Haberler

Hızı 285 kilometreyi aştı! ABD alarmda

Dorian Kasırgası’nın uydudan çekilen görüntüleri felaketin habercisi niteliğinde. Kasırga ABD’nin batısına doğru ilerliyor ve ABD’nin kıyı kesimlerinden Florida, Georgia, North ve South Carolina gibi eyaletleri vurması bekleniyor.

Kasırganın gelmesi beklenen tüm bu eyaletlerde olağanüstü hal ilan edildi. South Carolina ve Georgia’da 1,5 milyon kişinin tahliyesi için çalışmalar başlatıldı ve eyaletler boşaltıldı.

5’inci kategorideki kasırga, Grand Bahama Adası’nı da etkisi altına altı, sert rüzgarın ve yağışında etkili olduğu kentte botlar alabora oldu. Bahamalar’ı vuran en güçlü kasırga olarak tarihe geçti.

İlk ölüm haberi ise Abaco Adaları’nda yaşayan, 7 yaşındaki Lachino Mcintosh’a ait. Evlerinin yakınlarında boğularak öldüğü bildirildi. Mcintosh’un kız kardeşinin de kayıp…

HAVAALANLARI KAPATILDI

ABD Ulusal Kasırga Merkezi Direktörü Ken Graham, pazar günü yaptığı bir açıklamayla Bahamalar’ın 10 saati aşkın zamanda şiddetli kasırga etkisine maruz kalacağını söylemişti.

Kasırga nedeniye 600’den fazla uçuş iptal edilirken, merkezden uzak noktalarda bulunan havaalanları geçici süre ile kapatıldı. Ana uluslararası havalimanını ise dün açık bırakıldı.

KATEGORİ 5 KASIRGALARIN TAHRİP GÜCÜ

MICHAEL: Geçen yıl Florida’da karaya çıkan kasırga, 59 kişinin ölümüne yol açarken, 25 milyar dolarlık hasara yol açtı. Michael, 26 yıldır ABD’de karayla temas eden en güçlü ve bu seviyede ülkeyi vuran dördüncü fırtına olarak kayıtlara geçti.

MARIA: 2017’de Karayipler’deki Dominika Adası’nı yerle bir etti, 31 kişi hayatını kaybetti. Akabinde kategori 4 seviyesinde Puerto Rico’yu etkisi altına alan Maria Kasırgası, bir çalışmaya göre, 3 bin kişinin ölümüne yol açtı.

IRMA: 2017’de yaşanan afet, kuzey Karayip Adaları boyunca dördü kategori 5 seviyesinde yedi kez karayla temas etti. Sonrasında kategori 4 seviyesine inerek ABD’nin Florida eyaletini vurdu. En güçlü ve maliyetli kasırgalardan biri olaran kayıtlara geçen Irma, 47 kişinin ölümüne neden oldu.

MATTHEW: 2016’daki kategori 5 seviyesindeki fırtına, Haiti, Küba ve Grand Bahama Adası’nda karaya çıktı. 10 yılı aşkın bir süre içinde yaşanan en ölümcül fırtınaydı. 500’ü Haiti’de olmak üzere toplam 585 kişi hayatını kaybetti.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu