmanlar saçları ısıya karşı korumaktadır. Sağlıklı bir saç telinde bu katman nemin içeride kalmasını sağlar. Ancak saçlarınızda bulunan bu katman zarar görmüş ise nemi içeride tutmakta zorlanır ve saçınızda bulunan yağın bir kısmı kaybolur.

Saçı çok yıkamak saçınızın doğal yağını azaltıp kurumasına yol açacaktır.

-Çok sık saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutmak ve aynı şekilde saç düzleştirici ve saç maşalarının kullanımı da saçlara zararlıdır.

-Saçınızın aşırı miktarda güneş, rüzgar ve kuru havaya maruz kalması da yıpranmalarına yol açabilir.

-Boya, perma ve benzeri işlemlerde maruz kalınan kimyasal maddelerde saçlara zarar verir.

Kuru Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Kuru Saçlar İçin Çözüm Önerileri

-Saçlarınızı daha az yıkamaya çalışın. Her gün yıkamak yerine haftada bir ya da iki kez yıkamaya gayret gösterin. Böylece daha az saç kurutma makinesi ve şekillendirici kullanmış ve saçlarınız ısıya maruz kalmış olmayacak.

-Kuru saçlar için özel olarak daha yumuşak içerikli şampuanlardan kullanın.

-İçeriğinde alkol bulunmayan saç ürünlerinden kullanmaya özen gösterir. Alkolün saçı kurutucu etkisi vardır.

-Şampuanın ardından nemlendirici bir saç kremi kullanın.

-Jojoba yağı ve kakao yağı ile saç derinize masaj yapın.

Bu önerileri uygulamanıza rağmen saçlarınız hala kuru ve mat görünüyorsa kuaförünüze saçınızın derinlemesine nemlenmesini sağlayacak bir saç bakımı yaptırın. Eğer bu işlemden de sonuç alamazsanız mutlaka doktorunuza danışarak bir sağlık probleminiz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu