Instagram takipçi satın al
Sağlık

Şok Diyetler Sağlıklı Mı? Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Şok Diyetler Sağlıklı Mı? Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir? Bu diyeti yapmayı düşünenler için bütün soruların cevapları yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

Genelde bayanlar tarafından tercih edilen ve kısa süre içerisinde yüksek hızda kilo vermeye yarayan şok diyeti, her ne kadar etkili bir uygulama olsa da dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurları da içinde bulunduruyor. Etkili bir şok diyeti için yapmanız gerekenleri ise bu yazımızda sizler için derledik.

Şok Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Şok Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere normal bir diyet, belirli bir program dahilinde genel olarak uzun bir zaman diliminde yapılır. Bu nedenle diyet programı ve spor, diyetisyenler tarafından 2-3 aylık takvimler şeklinde hazırlanmaktadır. Buradaki amaç ise vücudun ve metabolizmanın bu düzene alışması ve kendini bu şekilde çalışmaya hazırlamasından ötürü gelir.

Dolayısıyla normal bir diyet programının ardından verdiğiniz kilolar, beslenme programınızı tamamen bozmadığınız taktirde kolay kolay geri dönmez.

Şok diyeti ise normal bir diyetten tamamen farklı olarak kısa süreli programlar şeklinde kendini gösterir. Şok diyeni tercih edenler, 1-2 hafta içerisinde kilo vermek isteyen ve buna bağlı olarak da hızlı bir diyet programı uygulamak zorunda kalan kişiler olduğundan, burada önemli olan zamana karşı yarıştır.

Kısacası şok diyeti; kişilerin üç gün, 1 veya 2 hafta vb. gibi kısa zaman dilimlerinde hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlayan ve bu nedenle de normal bir diyet programının sıkıştırılmış versiyonu olan diyetlerdir.

Şok diyetinin nasıl yapılacağı ise diyetisyeninize bağlıdır. Yapılacak birkaç testin ardından vücudunuzun ne tür besinleri kısa sürede sindirdiğini inceleyecek olan diyetisyenler, bu besinler üzerinden size bir şok diyeti programı hazırlayıp bu programa uymanızı beklerler.

Bu diyet türünü diyetisyene danışmadan uygulamak ise gerçekten tehlikelidir, bir anda metabolizmanızın tamamen çökmesi gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız hiç de düşük bir ihtimal değildir.

Etkili Ama Geçici

Şok diyetiyle ilgili merak edilen soruların başında hiç kuşkusuz ki başarılı bir yöntem olup olmadığı geliyor. Normal bir diyete göre çok daha kısa sürede çok daha etkili sonuçlar alacağınız, şok diyetiyle ilgili en önemli gerçek.

Bunun nedeni ise özellikle spor programlarıyla desteklenmiş olan şok diyetlerinin, diyeti uygulayanları zinde tutmak için minimum gerekli besin almaları üzerine hazırlanmış olmalarıdır. İyi bir spor programıyla vereceğiniz kilolar, yerlerini şok diyetinde metabolizmanızın hızlı bir şekilde işleyeceği besinlere bırakırlar. Bu besinler de boşaltım sisteminiz sayesinde vücuttan kısa sürede atılacağından, çok hızlı bir kilo kaybıyla karşı karşıya gelirsiniz.

Şok diyetinin ardından beslenmenize normal bir şekilde devam ettiğinizde ise spor yapıp yapmamanızın önemi olmaksızın kilo almaya başlarsınız. Çünkü sindirim sisteminiz, şok diyeti sürecinde aslında eski ritminde çalışmış ve kendisini yeni bir diyet programına göre hazırlayamamıştır. Şok diyeti bittikten sonra da normal bir şekilde beslenmeniz, vücudunuzun şok diyeti programı sırasında ihtiyacını hissettiği besin takviyesinin yapılması anlamına geldiğinden de tekrar eski kilonuza hızlı bir şekilde dönüş yapmanız kaçınılmazdır.

Sık Yapılmazsa Zararlı Değil

Sık Yapılmazsa Zararlı Değil

Şok diyetiyle ilgili bilgi almak isteyenlerin en büyük şüphesi ise bu diyet türünün sağlıklı olup olmadığı. Bu soruyu hemen cevaplayalım, şok diyeti zararlı bir diyet türü değil.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek detay, kişinin bu diyete kendi kendine başlamaması ve bir diyetisyenden yardım alması. Diyetisyenler tarafından günlük harcadığınız kalori, çalışma süreniz ve şartlarınız, kan değerleriniz ve sindirim sistemi testiniz gibi temel bilgilerin bir araya getirilip incelenmesi sonucu oluşturulacak ok diyetleri; diyet programına uyduğunuz taktirde vücudunuzda hiçbir zararlı etkiye sebep olmaz.

Şok diyetinin kısa sürelerde sıklıkla tekrarlanması ise kesinlikle önerilen bir durum değildir. Çünkü her ne kadar uzun bir süre almasa da; bu diyeti uyguladığınız zaman dilimi içerisinde sindirim sisteminiz ve metabolizmanız yeni bir düzene kendisini adapte etme noktasına gelir, ancak kısa sürede bunu gerçekleştiremeyip tekrar eski ritmine dönmeye çalışır.

Diyet programı tamamlandığında ise metabolizmanızın yine kendisini düzenlemesi için belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Eğer şok diyetini kısa süre içerisinde sık sık tekrar ederseniz, vücudunuz ideal beslenme programını bulamayacağından özellikle sindirim sisteminde çökme gibi sorunlarla karşı karşıya gelmeniz olasıdır.

Bu nedenle diyetisyen kontrolünde olsun veya olmasın yılda 4-5 defa şok diyetine başvurmanız önerilmez. İdeal şok diyeti uygulama süresi yılda bir defadır, bu sürenin üzerine çıkacağınızda da kesinlikle herhangi bir diyetisyene danışarak bu konuyla ilgili yardım almanız gerekir.

NOT: Doktorunuza danışmadan kesinlikle diyete başlamayınız. Burada yazılanlar doktor tavsiyesi değildir, kronik hastalıkları vb. rahatsızlığı olan kişilerde kötü sonuçlar doğurabilir.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu