EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Yeşil Çayın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay güçlü bir antioksidandır, kalp sağlığına iyi gelir, kötü olan kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Peki yeşil çayın karaciğere ne faydası vardır?

Genel olarak yeşil çay yararları zayıflamaya sağladığı katkılarıyla kadınlar tarafından ülkemizde kullanılmaya başlanmış bir bitkidir. Ancak bunun yanında birçok faydalığı özelliği mevcuttur. Öncelikle güçlü bir antioksidandır, kalp sağlığına iyi gelir, kötü olan kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Peki yeşil çayın karaciğere ne faydası vardır?<Yeşil Çayın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Genel olarak yeşil çay yararları zayıflamaya sağladığı katkılarıyla kadınlar tarafından ülkemizde kullanılmaya başlanmış bir bitkidir. Ancak bunun yanında birçok faydalığı özelliği mevcuttur. Öncelikle güçlü bir antioksidandır, kalp sağlığına iyi gelir, kötü olan kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Metabolizmayı hızlandırır dişlerdeki çürümeyi önler, kansere karşı vücudu korur. E ve C vitamini açısından zengin bir bitkidir. Depresyona ve strese iyi gelir. Ciltte meydana gelen kırışıklara karşı iyileştirici etkisi vardır. Yüzü temizler, hücreleri besler ve siyah noktaları önlemeye yardımcıdır.

Yeşil Çayı Kimler İçemez?

Her şeyi kararında tüketmek insanoğlu için yegâne kuraldır buna yeşil çayda dâhil fazla kullanımı vücudunuza olumsuz zararlar verebilir. Çok tüketim öncelikle sindirim sisteminde kendisini gösterir, karın ağrı, reflü, kabızlık gibi sorunlara sebep olabilir. Demir eksikliğine neden olabilir. 5 bardak veya daha fazla yeşil çay tüketimi psikolojinizi de olumsuz etkiler içerdiği fazla kafein nedeniyle kaygı ve stres artar. Aynı zamanda rahatsızlığı nedeni ile “yeşil çayı kimler içemez?” Sorunu sıkça merak edilir. Diyabet yâda böbrek rahatsızlığınız varsa doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Fazla kullanımda vücuttaki kalsiyumu daha fazla idrar yollarından atabilir bu da kemiklere gitmesi gereken kalsiyumu engeller. Gebelik ve emzirme döneminde uzmanlar kafein etkisi nedeniyle yeşil çay tüketimini önermemektedir. Eğer ilaç kullanıyorsanız birlikte kullanımını doktorunuza danışmadan denemeyin.

Yeşil Çay Karaciğere İyi Geliyor

Vücudumuzda oldukça önemli olan karaciğere iyi gelen besinler arasında başta kırmızı pancar, havuç ve sarımsak geliyor, bunun yanında yeşil yapraklı sebze ve meyveler, avokado, elma, zerdeçal, zencefil ise iyi gelenler arasında.

Karaciğer vücudumuzda önemli bir detoks organımızdır aynı zamanda kanı temizler. Bunun için tükettiğimiz besinler çok önemlidir. Kuruyemişler, tahıllar, lif oranı yüksek besinler bu organ için çok faydalıdır.

Pek çok faydası gibi yeşil çayın karaciğere faydası da bilinen bir gerçektir. Karaciğer rahatsızlığınız varsa yağlı besinlerden uzak durun bazı bitkiler iyi gelebilir ama bunu doktorunuza danışmadan tüketmeyin. Özellikle perhiz aşamasında yeşil çay tüketimi mide, bağırsak, böbrek ve karaciğerde zehirlenmelere neden olabilir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu