İlginç Bilgiler

Topuklu Ayakkabılar Sizce Nasıl Ortaya Çıktı?

Topuklu ayakkabılar aslında kimler için üretilmiştir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Topuklu ayakkabıların kökeni nedir? Detaylar yazımızda.

Topuklu ayakkabılar aslında kimler için üretilmiştir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Topuklu ayakkabıların kökeni nedir? Topuklu ayakkabıların tarihini sizin için araştırdık. Hadi inceleyelim.

Topuklu ayakkabılar… Kadınların vazgeçilmez tutkusu. Zarafetin, kusursuz gözükmenin ilk kuralı. Peki bu herkesin başını döndüren topuklu ayakkabılar nasıl ortaya çıktı? Hiç düşündünüz mü? O zaman önce biraz daha eskiye gidelim ve ayakkabının çıkışıyla hikayemize başlayalım.

ilk topuklu ayakkabılar

Amerikalı arkeologların incelemelerine göre ayakkabının icadı taş devrine dayanıyor. Otlardan yapılmış sandaletler bugünkü ayakkabıların ilk örneğini teşkil ediyor. Zannedilenin aksine topuklu ayakkabıların ilk kullanıcıları kadınlar değil erkeklerdi. Gözünüzde canlandırmak pek kolay olmadı değil mi? Ya da size pek estetik gelmedi. Ama şöyle düşünün ki ayakkabıda topuk modası her şey ki gibi öncelikle ihtiyaçtan doğdu.

Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için ayakkabılarının altına topuk taktılar, at süren erkekler eyerin üzerinde rahat durabilmek için topuklu ayakkabı kullanmaya başladılar. Bir zamanlar dönemin hükümdarları sınıfların belirlenmesi için topuk boylarını belirleyen emirler çıkarıyorlardı. En yüksek topuklu ayakkabılar anca soylu aileler tarafından giyilebiliyordu.

modern topuklu ayakkabı

Peki günümüze kadar nasıl ulaştı?

Günümüze ulaşan modern topuklu ayakkabının Leonardo Da Vinci tarafından tasarlandığı sanılmaktadır. 18. Yüzyıl’da erkekler topuklu ayakkabı giyme işini kadınlara bıraktı. Zarif görünmek adına ayaklarının sağlığını tehlikeye atan kadınlar bir süre sonra modayı değiştirdi. 1789 da Fransız İhtilaliyle birlikte topuklu ayakkabı modası yerini düz tabanlı ayakkabılara bıraktı. Balolarda bile ipek ayakkabılar tercih ediliyordu. Ancak 19. Yüzyıl’da yüksek topuklu ayakkabılar bir daha tarihten hiç silinmemek üzere geri döndü. Dostun başa düşmanın ayağa baktığını çok iyi bilen kadınlar topuklu ayakkabılarına sarılmaya devam edecekler 🙂

Not: Topuklu ayakkabılar her ne kadar çok şık ve güzel gözükse de sağlığınıza bir çok faydası vardır. Küçük yaşlarda başlayıp uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımları vücutta yapısal bozukluklara neden olabilmekte ve duruş bozukluklarının sebeplerinden birisidir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu