EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insan

Saçlara İyi Gelen Bitkiler & Yağlar

Saç bakımı özellikle kadınların en çok dikkat ettiği bakımlardan birisi. Bizde sizler için saçlara iyi gelen bitkileri toparladık ve saçlara sağladığı faydaları anlatmaya çalıştık.

Şampuan satın alırken şampuan kutularını elimize alıp içeriklerini incelediğimizde birçok bitkinin adının geçtiğini görürüz. Şampuanlar içerisinde kullanılan kimyasal ürünlerin yanı sıra içeriklerine eklenen bitkiler ile de şampuanlar geliştirilmekte ve saça olan faydası arttırılmaktadır. Saç bakımı için kullanılan şampuan çok önemli.

Güzel görünmemizi sağlayan en önemli unsurlardan birisi saçlardır. Saçların sağlıklı ve bakımlı olması bizleri daha güzel gösterirken genel saç sağlığı içinde bakım önemlidir. Her daim kullandığımız şampuanlar ve diğer saç bakım ürünlerinin içerisinde doğal mucizeler olan bitkiler yer alsa da bu şekilde kullanılmaları saçlara yeteri kadar fayda sağlamaz. Bunun yanında bitkisel mucizelerin direkt olarak saçlara uygulanmaları da gerekir.

Sizler için saçlara iyi gelen bitkileri toparladık ve saçlara sağladığı faydaları anlatmaya çalıştık.

Saçlara iyi gelen bitkiler hangileridir?

Saçlara iyi gelen bitkiler hangileridir?

Kına:

Yüzyıllardır saçlar için kullanılan kına, saça sadece renk vermez. Saçları nemlendirerek saçları canlandırır. Ayrıca protein bakımından zengin olan kına saçların protein ihtiyacını giderir.

Isırgan otu:

İçeriğinde bulunana silisyum dioksit saçları için oldukça faydalı olan bir bileşendir. Saçın doğal yağını kurutmadan saçları besleyen ısırgan otu, saçları güçlendirir ve saç dökülmesini de önler. Kepek oluşumunu önlemeye karşı da oldukça tekilidir. İçeriğinde ısırgan otu bulunan şampuanları ve saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi evinizde kendinizde ısırgan otu ile yapacağınız bir karışım hazırlayıp saçlar için kullanabilirsiniz.

Isırgan otu ile yapılan karışım: Beş litre su içerisine ısırgan otunun kurusunu 5 avuç kadar ekleyin. Ocağa alının bu su kaynama noktasına gelinceye kadar ocakta bekletilir ve daha sonra altı kapatılır.

Beş dakika demlendirildikten sonra süzülür. Hazırlanan bu karışım banyodan çıkmadan önce saçlara dökülerek saçlar bu su ile yıkanır.

Zeytinyağı:

Saçlara iyi gelen ve birçok uzman tarafından önerilen zeytinyağı saçlar için en iyi bakım ürünleri arasında yerini alır. Saçları nemlendiren zeytinyağı saça bakım yaparak daha yumuşak ve parlak bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur. Kuru saçlar için mucizevi olan zeytinyağı saçların nemlenmesini sağlar. Doğal olan ve yıpratıcı özelliği bulunmayan zeytinyağı herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Zeytinyağı saçlar için tek başına masaj yapılarak kullanılabileceği gibi diğer yağlar ile karıştırılarak da kullanılabilir. Bunun için bir fincan zeytinyağı içerisine lavanta veya biberiye yağı eklenerek ıslak veya kuru saçlara masaj yapılarak yedirilir.

Özellikle saç uçlarına sürülerek saçların kırılması önlenir. Saçlara zeytinyağı uygulaması yaptıktan sonra plastik bir bone yardımı ile saçlar sarılır.

Bone üzerinden ısı ayarı en düşükte tutularak fön makinası ile saçlara ısı verilir. Bu sayede saçların zeytinyağını emmesi sağlanır. Saçlar için yapılan bu uygulama 15 dakikadan 1 saate kadar saçlar üzerinde bekletildikten sonra saçlar şampuanlanarak yıkanır.

Aloe Vera:

Saçlar için oldukça faydalı olan ve uzmanlar tarafından önerilen bir diğer bitkide aloe veradır. Aloe Vera bitkisinin yaprakları içerisinde yer alan jel hem saçlara hem de cilde çok faydalıdır. Cildi iyileştirir, ciltteki yaraları ve yanıkları geçirmekte etkilidir.

Bu özellikleri ile saçlar içinde oldukça faydalı olan aloe vera birçok şampuan ve saç bakım ürünü içerisinde yer alır. Yağlı saçların yağ oranını dengeleyerek saçtaki fazla yağı alır. Kepek sorunu olanlar için kepeği ortadan kaldırmada etkilidir.

Stres, yanlış beslenme biçimi ve aşırı yağ üretimi kepeklere neden olabilir. Bu durum kullanılan aleo vera ile ortadan kaldırılabilir. Ph değerlerinin dengelenmesine yardımcı olarak saç diplerini ve gözenekleri temizler. Saçların uzamasını sağlarken sağlıklı olmasına da yardımcı olur.

İçerisinde A, B1,B2, B6, B12, C ve E  vitaminleri bulunana aloe vera saç için ve cilt için oldukça faydalıdır. Saç derisini güçlendirerek saç köklerinde kan akışını hızlandıran bileşenleri ile saç dökülmesini azaltır ve saçları iyileştirici etki gösterir.

Aloe veranın saçlara olan faydalarından yararlanmak için içeriğinde aloe vera bulunan şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında aloe vera bitkisinin yaprakları içerisinde bulunan jeli çeşitli maskelerde kullanıp saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi bu özü şampuanlar içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Papatya yağı:

Vücut için oldukça faydalı olan papatyanın en çok bilinen özelliği doğal bir sakinleştirici olmasıdır. Pek çok şampuan ve saç bakım ürünü içerisinde yer alan papatya saçların yıpratılmasına neden olan çevresel faktörlere karşı saçları korur.

Saçları canlandıran papatya saçların güçlenmesine de yardımcı olur. Yağlı saçlardaki yağ oranını azaltır ve kepek şikayetini de önlemeye yardımcı olur. Papatyanın en çok bilinen yanı ise saç rengini açmak için kullanılmasıdır.

Hint yağı:

Hint yağı:

Yoğun ve yapış yapış olduğu için kullanımı oldukça az olsa da Hint yağı saçlar için çok faydalıdır. Saçları kalınlaştırmanın yanında kaşları ve kirpikleri kalınlaştırmak için de kullanılabilir. Saçların uzamasına enden olan bakteri ve mantarları saçlardan uzak tutar.

Omega-9 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için saç köklerini besleyerek saçların iyileşmesine yardımcı olur.

Saçları parlatmak için birkaç damla Hint yağı saç uçların masaj yapılarak uygulanır. Saçların geneline bakım yapmak için ise Hindistan cevizi yağı gibi saçlar için kullanılabilen farklı yağlar ile inceltilerek kullanılması gerekir.

Biberiye:

Saçların güçlenmesine yardımcı olurken saçların daha iyi görünmesini sağlar. Saç derisinde ortaya çıkabilecek olan egzama gibi sorunları ortadan kaldırır.

Yağ oluşumunu dengeleyen biberiye bu sayede orta dereceli kepek sorunlarının çözümünde etkilidir. Saç derisini nemlendirmede etkilidir. Saç köklerini güçlendirip saçların gür ve parlak olmasını sağlar.

Originally posted 2021-11-19 09:57:55.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu