EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlık

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Öneriler

Geçtiğimiz birkaç yılda ramazan ayı yaz aylarına denk geliyor dolayısıyla sıcak ve uzun günlerde oruç tutmuştuk, bu yıl ise ilk bahar ayına denk gelecek ve bir nebze olsun daha rahat bir oruç dönemi geçecektir. Bu dönemde uzun süren açlık aynı zamanda metabolizmanızın da hızını düşürecektir.

Ramazan ayında uzun bir oruç tutma süresi var dolayısıyla bu süreyi en iyi şekilde atlatmanız gerekiyor. Bunun için Lafmacun ekibi olarak sizlere iftarda çok yiyerek kilo almanızı önleyecek olan öneriler sunmak istedik. Bu dönemde uzun süren açlık aynı zamanda metabolizmanızın da hızını düşürecektir. Bu duruma iftar saatlerinin de geç olduğunu eklerseniz o zaman kilo almanızın önünde hiçbir neden olmadığını da görürsünüz.  Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor.

Bu dönemde önemli olan konu sık ve de az yeme duygunuzun daha da fazla uyarılması gerekiyor bu yüzden de önerilerimiz altın değerindedir.

Ramazan'da Kilo Almamak İçin Öneriler

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Öneriler

Öncelikli olarak yediklerinizi tam olarak çiğnemeniz gerekiyor. Bu nedenle de daha erken bir şekilde tokluk hissedecek ve az yemek yemiş olursunuz.

Ramazan ayında su alımı çok önemlidir. Bunun bir de yaz aylarında olduğunu düşündüğünüzde vücudunuz gün boyunca susuz kalacaktır. Bir insanın günlük su içme miktarı bellidir. Dolayısıyla iftarla sahur arasında ihtiyacınız olan suyu mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Su aynı zamanda hazmınızı kolaylaştıracaktır. Eğer ki çok su içmekten hoşlanmıyorsanız o zaman ıhlamur, rezene, papatya gibi çayları şekersiz tüketebilirsiniz.

Tatlı tercih edebilirsiniz ancak 3 dilim baklavanın 430 kalori olduğunu düşünecek olursanız bunun yerine 2 avuç kiraz tükettiğinize 56 kalori alırsınız. Ramazan ayı ve yaz mevsimi boyunca meyve tüketiminizi artırabilirsiniz. Üstelik size vitamin desteği de sağlamış olacaktır.

İftar menüsünü zengin yapmışsanız o zaman tatlıyı 2 saat sonrasında tercih edebilirsiniz.

İftar menünüzde mutlaka salataya yer vermelisiniz. Salatanın tok tutan bir etkisi vardır bu nedenle de daha az tüketmenizi sağlayacaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:51:12.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu