Gezi Rehberi

Türkiye’de Gidip Görebileceğiniz En Yaratıcı 16 Müze

Türkiye’de gidip görebileceğiniz birbirinden ilginç ve yaratıcı fikirler sonucunda ziyaretçilerine kapılarını açan müzeler;

Geçmişten günümüze uzanan tarihi süreçler boyunca insanların yaşam kültürünü, kullandıkları teknolojiyi ve barınma  ihitiyaçlarını nasıl ve hangi ortamlarda sağladıkları gibi çeşitli konular hakkında bilgi veren nitelikte objelere,aletlere ve yapılara ev sahipliği yapan müzeler, ziyaretçilerini geçmişin unutulmuşluğunda nefis bir yolculuğa çıkarıyor.

Şimdi sizlere unutulmaz bir tarih yolculuğu deneyimi yaşatır nitelikte her biri  birbirinden son derece farklı atmosfer içeren müzeleri fotoğraf kareleriyle gezelim ve görelim;

Formun Üstü

 1. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi ( Samsun)

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi

Samsun’a yolunuz düştüğünde Tekkeköy ilçesinde bulunan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evini mutlaka ziyaret edin. Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi özelliğindeki müze, Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olan vadide bulunmakta olup Sizleri Paleolitik Çağ’a götürecek bir atmosferi bünyesinde barındırıyor. Vadideki mağaralarda bulunan eşyalar, kazılardan elde edilen ilginç buluntular ve görülmeye değer heykeller müzede sergilenenler arasında yerini alıyor.

 1. Adana Sinema Müzesi (Adana)

Adana Sinema Müzesi

Adana sinema Müzesi, sinema tarihinin geçmişine ışık tutuyor. Sinema sektöründe emeği olan Adanalılara ait objeler, çeşitli film afişleri, fotoğraflar ve sinema ekipmanları müzede ziyaretçilerinin ilgisine sunuluyor. Müzenin ikinci katında bulunan Sinema Kütüphanesi zengin bir çeşitliliği meraklılarıyla paylaşıyor.

 1. Çamlık Tren Müzesi (İzmir)

Çamlık Tren Müzesi

Tren Müzesi bünyesinde, açıkhavada sergilenen buharlı lokomotiflerden meydana gelen oldukça çok çeşitliliğe sahip koleksiyonu ile Avrupa’nın en büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. 33 buharlı lokomotif, 9 yolcu vagonu ve 7  yük vagonu müzede görülebiliyor. Atatürk’ün seyahat ettiği vagon müzede görebilecekleriniz arasında bulunuyor.

 1. Kastamonu Şapka Müzesi

Kastamonu Şapka Müzesi

Ulu önder Atatürk’ün şapka devrimini yaptığı Kastamonu’nun en çok ilgi gören müzelerinden biri olarak öne çıkan Kastamonu Şapka Müzesi, ülkemizin tek şapka müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu görülmeye değer nitelikteki müzede 550’den fazla şapka sergileniyor. Cumhuriyet dönemine uzanan geniş bir koleksiyona sahip bulunmakta olan müzede, sergilenmekte olan şapkalar arasında Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Cemil İpekçi gibi isimlerin şapkalarıda görebilecekleriniz arasında bulunuyor.

 1. Mevlevihane Vakıf Müzesi ( Gaziantep)

Mevlevihane Vakıf Müzesi

Gaziantep’e yolunuz düştüğünde  Şahinbey ilçesinde ziyaret edebileceğiniz, Mevlevihane Vakıf Müzesi, Mevlevilik kültürünün gözler önüne  sergilendiği bir müzedir. Bu müze içerisinde görme olanağı bulabileceğiniz birbirinden güzel el yazması Kur’an-ı Kerimler, hat levhalar, şamdanlar, halı ve kilimler bulunuyor. Ücret ödemeden ziyaret edebileceğiniz bu müzede güzel bir  atmosfer meraklılarını bekliyor.

 1. Bodrum Sualtı Müzesi ( Muğla)

Bodrum Sualtı Müzesi

Saint John şövalyelerinin inşa ettiği tarihi Bodrum Kalesinin atmosferi içinde olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyada benzeri az görülür bir yaşayan müze niteliğindedir. Antik Çağ gemicilerinin Anadolu kıyılarında bıraktıkları izleri görebileceğiniz etkileyici bir ortam barındırıyor. Dünyanın 7 harikası arasında listelenmekte olan Mausoleum’un taşlarından inşa edilmiş olan tarihi kalede, denizcilik ve sualtı tarihine ait çok sayıda kalıntı görülmeye değer büyülü bir atmosfer barındırıyor.

 1. Baksı Müzesi ( Bayburt)

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt’a 45 km mesafede, Çoruh Vadisine bakan bir tepe üzerine yerleşmiş bir konumda bulunuyor. Bayraktar Köyü’ndeki müze, çağdaş ve geleneksel el sanatlarını bir arada meraklılarına sergiliyor. Bu muhteşem atmosfere şahitlik edebileceğiniz müze bünyesinde sergi salonları, depo müze, atölyeler,kütüphane, konferans salonu ve konukevinden oluşan enfes bir koleksiyon  yerini alıyor.

 1. Rahmi M. Koç Müzesi ( Ayvalık)

rahmi m. koç müzesi ayvalık

Ayvalık Cunda Adası’nın Rum Ortodoks cemaati tarafından 1873 yılında inşa edilmiş olan Taksiyarhis Kilisesi içinde ziyaretçilerine kapılarını açmakta olan Rahmi M. Koç Müzesi,  Ankara ve İstanbul illerinde ziyarete açık olan Rahmi Koç müzelerinin benzer mantığıyla meydana getirilmiş ilgi çekici koleksiyonda oyuncaklardan buharlı tren modellerine, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine, teknelerden otomobillere kadar zengin bir çeşitlilik gösteren farklı objeler yerini alıyor. Bu özelliği ile görülmeye değer müzeler arasına giriyor.

 1. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi (İstanbul)

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi (İstanbul)

Elgiz Çağdaş sanat Müzesi,Türkiye’nin ilk özel çağdaş sanat müzesi olma özelliğine sahiptir. İstanbul Maslak’ta ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Etkileyici nitelikte bir atmosfer barındıran müze,pek çok sanatçıya yaratıcılıklarını sanatsal üretime dönüştürebilme olanağı sunmaktadır. Elgiz Müzesi  bünyesinde meraklılarının ziyaretine sunulan Koleksiyonu üslup, tür ve malzeme yönünden gsonderece ilgi çekici bir nitelik taşır.

 1. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (İstanbul)

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (İstanbul)

Hisart Canlı tarih ve Diorama Müzesinde, Osmanlı dönemine ait askeri ve etnografik son derece ilgi çekici tarihi eserler sergilenmektedir. Tarihin farklı dönemlerini betimleyerek  günümüze taşıyan diaramalar ve mankenler müzenin en görülmeye değer nitelikteki bölümünü meydana getirmektedir. Mutlaka görülmesi gereken muhteşem atmosfere sahip müzelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

 1. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ( Balıkesir)

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ( Balıkesir)

Ziyaret edilebilecek en etkileyici atmosferlerden birini oluşturanTahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir iline bağlı Edremit ilçesinin Tahtakuşlar Köyü’nde meraklılarına kapılarını açıyor. Türk boylarının birbirinden  etkileyici kültür eserleri ve nefes kesen Kazdağı efsanelerine ait materyallerin sergilendiği müzenin bir de sanat galerisi bulunmaktadır. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi,Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi ve bir köyde kurulan ilk sanat galerisidir.

 1. Key Museum Torbalı (İzmir )

Key Museum Torbalı (İzmir )

Key Museum Torbalı müzesi, özellikle otomobil meraklıları için oldukça keyif verecek nitelikte130 klasik otomobil ve 40 motosikletle İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunmaktadır. dünya üzerinde ziyaret edebileceğiniz sayılı müzeleri arasında yerini almaktadır. Türkiye’nin en büyük otomobil müzesinde 1880’lerin sonuna uzanan geçmişe sahip otomobillerden günümüz  otomobillerine birbirinden muhteşem nitelikleri barındıran bir kolaksiyona sahiptir.

 1. Masumiyet Müzesi ( İstanbul)

Masumiyet Müzesi ( İstanbul)

Orhan Pamuk’un aynı isimli romanından uyarlanan Masumiyet Müzesi, ünlü Yazarın 1950 ile 2000’li yıllar arasındaki İstanbul hayatını anlatmaktadır. Romanda yer alan karakterlerin  kullandığı, biriktirdiği, giydiği, gördüğü, işittiği, hayal ettiği ne varsa kutu ve vitrinlerde meraklıları için sergilenmektedir. Eşsiz bir müze deneyimi yaşamak isteyenler için bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 1. Oyuncak Müzesi ( İstanbul)

Oyuncak Müzesi ( İstanbul)

Oyuncak Müzesi ,1700’lü yıllardan günümüze uzanan oyuncak tarihinin en iyi örneklerini meraklıları için sergiliyor. Müze, Göztepe’deki tarihi bir köşkte hizmet vermektedir. Müzede sergilenen oyuncak koleksiyonu, Sunay Akın’ın 1990 yılından buyana dünyanın çeşitli yerlerinden satın aldığı birbirinden neşeli ve eğlenceli oyuncaklardan oluşan kolaksiyonuyla her yaştan insanın çocukluğuna dokunuyor.

 1. Turkcell Diyalog Müzesi (İstanbul)

Turkcell Diyalog Müzesi (İstanbul)

Turkcell Diyalog Müzesi, Gayrettepe Metro İstasyonu’nda ayrılan özel bir bölümde meraklılarını büyük bir heyecanla karşılıyor. Ziyaretçilerine, görme ve işitme engellilerin dünyasını anlama şansı tanıyor. Sergide  görme ve işitme engelliler çalışıyor. Böylece müzede istihdam olanağı da yaratılıyor. Müzekonseptini karanlıkta diyalog, karanlıkta futbol, sessizlikte diyalog gibi bölümler oluşturuyor.Bu özelliğiyle de Türkiye‘nin görülmesi gereken en etkileyici müzeleri arasına giriyor.

 1. Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi (İstanbul)

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi (İstanbul)

Türkiye müzeleri arasında en ilgi çekici özellikte koleksiyona sahip olan Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi, dünyanın ve Türkiye’nin ilk ve tek özel müzesidir. Bu ilginç nitelikteki müzenin bünyesinde iki binin üzerinde, insanoğlunun ateşi bulunmasından buyana ısınma ve aydınlatmada kullandığı meşaleler, şamdanlar ve benzeri bir çok araçtan oluşan ve geçmişte olağanüstü atmosferini yaşatan etkileyici ve bir okadar da nadide parçalar sergilenmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu