Faydalı BilgilerListelerTarih

Rönesans Hangi Tarihte Başladı?

İstanbul’un fethinden ve coğrafi keşiflerin başlamasından sonra, Avrupa ülkelerinde görülen bilim, güzel sanatlar ve edebiyat alanındaki gelişmelerin tümü Rönesans’ı ifade eder. Rönesans hareketleri XV. yüzyılda (15. yüzyıl) Avrupa’da başlamıştır. Rönesans hareketlerinin dağılımı XV. ve XVI. yüzyıllar arasındadır.

Coğrafi keşifler neticesinde bilimsel çalışmalara ilginin artması, Avrupa devletlerinin haçlı seferleri sırasında İslam dünyasındaki bilim ile tanışmaları, İslam dünyasındaki özgür düşüncenin Avrupa’da yaygınlaşması, Avrupa’da sanatı ve sanatçıyı koruyan Mesen sınıfının ortaya çıkması, Eski Yunan, Roma ve İslam medeniyetine ait eserlerin incelenmesiyle akılcı düşüncenin ortaya çıkması Rönesans’ın temel sebepleri arasındadır.

Rönesans’ın etkileri yalnız Avrupa devletlerinde görüldü, o dönemde Osmanlı devleti bilim ve sanatta Avrupa’dan ileride olduğu için bu gelişmelerden yararlanma ihtiyacı duymadı. Ama Avrupa devletleri Rönesans hareketleri ile hızlı bir gelişme sürecine girdiler.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu