Faydalı BilgilerListelerSağlıkYeme - İçme

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz, Bu yazımızda sahurda ve iftarda neler yememiz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Şu önümüzdeki günlerde yani Ramazan ayında beslenmemize özellikle dikkat etmeliyiz. Eğer yeteri kadar iyi beslenemezsek ve besin değerlerini alamazsak hastaneye gitmek ve vitamin desteği görmek zorunda kalabiliriz.

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

– Mutlaka sahura kalkıp bizleri gün boyu tok tutacak besinleri almalıyız. Yani kısaca söylemek gerekirse yumurta, peynir tarzı protein ağırlıklı ve insanları tok tutan besinleri tüketmeliyiz. Tabi bunların yanısıra bol su ve meyve tüketmenin faydaları saymakla bitmez. Bilinenin aksine akşamdan kalan yemekleri yemek o kadarda sağlıklı olmayabilir. Sahurda mümkün olduğunca makarna, pilav, et ve börek gibi yağlı – tuzlu yiyeceklerden uzak durmamız gerekmekte. Kısaca özetlemek gerekirse sahurda kahvaltı tarzı beslenmek daha sağlıklı olacaktır.

İftarda Nasıl Beslenmeliyiz?

İftarda Nasıl Beslenmeliyiz?

– Uzun bir süre aç kaldıktan sonra insanlar hızlıca yemeğini yiyip karnını doyurmak istiyor. Ancak bu durum yanlıştır. Mümkün olduğunca yemeğimizi iki periyot halinde yemek daha sağlıklı olacaktır.

– Orucumu ise hurma,zeytin veya suyla açmak sağlıklı yaşam için önerilendir. Orucumuzu açtıktan sonra yemeğin ilk periyodunda çorba ve salata tüketip 15 ile 20 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

– Karnımızı doyurduktan sonra Ramazan Aylarında soframızdan hiç eksik olmayan tatlılara geldi sıra. Tabi gün boyu aç kaldıktan sonra insanların şeker ihtiyacı oluyor ve tatlı yiyerek bu ihtiyacı gidermeye çalışıyor. Ancak bizler şerbetli tatlıların yerine sütlü tatlıları öneriyoruz.

– Ramazan Ayında her bireyin yapması gereken bir diğer aktivite de spordur. Akşama kadar aç kaldıktan sonra birden yemek yiyoruz ve vücudumuz ağırlaşıyor. Be sebeple spor salonlarına gitmek tabi ki yararlı olacaktır. Ancak maddi açıdan spor salonuna gidemeyen birçok vatandaşımız var. Tabi onlarda evde yatmayacak. Yemeği yedikten sonra 1 saat sonra çıkıp 30 – 45 dakika hızlı tempoda yürümesi birey için yararlı olacaktır. Tabi teravih namazına gitmek sizin için iyi bir alternatif olabilir. Tercih size kalmış …

Bunların yanı sıra Ramazan Ayında ilk günlerde baş ağrısı ve halsizlik olabilir. Bu durum normal karşılanmaktadır. Endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bu belirtiler 2 – 3 gün içerisinde son bulması gerekir. Eğer şikayetiniz devam ederse doktora görünmeniz yararlı olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu