EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Gebre Otu (Kedi Tırnağı) Bitkisi Faydaları

Gebre otu iştah açıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca idrarı söktürür ve bu çeşit hastalıklara birebirdir. Gebre otu ile ilgili bütün detaylar yazımızda.

Bitki Türünün Kısaca Faydaları;

Gebre otunun iştah açıcı özelliği vardır. Ayrıca idrarı söktürür ve bu çeşit hastalıklara birebirdir. Vücuda genel olarak bir rahatlık verir. Skorbüt tedavisinde de Gebre otu kullanılmaktadır. Dalak ve ciğer hastalık ve rahatsızlıklarında, ishal şikayeti, iştahsızlık ve ülser rahatsızlıklarında güvenle kullanılabilir.

Gebre Otunun Kullanım Şekli ve Faydaları;

Gebre otu, Capparaceae familyasından gelen ve kendiliğinden yetişen bir bitki türü olup, devamlı yeşil kalan dikenli bir çalı şeklindedir. Su istemeyen bir bitki türü olup, güneşi ve ışınlarını çok seven bir bitkidir. Ayrıca kurak toprak ve bölgelerde kolayca yetişebilme özelliğine sahiptir. Bitkinin diğer adları ise Gebreotu ve Kedi tırnağı olarak halk dilinde bilinmektedir.

Gebre Şifalı Bitkisi

Yetiştiği Yerler ve Kullanılan Bölgeleri;

Avrupa’nın Fransa ülkesinde ve Türkiyemizin Akdeniz bölgesinde doğu Karadeniz ve orta Anadolu’da yetişen bir bitkidir. Yemiş tarafı nohuttan daha büyüktür. Turşusu yapılmakta ve Kökünün kabukları bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bitkinin Erozyon kontrolü özelliği olup Hemoroid gibi çeşitli ağır hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Toplanma Şekli – Yapılışı ve Saklanması;

Bu bitki; daha çiçek açmadan tomurcuklar halinde iken toplanır, ondan sonra tuz veya sirke içinde bir süre bekletilir ve mutfaklarda kullanılmak üzere hazırlanılır. Salamura şeklinde veya sos olarak cam kablarda satılan bir bitkidir. İspanya ülkesi ihracatının önemli bir kısmını oluşturan bir bitki çeşididir Gebreotu. İçeriğinde bulunan tanen ve flavon glikozidleri, karbonhidratlar yer almaktadır.

Kullanıldığı Diğer Yerlerde Hazırlanış Şekli;

Gebre bitkisinin çiçek açmadan önceki küçük tomurcukları (gebre, Gebre, kapari) toplandıktan sonra tuzlu su içerisinde muhafaza edilir. Kozmetik, gıda, boya ve ilaç sanayisinde kullanılan bu bitki çeşidi, salamura veya konserve şeklinde tüketilebilmektedir. Konserve şeklinde hazırlanan gebre otu; turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etlerinin yanında garnitür şeklinde tüketilmektedir.

Bitki Çeşidinin Bilinen Yararları;

Gebre otu iştahı açar. İdrar sökücü bir özelliğe sahiptir. Vücuda rahatlık sağlar dinlendirir. Skorbüt tedavisin için kullanılan bir bitkidir. Dalak ve ciğer hastalığı, ishal şikayetleri, iştahsızlıkta ve ülserde tedavisinde kullanılır.

Gebre Şifalı Bitkisi Nasıl Kullanılır?

4 adet bardak suyun içerisine Gebre bitkisinin meyve veya çiçek tomurcuklarından 30 gram civarında konulup güzelce kaynatıldıktan sonra Günlük 3 defa 1′er bardak şeklinde içilebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:55:35.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu