Gezi RehberiListeler

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

İstanbul’da yaşıyorsanız veya buraya ziyaret amaçlı geldiyseniz, mutlaka görmeniz gereken 10 müzeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Medeniyetlerin beşiği olarak nitelendirilen İstanbul’da çok sayıda müze bulunuyor. Bu müzelerde, şehrin kültürel ve tarihsel değerini yansıtan binlerce eser sergileniyor. İstanbul’da yaşıyorsanız veya buraya ziyaret amaçlı geldiyseniz, mutlaka görmeniz gereken 10 müzeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayasofya Camii ve Müzesi

Ayasofya Camii ve Müzesi

İstanbul denilince akla gelen ilk yapılardan birisi olan Ayasofya Müzesi, Hristiyanlığın en büyük kiliselerinden birisi olarak inşa edildi. 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 tarihinde camiye çevrildi ve 482 yıl da cami olarak hizmet verdi. 1935 yılından sonra ise müzeye dönüştürülen yapı, içerisindeki süslemeler, mimarisi ve benzer eserlerle görenleri adeta büyülüyor.

Ayasofya Camii 2020 yılında ibadete açılmıştır. İbadet saatleri dışında gezmeye açıktır.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

1856 yılında inşa edilen yapı, Osmanlı’nın son döneminin en önemli şahitlerindendir. 6 padişah ve son halife tarafından kullanılmış olup, Cumhuriyet döneminde ise Cumhurbaşkanlığı makamı olarak hizmet vermiştir. Atatürk’ün vefat ettiği yer olan bu sarayı, İstanbul’a gelen herkesin görmesi gerekiyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen Topkapı Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Yıl içinde milyonlarda yerli ve yabancı turisti ağırlayan müzenin içerisinde çok önemli eserler bulunuyor. Padişahların kıyafetlerinden kutsal emanetlere varıncaya kadar birçok eserin yer aldığı müze, beklentileri fazlasıyla karşılayacaktır.

Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi

Havacılıkla ilgili eserlerin sergilendiği bu müze Bakırköy’de yer alıyor. 1977 yılında yapımına başlanan devasa müze, 1983 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Geçmişte ve günümüzde kullanılan uçak ve benzer hava araçları sergilenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken müzelerden bir diğeri ise Arkeoloji Müzesi’dir. Müzenin içinde çok farklı koleksiyonlar sergileniyor, fakat bunların haricinde kullanılan binanın mimarisi dahi görenleri kendine hayran bıraktıracak cinsten.

Modern Sanat Müzesi

Modern Sanat Müzesi

Kültür ve Sanat müzeleri arasında önemli bir yere sahip olan Modern Sanat Müzesi, yaşayan bir organizma gibidir. Buradaki eserler sürekli yenilenir ve buna bağlı olarak her ziyaretlerinde buradan farklı bir keyif alır.

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Kurulmasında Sunay Akın’ın büyük emeği olan Oyuncak Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi oyuncakların sergilendiği bir mekandır. Fakat buradaki oyuncaklar sadece ülkemize ait olmayıp, farklı kültürlerden de oyuncaklar müzede yer almaktadır. Çocukların keyif alacağı müze, yetişkinlere de hitap ediyor.

MiniaTürk

MiniaTürk

Türkiye’de bulunan tarihi ve turistik yerlerin minyatürlerinin bulunduğu bir alandır. Kısa sürede tamamlanan bu parka gelindiğinde, kısa bir Türkiye turu yapma imkanı bulacaksınız.

Panorama 1453 Fetih Müzesi

Panorama 1453 Fetih Müzesi

İstanbul’un fethinin canlı olarak yaşamak istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze. Fetih Müzesi, İstanbul’un nasıl alındığını detaylı olarak anlatmakta ve ziyaretçilerine adeta fetih heyecanı yaşatmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine geniş bir perspektifle bakan en önemli müzelerden birisidir. Bu kapsamda müze içinde çok sayıda eser yer alır. Gerçek boyutlu gemilerden arabalara, gramofon iğnelerinden uçaklara varıncaya kadar ilgi çekici eserlerle dolu olan bu müze, sizi kendisine hayran bırakacak.

İstanbul’da yer alan müzelerden öne çıkanlar bunlardır. İstanbul’a geldiğinizde vakit bulursanız, mutlaka buraları ziyaret edin. Fakat unutmayınız ki, kentte bunların dışında onlarca daha müze vardır. İlgi alanınıza göre bunları da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu