Yeme - İçme

Sütlü Haşıl Tarifi

Buğday ile yapılan Doğu Anadolu yemeklerinden biri olan sütlü haşıl Anadolu nun lezzetlerini mutfağınıza taşıyor.

MALZEMELER

  • 3 su bardağı haşıllık buğday
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 3 su bardağı soğuk yada sıcak süt
  • 100 gram tereyağı
[irp]

HAZIRLANIŞI

El değirmeninden çekerek çok ince bulgur taneleri haline getirdiğiniz yarmayı ( dövme de denir ) bir tencereye boşaltıp üzerine sıcak su ilave ederek  bir taşım kaynatın.

Haşıl, ortasında ufak çukurlar oluşup göz göz olunca ve yukarı doğru parçalarını fırlatmaya başlayınca pişmiş demektir.

Pişirdiğiniz haşıl yemeğini  derin bir servis tabağına alın ve sıcak yada soğuk süt ile karıştırın.

Diğer taraftan, tereyağını bir tavada eritip sarı kahverengi oluncaya kadar kızdırın. Sonra da tabağın içindeki haşılın  üzerine gezdirerek servise sunun.

Dilerseniz tereyağı ve pul biber ile yaptığınız yağa bir miktar da salça ilave ederek haşıl üzerinde gezdirip, daha yoğun tarzda ve lezzetle yemek oluşturabilirsiniz.

Not;

Buğdayın dövülmüş şekli olan yarma, yani aşurelik buğday el değirmeninde çekilerek kalın tanecikli kepekli un haline getirilir. İşte yarmanın bu haline haşıl denir. İçine et suyu da konularak farklı lezzetlerde çorba ve yemekler pişirilebilmektedir. Hatta üzerine kavrulmuş soğanlı salça karışımlı soslar gezdirilerek de lezzetlendirilebilir. Adına ” düğürcük lapası” da denir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu