ListelerSağlık

Hamilelikten Önce Zayıflama

Hamile kalmak için ideal kilonuza ulaşmanız önemlidir. Şişman kadınların hamile kalma şansları zayıf kadınlara nazaran daha azdır. Zaten doktorların yaptıkları bilimsel çalışmalarda hamile kalmak için zayıflamanın kadınların doğurganlık şansını önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle hamile kalmak istiyorum diyorsanız öncelikle bir tartıya çıkın ve fazla kilolarınız olup olmadığına bir bakın. Şayet fazla kilolarınız varsa aşağıda sizlere vereceğimiz kolay zayıflama ipuçları ile fazla kilolarınızdan doğal ve hızlı bir şekilde kurtulun.

Aşağıda yer alan 12 adımı takip ederseniz hızlı zayıflama sürecine girerek hamile kalma ihtimalinizi de önemli ölçüde artırmış olacaksınız.

Hamilelikten Önce Zayıflama
 1. Hedef Kilonuzu Bilin: Bunu öğrenebilmek için öncelikle vücut kitle endeksinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sağlıklı bireylerde vücut kitle indeksi (BMI) 22-25 arası seyreder. Bunun yukarısındaki oranlar hamile kalma ihtimalini de önemli ölçüde düşürmektedir. Zayıflama sürecine girdiğinizde ortalama olarak haftada 1 kilo vermeye çalışın. Bundan daha fazlası sağlıksız bir zayıflamadır ve hamile kalma şansını da önemli ölçüde düşürür zira hızlı zayıflamak vücudu yorar.
 2. Diyetsiz zayıflamaya çalışın: Hamile kalmak için kilo vermek kadar gerekli besinleri tüketmek te önemlidir. Özellikle protein, karbonhidrat ve yağı beslenmemizde dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmemiz gereklidir. Diyet ile bu besin kaynaklarından en azından bir tanesini tüketmekten imtina ederiz. Bu da kadınların üreme sistemlerini olumsuz etkiler ve doğurganlığı azaltır. Bu nedenle hızlı zayıflamaya neden olan katı diyetlerden azami ölçüde uzak durmakta fayda vardır.  Şayet diyet gerekliyse de bunun uzman diyetisyenler eşliğinde yapılması gerekir.
 3. Günlük kalori alımını hesaplayın: Herhangi bir şekilde zayıflamaya çalışmadan evvel günlük ne kadar kalori aldığınızı ve bu kalorileri hangi besin kaynaklarınızdan edindiğinizi analiz etmeniz gerekir.
 4. Aldığınız kalorileri azaltın:   Özellikle abur cubur, tatlı, yağlı besinler vb kalorili yiyecekleri çoğumuz farkına varmadan aşırı şekilde tüketiyoruz. Bunun farkına varırsak diyet yapmaya bile gerek kalmadan doğru ve dengeli bir şekilde doğal yollardan zayıflamış oluruz. bunun için kendimize günlük örneğin 1000 kalori daha az almak gibi hedefler de koyabiliriz. Bu sayede aldığımız fazla kalorileri almamak için gereksiz kalorili yiyeceklerden kendimizi uzaklaştırmış oluruz.
 5. Egzersiz yapın: Şayet beslenme alışkanlıklarını değiştirerek arzu edilen düzeyde kilo veremiyorsanız bu durumda daha hareketli olun. Bu sayede aç kalmadan zayıflama sağlamış olursunuz. Örneğin günde 500 kalori fazla yakmak için 1 saat yürüyüş yapsanız bu bile bir ayda zayıflamak için çok faydalı olur.  Bu yürüyüş sayesinde bile doğal yollardan ayda 2-3 kilo vermek mümkündür.
 6. Egzersiz saatlerini bölün: Akşamları veya günün belli bir saatinde bir saatlik yürüyüş yapabilmek için yeterli zaman bulamıyorsanız bu durumda gün içerisinde fırsat bulduğunuz kısa aralıklarda bu yürüyüşü tamamlayın. Örneğin öğle arası yarım saat, akşam yarım saat şeklinde. Veya buna da vakit bulamıyorsanız işyerine gelirken arabayı ofisten 2-3 km uzak bir yere park edin ve işten çıkınca arabaya kadar yürüyüş yapın. Böylece kendinize egzersiz yapma fırsatı doğurmuş olursunuz.
 7. Hafif egzersizlerle başlayın: Uzun dönemli ve istikrarlı bir egzersiz performansı sağlamak için kendinizi kesinlikle zorlamayın. Hafif ama sürekli egzersizler en etkili sonucu almanıza yardımcı olur. Günde 1 saat yürümek size zor geliyorsa 20 dakika da idare eder. Yeter ki haftanın her günü süreklilik arz etsin.
 8. Prenatal Vitamin alın: Hamile kalmaya yardımcı vitaminler olarak ta bilinen folik asit gibi vitaminleri hamile kalmadan 3-4 ay önceden almaya başlayın. Bu vitamin hem çocukta olası doğum kusurlarının önüne geçer hem de annenin hamilelik öncesi üreme sistemini besler ve doğurganlık kabiliyetlerini artırır.
 9. Zayıflama Takviyeleri Tüketin: Folik asit türü prenatal vitaminler yanında omega 3 gibi besin takviyelerialmanızda hiç bir mahzur yoktur. Bazı takviyelerin metabolizma hızını artırdığı bilinmektedir. Örneğin yeşil çay ekstraktı, hem metabolizmayı hızlandırır hem de vücutta yağ yakıcı etki oluşturur.
 10. Zayıflama arkadaşı edinin: İster internetten veya sosyal medyadan isterseniz de gerçek hayattan kendinize  bir zayıflama kankası edinin. Böylece inancınızı yitirdiğiniz anlarda sizlere destek olacak bir arkadaş edinmiş olursunuz. Ayrıca zayıflama forumları, ve bizim sitemiz gibi internet sitelerindeki yorum ve paylaşımlardan kendinize arkadaş bulmanız oldukça kolay olacaktır. Buna ilişkin taleplerinizi yazının altındaki yorum kısmına yazarsanız doğru kişileri (hanımları) sizlere yönlendirerek zayıflama arkadaşı edinmenizi sağlayabiliriz.
 11. Bir doktora yardım için başvurun: İstersniz aile hekiminize dilerseniz de bir kadın doğum uzmanına giderek gebe kalmadan önce kilo vermek için ne yapmak gereklidir sorusuna yanıt alabilir ve doktorun tıbbi önerilerini alabilrsiniz. Eğer ciddi bir kilo fazlanız varsa doktorunuz size bir diyet programı veya zayıflama ilacı reçete edebilir.
 12. Bir beslenme uzmanı ve diyetisyene başvurun: Beslenme uzmanları ve diyetisyenler bir yandan sizin hamile kalmanız için ideal beslenme programını sizlere hazırlarken diğer yandan da bu programla birlikte nasıl zayıflama sağlanacağını da mükemmel bir şekilde formüle edebilir. BU nedenle kendi başınıza beslenme programı oluşturmak yerine bir uzmandan destek almak daha mantıklıdır. Beslenme uzmanına veya diyetisyene para ödemek istemiyorsanız büyük devlet hastanelerinde ve tıp fakültelerinde sosyal güvenlik sistemi içerisinde bu hizmetleri almanız da pekala mümkündür.

Değerli okurlarım. Şimdilik hamile kalmak için ne yapmalıyım, nasıl beslenmeliyim ve kilo vermeliyim sorularına vereceğimiz yanıtlar bu kadar. Eğer bizim aklımıza gelmeyen ve yanıtını veremediğimiz başka hususlar varsa bizlere yorum yoluyla ulaşın.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu