Gezi Rehberi

Ankara’nın kendine has jargonundan örnekler

Ülkemizin başkenti ve nadide kentlerimizden birisi olan Ankara, kendine has jargonu ile diğer illerimizden ayrılmayı başarıyor.

– Ankaralı Türkücüler

Nedendir bilinmez türkücülerin adlarının önüne “Ankaralı” ibaresi koyarak piyasaya çıkmaları ilginçtir. Belki de bu alanda ilk olan Ankaralı Turgut’un zamanında popüler olması bu durumda etkili olmuştur. Bu isimler arasında kimler bulunmuyor ki! Ankaralı Namık, Ankaralı Ayşe, Ankaralı Hüseyin, Ankaralı Yasemin ve Ankaralı Namık belki de herkesin bildiği “Ankaralı” ünlüler arasında yer alıyor.

– Bir Hayli Tuhaf Mekan İsimleri

Ankara’nın ilçeleri birçoklarına garip gelen isimlere sahip. Solfasol, Misket, Aşağı Eğlence, Ostim, Gimat, Etimesgut, Çinçin, Gazino, Şose, Asfalt, Dutluk ve Ayaş barındırdığı insan tipleri ve kendine has özellikleri ile Ankara’nın ilginçliğine ilginçlik katmaya devam ediyor.

– Ankara’nın “Bug”ları

İlk duyanlar için gayet garip gelebilecek olan bu “bug”lara Ankara’nın birçok bölgesinde rastlamak mümkün. Yanlış yerleştirilen levhalar, yolların hemen ortasındaki direkler, engelliler için yapılan özel yollardaki engeller ve daha birçokları…

[irp]

– Siyaset

Belki de Ankarayı Ankara yapan özelliklerin başında gelen başkent olma durumu, bu şehrin kendine has jargonlarından bir tanesi. Gri olarak nitelendirilmesinin de baş sebebi.

– İklim

ankara mevsim

Ankara aslında bilindiği üzere bozkır iklime sahip bir yer. Fakat bu şehrin merkezi, adeta çevresinden farklı olarak bir vaha! Çevresine oranla şehir merkezinde yer alan yeşillik alanlar ile Ankara farklı olabilmeyi başarıyor. Her ne kadar bu ağaçlar sonradan dikilmiş olsa bile!

Ankara’nın Bağları 

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu