Teknolojiİş Hayatı

Metaverse’de Nasıl Para Kazanılır?

Merkezi olmayan yapısı nedeniyle herkes Metaverse'e yatırım yapabilir. Peki Metaverse'de nasıl para kazanılır? Detaylar yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

Henüz gelişme aşamasında olan Metaverse, geliştirme ve kullanımında dahil olan herkes için harika bir para kazanma potansiyeline sahip. Yapılan sektör tahminlerine göre, sanal gerçeklik (VR) oyun dünyalarından elde edilen gelirler 2025 yılına kadar 400 milyar dolara ulaşabilir ve Metaverse kümülatif olarak 1 trilyon dolar değere erişmesi söz konusu.

Metaverse’ye başlangıç aşamasında giriş yapmayı tercih eden kullanıcılar iyi bir başlangıç yaptı ve diğer kişilere göre daha fazla avantaja sahip oldular. Metaverse haberleri çok yayılmaya başlayınca ve dijital borsalarda yaşanan satışların ardından bir çok işi para kazanmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Kasım 2021’de yapılan bir ankete göre, popüler para kazanma kanallarından bazılarının sırasıyla yüzde 60, yüzde 39, yüzde 37 ve yüzde 36 oranında oyna-kazan oyunları, sanal mülk, veriden para kazanma ve yatırımları oldu.

Metaverse'de Nasıl Para Kazanılır: En İyi 10 Fikir

Metaverse’de Nasıl Para Kazanılır: En İyi 10 Fikir

Gelir yaratma fırsatları, yatırım engellerinin neredeyse hiç olmadığı çok basitten, emlak yatırımları gibi karmaşık ekonomik faaliyetlere kadar uzanmaktadır. Metaverse’de para kazanmak için kullanıcılar şunları yapabilir:

Kazanmak için oynanan oyunlara katılın

VR poker, e-spor bahisleri ve diğerleri gibi oyunlar, kullanıcıların çevrimiçi oyunlar oynadıkça kullancıların para kazanmalarına imkan tanır. Metaverse’de oyun içi para kazanmayı sağlamak için 25 milyon ABD doları bütçe ayırmış bir girişim olan Admix gibi bu kategoriye adanmış bir çok şirketler var. Bloktopia gibi platformlar, kazan-kazan oyunlarına yer vermektedir.

Kullanıcılar için 3D aksesuarlar tasarlayın

Biraz 3D tasarım bilgisi olanlar, VR oyunu için aksesuarlar oluşturabilir. Metaverse kullanıcıları, avatarlarını giyilebilir cihazlar, gadget’lar, başlıklar, kıyafetler ve hatta silahlar gibi aksesuarlarla “giydirmek” isteyecektir. Çoğu meta veri tabanı platformunun sağladığı tasarım araç takımlarından yararlanarak bu aksesuarları tasarlayabilir ve çeşitli pazarda satabilirsiniz.

VR oyunları oluşturun ve bunlardan para kazanın

3D aksesuarlar gibi, VR’da uçtan uca oyunlar tasarlanabilir ve yayınlanabilir. Bu mutlaka ileri teknik beceriler gerektirmez. Bu kaynaktan para kazanmak kişiler temel hikaye anlatma becerilerini Horizon Worlds gibi VR tasarım platformlarıyla birleştirebilir. Örneğin, Google’ın ikonik dinozor oyununun bir VR versiyonu, kullanıcının benimsemesi ve para kazanması için eşit bir örnek olabilir.

Metaverse’de serbest bir iş alın

Metaverse, hizmet işleri için benzersiz bir dizi beceri gereksinimiyle tamamlanmış kendi ekonomisine sahip olacak. Örneğin, bir müze veya sanat galerisi gibi bir VR turizm destinasyonu, ziyaretçilerin bu alanda etkin bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için tur rehberlerine ihtiyaç duyacaktır. VR kulüpleri ayrıca güvenlik personeli gerektirebilir, oyuncular ödül avcıları kiralayabilir vb.

Ücretli biletlerle Metaverse etkinlikleri gerçekleştirin

Bu zaten Metaverse’de para kazanmanın son derece popüler bir yoludur. Gerçek sanatçıların canlı konserleri büyük kalabalıkları çekebilir ve organizatörler kullanıcılardan ücretli biletler şeklinde para kazanabilirsiniz.

Warner Music, sanal bir konser salonu oluşturmak için metaverse platformu The Sandbox ile zaten ortaklık kurdu. Snoop Dog’un yakın zamanda satın aldığı Death Row Records, bir NFT etiketi olmaya hazırlanıyor ve sanatçı, Metaverse’de ek gelir yaratma akışları sunan büyük bir arazi bloğu satın aldı .

Ücretsiz etkinlikler için sponsor alın

Kullanıcıları ücretli bir etkinliğe çekemeseniz bile, Metaverse’de kilidini açmak için sponsorluk fırsatları vardır. Örneğin, küçük bir işletme, etkinlik sponsorlarının yeni izleyicilere ulaşmak için kuruluşa ödeme yapacağı, katılımcılar için ücretsiz katılımla bir ticaret fuarı düzenleyebilir.

Arazi parselleri satın almak ve satmak

Sanal emlak satın almak Metaverse’de para kazanmanın bir başka ve aynı zamanda en popüler yoludur ve PwC , JP Morgan ve diğerleri gibi şirketler bu yönde yatırımlar yaptı . Herhangi bir kullanıcı bir arsayı sabit bir fiyattan satın alabilir ve daha sonra kâr elde etmek için daha yüksek bir fiyata satabilir. Risk iştahı yüksek yatırımcılar, bu tür fırsatlar için ortaya çıkan Metaverse platformlarını da keşfedebilir. 

Türkiye’de de bir çok yer Metaverse üzerinde satıldı. Bunların arasında parti binaları, belediyeler, ve mahalleler yer alıyor.

Geliştiricilere metaverse gayrimenkulü kiralayın

Kullanıcılar, kâr için VR arazisi satmak yerine, binalar, oyun alanları, konser salonları, ofisler ve diğer mekanlar oluşturmak için geliştiricilere parseller kiralayabilirler. Bu, istikrarlı ve sürekli bir gelir akışı isteyenler için ideal yöntemdir, ancak en iyi meta veri deposu konumlarındaki rağbet gören mülklerin pahalı olacağını unutmayın.

Erken kalkan yol alır diyerekten, fırsatınız varken yatırımınızı yapın.

Metaverse gayrimenkulünü kendiniz geliştirin

Diğer bir alternatif ise arazi satın alıp VR tasarım ve geliştirme becerileri ile kendiniz geliştirmektir. Oyundan farklı olarak, gayrimenkul ve bina tasarımı daha fazla çalışma gerektirir ve kullanılan kaynaklara bağlı olarak pahalı olabilir. Farklı meta veri deposu platformlarının da kendi sınırlamaları olacaktır, ancak karlılık eşit derecede yüksektir. 

Bir kaç siyasi parti bunu çoktan yaptı bile. İlk yapan parti ise Deva Partisi oldu.

3D NFT’leri takas edin

Son olarak, geleneksel dijital dünyadaki NFT ticaretinin VR karşılığı olan 3D değiştirilemez jetonlar (NFT) her zaman takas edilebilir. Meta veri deposu, bir yatırım sınıfı olarak satın alınabilecek NFT’ler olarak çeşitli 3D sanat eserlerini barındırabilir.

Metaverse’de Para Kazanmaya Başlama Adımları

Yukarıdaki 10 fırsattan yararlanmak için kullanıcıların öncelikle şu adımları izlemesi gerekir:

  • Bir kripto para cüzdanı kurun – Çoğu metaverse borsasının kendi kripto jetonu ve cüzdanı vardır veya kullanıcılar mevcut kripto cüzdanlarını platforma bağlayabilir.
  • Metaverse platformunuzu seçin – Olgun platformlara girmek daha pahalıdır ancak daha fazla gelir yaratma fırsatları sunar. Tasarım ve geliştirme kolaylığı da belirleyici faktörlerdir.
  • VR gayrimenkulüne yatırım yapın – Bir kişi aktif bir mülk yatırımcısı olmasa bile, her bütçede mevcut parseller olduğu için gayrimenkul metaverse’de para kazanmanın en yaygın yollarından biridir.
  • VR geliştirme becerilerini öğrenin – Gelişmiş beceriler, kullanıcıların karmaşık oyunlar oluşturmasına veya kiralık veya satılık prefabrik binalar geliştirmesine olanak tanır.
  • VR varlıkları geliştirin veya bunların gelişimini denetleyin – Beceri düzeyine ve sermaye harcamalarına bağlı olarak, sıfırdan VR varlıkları geliştirebilir veya bir satıcıyla çalışabilir.
  • Pazar yerinde para kazanılabilir varlıkları listeleyin – Her meta veri deposu platformunun, kullanıcıların yarattıklarını ve özelliklerini listeleyebilecekleri kendi varlık pazarı vardır. Bir satıştan elde edilen gelir, kripto cüzdanına geri yatırılır.

Meta veriye katılan işletmeler için birçok fırsat var ve birkaç B2C markası şimdiden dikkat çekiyor. Platformun demokratik doğası gereği, herhangi bir kullanıcı doğru yatırım, beceri ve zamanında çaba ile mekansal iletişim platformundan para kazanabilir.

Ben dahil ilk çıktığında Bitcoin için bir geleceği yok demiştim ve pişmanlığını yaşamaktayım. Eğer imkanınız varsa şimdiden yatırımınızı yapın.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu