Sağlık

Hacamatın Faydaları Nelerdir? Hacamat Nasıl Yapılır?

Sağlık açısından birçok faydası olduğu bilinen hacamat uygulaması nedir ve nasıl yapılır, faydaları nelerdir sizlere açıklamaya çalışalım.

Hacamat, İslam ülkelerinde yaygın olan oldukça eski tedavi yönetimlerinden birisidir. Geçmişi eski Mısır’a dayanan bu tedavi yöntemi Peygamber efendimiz tarafından da uygulanan ve sünnet kabul edilen bir uygulamadır.

Sağlık bakanlığı tarafından uygun bulunmayan ve yasaklanan bu tedavi yöntemi bu işi bilen ve uygulayan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Sağlık açısından birçok faydası olduğu bilinen hacamat uygulaması nedir ve nasıl yapılır, faydaları nelerdir sizlere açıklamaya çalışalım.

Hacamat nasıl yapılır?

Hepimizin bildiği bir uyguma vardır, sırtta şişe çekmek olarak adlandırılır. Özellikle sırt ağrısı olanlar veya soğuk algınlığı olanlar sırtına şişe çektirerek rahatlamaya çalışırlar. Hacamat uygulaması da aynı bu şekilde sırta şişe çekme işlemi ile başlar.

Hacamat için önce deri üzerine bir neşter yardımı ile çizikler atılır. Daha sonra temiz bardak veya kavanozun içerisine ucunda bir alevli bez olan çubuk sokulur ve bu alev ile bardağın havası alınır. Havası alınan bardak vücuda kapatılır.

Bardak vücuda kapatıldıktan sonra neşter ile açılan o çiziklerden deri altında bulunan kirli kan bardakların içerisine dolar. Bu şekilde derinin farklı bölgelerine yapılan uygulamalar ile sadece deri altında bulunan kirli kan çekilir ve uygulama tamamlanır.

Bu işlem sırasında alınan kan damarlardan alınmaz. Sadece deri altında bulunan ve kirli olan kan alınır. Bu şekilde yapılan hacamatın birçok hastalığa iyi geldiği ve vücut için oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. İşte sizin için hacamatın faydaları nelerdir bunu açıklayalım.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

1.Hacamat baş ağrısı, migren ve sinüziti gidermeye yardımcı olur: Vücutta dolaşan pis kan baş ağrılarına neden olup sizi ciddi bir şekilde rahatsız edebilir. Bu durumda yapılabilecek hacamat uygulaması ile pis kan çekilerek baş ağrıları azaltılabilir. Kulak arkası, omuz ve sırta uygulanan tedavi ile çeşitli baş ağrısı sorunları ortadan kaldırılır.

2.Hacamat kemik erimesi, romatizma, kireçlenme, iltihaplı eklem romatizması ve mantar tedavisinde etkilidir: Özellikle ağrıyan bölgeler olan diz kapağı, baldırın dış kısımları, karaciğer arkası ve kahıl bölgesi dahil uygulanan tedavi ile ağrılar ortadan kaldırılır. Bir hacamat uygulaması ile ağrılar geç se de 4-5 seans boyunca devam edilerek kalıcı sonuçlar alınabilir.

3. Hacamat sırt, bel ve diz ağrılarını geçirmede yardımcı olur: Bel, sırt ve diz bölgesinde yaşanan ağrılar hacamat uygulaması ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ağrı olan bölgedeki pıhtılar temizlenir. Hacamatın en çok kullanıldığı tedavilerden birisi bel fıtığı tedavisidir.

4. Hacamat yüksek tansiyona iyi gelir: Vücutta dolaşan pis kan tansiyon üzerinde de etkili olup tansiyonun düzensiz ve yüksek olmasına neden olabilir. Bu durumda tansiyon sorunlarını çözmeye yardımcı olur.

5. Hacamat yorgunluğa iyi gelir: Vücutta bulunan pis kan kişinin enerjisini de düşürerek gün içerisinde halsiz olmasına ve sürekli uyku uyumasına neden olabilir. Bu durumda yapılacak hacamat ile kişinin rahatlaması sağlanabilir.

6. Hepatit B tedavisinde yardımcı olur: Kalp arkası, sırt, karaciğer arkası ve omuz başlarına yapılır.

7. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir: Sırtta böbrek hizasına, sağ ayak topuğu ve sağ sol ayak üstüne yapılan hacamat ile pis kan toparlanır.

8. Sedef, deri hastalıkları, terme kaşıntı ve sivilceye iyi gelir: Deri hastalıkları zayıf immune bağışıklık sistemi olanlarda görülür. Bu rahatsızlıkların tedavisi için karaciğer arkası ve kahıl bölgesine yapılır. Sedef ve varislerde hacamatın kesin tedavisi olmasa da vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ama hacamatın birçok faydası vardır.

9. Kandaki toksik maddeleri temizler: Vücutta biriken kirli kan iltihap, ödem ve şişkinliğe yol açarak kişiyi rahatsız eder. Hacamat ile kirli kan alınarak vücut rahatlatılır.

10. Kalp Rahatsızlıklarına iyi gelir: Sırt, kalp arkası ve kahıl bölgesinden yapılan hacamat uygulaması ile kirli kan temizlenip kalbin daha iyi çalışması sağlanır. Kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılır.

11. Karaciğer rahatsızlıkları ve yüksek kolesterole iyi gelir: Sırttan karaciğer arkasından, omuz ve kahıl bölgesinden yapılan tedavi ile kirli kan temizlenir.

12. Guatr, gut, astım, bronşit ve nefes darlığı tedavisini yardımcı olur: Bu hastalıkların tedavisi için ön taraftan omuz başları, kahıl ve kalp arkasından tedavi uygulanır.

13. Yavaş metabolizma, aşırı kilo ve hormonal sorunların tedavisinde etkilidir: Hormonların tedavisinde kullanılan ilaçlar kana karışır ve uzun süre vücutta kalarak size zarar verir. Hacamat ile temizlenen bu kirli kan ile birlikte ilaçların etkisi azaltılır. Hormonal bozukluk nedeniyle kilo alanlarında rahatlamasına yardımcı olur. Karaciğer, kalp arkası ve sırttan mide ile bağırsağın arkasına gelen noktalara yapılır.

15. Kaygı bozukluğu, şizofren, panik atak gibi sorunların tedavisinde etkilidir: Bu tür sorunlarda uzun süreli hacamat tedavisi uygulanarak kişinin rahatlaması sağlanır. Kalp ve karaciğer arkası, kafanın arkasındaki orta kısım ve kulak arkasına tedavi uygulanır.

16. Kadın hastalıkları tedavisinde etkilidir: Yumurtalık veya rahim ağzı sorunlarının tedavisinde oldukça etkilidir.

17. İktidarsızlık sorunlarının çözümünde etkilidir: Kuyruk sokumu ve omurilik orta noktasına uygulanan hacamat tedavisi ile bu sorun ortadan kaldırılabilir.

18. El ve ayak üşümesini ortadan kaldırır: Uygulanan hacamat tedavisi ile kişilerdeki el ve ayak üşümesi sorunları karaciğer arkası, sırt ve omuzdan yapılan hacamat tedavisi ile ortadan kaldırılır.

19. Vertigo, alaca hastalığı ve egzama, ürtiker, kurdeşen, cüzzam, kaşıntı gibi der hastalıklarının tedavisinde etkilidir: Daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen bu hastalıklar vücuttan bulunan pis kanın temizlenmesi ile birlikte bağışıklık sistemi güçlendirilir. Bu sayede bu tür rahatsızlıklarda büyük oranda azalmalar görülür.

20. Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı sorunları çözülür: Kafa bölgesinden uygulanan hacamat ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

21. Çocuklarda beyin kapasitesini arttırır: Çocuk yaşlarda uygulanan hacamat tedavisi çocukların beyin kapasitesi üzerinde etkilidir.

22. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vücuttan kirli kanın temizlenmesi ile bağışıklık sistemi güçlenip vücut direnci artar.

Hacamat Kimlere Uygulanmaz

  • Kalbinde yetmezlik olanlara,
  • HIV ve AİDS hastalarına,
  • Kan akması durmayan kişilere,
  • Kandan korkan kişilere,
  • Kansız kişilere,
  • Çok zayıf olanlara ve ihtiyar olanlara,
  • Ufak çocuklara,
  • Düşük tansiyon hastalığı olanlara ve hamile bayanlara uygulanmaz.

NOT: Bir hekime danışmadan kesinlikle yaptırmayınız ve kendiniz yapmayı denemeyiniz. Yanlış yapılması sağlık problemlerine sebep olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu