Faydalı Bilgiler

Yüz Tipinize En Uygun Saç Modelini Bulun!

Yüz tipinizi öğrendikten sonra yüzünüzün en güçlü hatlarını ön plana çıkartacak olan saç modellerinden birini seçebilirsiniz.

Hangi Yüz Tipine Sahipsiniz?

Hepimiz farklı yüz tiplerine sahibiz. Sahip olduğumuz yüz şeklimizi doğru tanıyarak bize en çok yakışan saç modellerini bulabiliriz. Çünkü yüz tipinize yakışmayan bir saç modeli sizi olduğunuzdan çok daha kötü gösterebilir. Bunun için öncelikle yüz tipinizi iyi tanımalısınız. Yüzünüz oval, kare, uzun, yuvarlak, üçgen, elmas, dikdörtgen veya kalp şekillerinden birine sahip olabilir. Yüz şeklinizi tespit etmenin oldukça kolay bir yolu var. Aynanın karşısına geçerek saçlarınızı arkadan sıkıca bağlayın ki yüz şekliniz tam olarak ortaya çıksın. Daha sonra kol mesafesi uzunluğunda aynayla aranızda bir mesafe bırakın. Bu aşamada bir kalemde yardım alın ve yüz şeklinize bakarak aynaya çizin. Aynada çizmiş olduğunuz şekil yüzünüzün biçimini belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Yüz tipinizi öğrendikten sonra yüzünüzün en güçlü hatlarını ön plana çıkartacak olan saç modellerinden birini seçebilirsiniz. Haydi gelin birlikte inceleyelim!

Yüz Tipinize En Uygun Saç Modelini Bulun!
Yüz Tipi

Oval Yüz Şekline Sahip Olanlar

Oval yüz şekline sahipseniz oldukça şanslı bir insan olduğunuzu söyleyebiliriz. Oval yüz şekli en ideal yüz şekli olarak görülür. Bunun nedeni birçok saç modelinin size yakışacak olması. Bu konuda zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Oval yüzün dengeli görünümü sayesinde pek çok farklı saç stilini deneyebilirsiniz. Dediğimiz gibi oval yüz şekline hemen hemen her türlü saç kesimi yakışsa da yüzünün hatlarını ortaya koymak istiyorsan; katlı kesimler yerine düz kesimleri tercih etmelisin. Aynı zamanda saçlarını uzatabilir. Ya da küt bir kesim hatta kulak hizasında bir saç kesimini de tercih edebilirsin. Saç kesimi konusunda oldukça özgür ve cesur olabilirsiniz ancak saçınızı uzatmaya karar verirseniz katlı bir kesimden kaçınırken aynı zamanda da saçınızın doğal ayrım noktasına sadık kalmalısınız.

 

Kare Yüz Şekline Sahip Olanlar

Eğer kare şeklinde bir yüze sahipseniz; geniş bir alnınız, geniş elmacık kemikleriniz ve güçlü bir çene çizginiz var demektir. Bu durumda yüzünüzün bazı hatlarını yumuşatacak saç kesimlerine yönelmelisiniz. Aynı zamanda çene çizgilerinizdi yumuşatırken elmacık kemiklerinizi belirginleştiren bir model seçmelisiniz. Kemik yapını tamamlayacak daha hoş bir görünüm için, saçlarının yandan ayrılarak kesilmesini seçebilirsin. Bu, belirgin olan çene kemiklerini yumuşatacaktır. Uzun saçlarda estetik bir görünüm kazandırarak yüzünün keskin hatlarını yumuşatacaktır. Aynı zamanda uçlarına kat verdireceğin, yandan ayırdığın ve orta uzunluktaki saç stillerini de tercih edebilirsin. Kısa saç denemek istersen; kısa, kat verilmiş bob kesim saç stili de tam sana göre olacaktır!

Yuvarlak Yüz Şekline Sahip Olanlar

Eğer yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz yüzünüz çoğunlukla geniş gözüküyordur. Tipik olarak benzer şekilde uzunluk ve genişliğe sahiptir. Aynı zamanda yuvarlak yanaklarınız vardır. Bu durumda size en uygun olacak model yüzünüzdeki geniş görünümü azaltacak ve yüzünüze açı kazandıracak stillerdir. Özellikle uzun ve kat verilmiş saç kesimleri, dalgalı kısa saç modelleri tercihleriniz arasında olmalıdır. Ayrıca pixie modeli kısa saçları da tercih edebilirsiniz. Bu model yüzünüzü çok daha ince ve uzun göstermenizi sağlayacaktır. Yüzünüze boyut kazandıracak katlı kesimleri tercih ederken çene çizgisi çevresinde başlayan ve uzun, kademeli katları denemelisiniz. Uzak durmanız gereken en önemli saç modelleriyse; kısa katlar verilmiş bir saç modeli, yüzünüzün yuvarlaklık görünümünü arttırarak vurgulayacak tam buklelerden, düz uzunluktaki kesimlerden ve özellikle de bob saç kesiminden uzak durmalısınız.

 

Uzun Yüz Şekline Sahip Olanlar

Uzun yüz tipine sahip kişilerin yüz uzunlukları genişliğine kıyasla daha fazladır. Bunun için yüzlerindeki ekstra dikey uzunluğu dengelemeleri gerekir. İnce telli ve cılız, seyrek saçlara sahip olsanız bile şekillendirerek saçlarınızı hacimlendirmelisiniz. Saçlarınızı dalgalı veya kıvırcık yapabilirsiniz. Çünkü bu saç şekilleri yüzünüzün uzunluğunu keserek yüzünüzü orantılar. Yüzünüzü çerçeveleyecek kâkülleri ve çene uzunluğundaki bob saç kesimini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca yandan şekillendirilmiş perçemler ve dalgalandırılmış saçlar uzun yüz için en ideal saç kesimidir. Uzak durmanız gereken saç modellerinden birisi çok fazla uzun saçlar olacaktır. Bu saç tipi size pek uygun değil. Ayrıca dümdüz fön çekilmiş saçlar veya kısa saçlar uzun yüz tipine yakışmayacaktır. Eğer bir kısa saç aşığıysanız ve yüzünüzün şekli yüzünden bu sevdanızdan vazgeçmek istemiyorsanız çene hizasında kesilmiş saçları tercih edebilirsiniz. Alnınızın genişliği ve yüzünüzün uzunluğu kakül kestirmek için en ideal biçimi verecektir.

 

Dikdörtgen Yüz Şekline Sahip Olanlar

Dikdörtgen bir yüz tipine sahipseniz köşeli yüz hatlarınız nedeniyle maalesef ki saç modeli bulmak zor olabiliyor. Bu durumda keskin çene ve alın hatlarınızı yumuşatacak bazı saç modellerinden bahsedeceğiz. Dikdörtgen yüz modeli için en iyi ve en yakışacak saç stili yumuşak geçişlerin ve katların olduğu bir saçtır. Bu sayede elmacık kemiklerinizi rahatça ön plana çıkartacaksınız. Buda yüzünüzün sivri kısımlarını kamufle edecektir. Ayrıca çene kemiğini geçmeyen kesimleri de deneyebilirsiniz. Şakak kemiğinizi örtecek şekilde perçemler kestirebilir ve yüzünüzün hatlarını dengeleyebilirsiniz. Uzak durmanız gereken saç stillerinden biri de kesinlikle uzun saç modelleri olacaktır. Çünkü uzun saçlar suratın çok daha uzun görünmesine neden olur. Buda ortaya hiç estetik bir görünüm katmayacaktır. Yine de ben uzun saç sevdalısıyım diyorsanız saçlarınıza kırık fön veya maşa yaparak uzun saçları da kullanabilirsiniz.

Kalp Yüz Şekline Sahip Olanlar

Kalp yüz tipine sahip kişiler geniş bir alına, geniş elmacık kemiklerine ve sivri bir çene hattına sahiptir. Oval yüz şekline en yakın yüz biçimlerinden biri de kalp yüz şeklidir. Saç stillerini seçerken çenenin sivriliğini bölmeyi amaçlamalılar. Elmacık kemiklerini ve sivri çenelerini yumuşatmalılar. Kaş genişliğini azaltan ve yüzün alt yarısının genişliğini artıran bir kesim tercih ederek yüz şekillerini dengeleyebilirler. Uzun ve yandan ayrılmış bir saç kesimi sayesinde gözler yüzün altına çekilir bu da alnın bir kısmını gizler. Açılı çene bölgenizi eşitlemek için kulağın altından başlayan dalgalardan ve bukelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca saçın tepe noktasından başlayan kaküllerle biçimlendirilecek ve kat verilmiş saç kesimleri de sizin için birebir olacaktır. Kalp yüz şekline alternatif olarak yandan bölünmüş erkek stili saç kesimini de denemek isteyebilirsiniz. Çenenin etrafına dolgunluk verecek bob saç kesimi veya lob saç kesimi de tercih edebileceğiniz saç stillerinden bazıları.

 

Daha fazlası için tıklayarak sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu