Ekonomi ve Finansİş Hayatı

Milyonlarca kişinin beklediği memur zam oranı belli oldu

istanbul temizlik şirketi

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve memur emeklilerinin zam oranını belirledi. 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için 3+3 zam yapıldı.

Memurları ve memur emeklilerini ilgilen zam ile ilgili Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında görüşmelerden anlaşma çıkmayınca zam kararı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu‘na gitmişti. Kurulun aldığı karar doğrultusunda memur maaşlarına ve memur emeklisi maaşlarına 2020 yılının ilk 6 ayı için %4, ikinci 6 ayı için %4 zam yapılması kararı alındı. 2021 yılında ise zam oranı %3+3 olarak belirlendi.

Ülke genelinde 3 milyon 200 bin aktif memur ve 2 milyondan fazlada memur meklili bu kararı merakla bekliyordu. Alınankararla birlikte 2010 ve 2021 yılı mali ve sosyal haklarını belirleyen 5’inci Dönem Toplu Sözleşmesi sonuçlandı.

memur ve memur emeklisi zam oranları

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş başkanlığında toplandı ve memurlar ile memur emeklilerine ne kadar zam verilmesi gerektiği ile ilgili toplantısının neticesinde 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4, 2021’nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3 zam yapılmasına karar verdi.

Yasalar gereği hakem kurulunun vermiş olduğu karara iki tarafında itiraz etme hakkı bulunmuyor.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu