İlginç Bilgiler

Okullarda Alınmış En Saçma 7 Yasak

Dünya genelinde okullarda alınmış yasak kararlarından en ilginç ve en saçma olanları sizler için bir araya getirdik. İşte o saçma 7 yasak.

Ülkemiz dahil dünyanın her yerinde okullarda çeşitli yasaklar bulunmaktadır. Fakat bazı yasaklar öyle bir hal almış ki gerçekten bu kadarda olmaz diyebiliyoruz. Hoş biz Türk milleti olarak olmayacakları görmeye alıştığımız için bize çok garipte gelmeyebilir.

Bazı ülkeleri okullarında alınmış olan ve okuyanları şaşırtmayı başaran yasaklardan bazıları;

İlgili Makaleler

7- Öğretmenlerin kırmızı kalem kullanması

Öğretmenlerin kırmızı kalem kullanması

Bazı İngiltere okullarında öğretmenlerin, öğrencilerin kağıtlarına kırmızı kalem ile işaret koymasını yasaklamıştır. Çünkü kırmızı renk bu konuda öğrenciler için çok rahatsız edici ve olumsuz bir renk olarak görülür. Çocukların şevkini kırmamak için kırmızı kalem yasaklanmıştır ve çoğunlukla mavi ve siyah kalem kullanılmaktadır.

6- Oyun oynamak

Oyun oynamak

Birkaç eyalette ilköğretim öğrencileri için futbol, bayrak futbolu ve diğer rekabet oyunları oynama yasağı getirilmiştir. Yasağın sebebi ise bu tarz oyunların küçük çocuklar için uygun olmaması ve ilkokul öğrencileri için oldukça tehlikeli olması.

5- Cheetos yasağı

Cheetos yasağı

ABD’de üç farklı eyalette bulunan ilkokullarda Cheetos tüketimi yasaklanmıştır. Yasağın sebebi ise çocukların abur cubur yemelerini önlemek. Cheetos’un zayıf besin değelerine sahip olması ve çoğu öğrenci tarafından öğle yemeği yerine tüketilmesi bu yasağı getirmeyi gerektirdi.

4- Kitap yasağı

Kitap yasağı

Çoğu okulda bazı tehlikeli fikirlere sahip ve rahatsız edici kitaplar yasaklanmıştır. Kitapların bazılarını okumuş ya da okuyan biriyle kesinlikle karşılaşmışsınızdır.  Bu kitaplar arasında Harry Potter(tüm serileri), Tom Sawyer’ın Maceraları, Hayvan Çiftliği gibi ünlü kitaplarda bulunmaktadır.

3- Babalar Günü kartları

Babalar Günü kartları

Babalar Günü kartları İskoçya’da bir çok okulda yasaklanmıştır. Böylece babası olmayan çocuklar kendini kötü hissetmeyecek ve üzülmeyeceklerdi. Ayrıca bu çocuklar için okullarda ve okul dışında bir çok etkinlik de düzenlenmektedir.

2- Pokemon Kartları

Pokemon Kartları

Pokemon kartları Avrupa’da bir çok okulda yasaklanmıştır. Çünkü öğrenciler bu kartlar yüzünden sürekli tartışıp kavga etmekte, okulun huzurunu bozmakta ve kendi aralarında kart ticareti yapmaktaydılar. Kumar bağımlılığını engellemek ve kavgaların önüne geçmek için kesin çözüm yolunu bu kartları yasaklamakta buldular.

1– Kartopu Oynamak

Kartopu Oynamak

Önceden kışın okul bahçelerinde kartopu savaşları yapardık, çok eğlenceli zamanlar geçirirdik öyle değil mi? Gerçi bizim yeni nesilde bu konuda şanslı çünkü ülkemizde böyle bir yasak yok. Ama bazı ülkelerde ilkokul öğrencilerinin kartopu ile oynaması yasaklandı. Sebebi ise kartopu savaşlarının öğrencileri yaralama ve incitme riski.

pomeranian boo fiyatları

Bir Yorum

  1. Bizim müdür vardı. Her zabah en az 45 dakika kürsüde konuşma yapardı. Şimdi size en komik ve bir o kadar da ilginç olanını aktarayım: Oğlum, wc kapısı arkasına yazı yazma hastalığı olan varsa gelsin efendice bana desin ki= Hocam ben kapının arkasına yazı yazmadan duramıyorum…
    O zaman emin olun ki mobilya bölümünden bi kapı yaptırıp o kişinin sırasının yanına koyacağım. Kalemde benden. Dilediği kadar yazsın. Yazdıktan sonra gelsin hocam yazacak yer kalmadı desin. Tekrar boyatayım yazsın diyordu :=)

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu