Faydalı BilgilerSağlık

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin, yemeklere kattığı lezzet kadar, sağlık için faydaları da önemlidir. Mercimeğin faydaları ile ilgili yazımızda sağlığınız için 18 faydasından bahsediyoruz.

Baklagiller grubundan olan mercimek, sarı, kırmızı, kahverengi ve yeşil olmak üzere farklı türleriyle, geleneksel Türk mutfağında bayanların sıklıkla kullandığı gıda maddelerinden birisidir. Çorbasından salatasına, yemeğinden böreğine çeşitli yemeklere kattığı lezzetle çoğu kişi tarafından severek tüketilmektedir. Mercimeğin, yemeklere kattığı lezzet kadar, sağlık için faydaları da önemlidir. Mercimeğin faydaları nelerdir bunları yazımızda 18 madde de sıraladık.

Mercimeğin Faydaları

Mercimeğin Faydaları

Mercimek Protein açısından zengindir

Mercimek, içerdiği proteinler sayesinde vücudun protein ihtiyacını tek başına karşılayabilecek yapıdadır. Bu özelliğinden dolayı, özellikle vejeteryanlar tarafından bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Uzmanlara göre bir kilo mercimekteki proteinle bir kilo etteki vitamin aynıdır.

Mercimeğin Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır

Mercimek, potasyum, kalsiyum, çinko, demir, protein ve K vitamini içermektedir. Bu vitaminler ile, beslenme düzeninde önemli bir yerinin olduğu ve tüketilmesiyle ciddi sağlık sorunlarının önlenebileceği, tıbbi ve bilimsel araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden birisi, magnzeyum eksikliğidir. Mercimek, bol miktarda magnezyum içermekte, ayrıca kalp sağlığı için faydalı olan folat açısından da oldukça zengin yapıdadır. İçerdiği bu güçlü vitaminler ile mercimek, kalp sağlığının korunmasında, çeşitli kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının önlenmesinde etkilidir.

Mercimek Sindirim sistemini destekler

Sağlıklı bir sindirim sistemi için lifli gıdalar tüketilmelidir. Mercimekte bol miktarda lif bulunmaktadır. Mercimeğin sıklıkla tüketilmesi metabolizmayı çalıştırır, kabızlığı önler ve sindirim sisteminin işlevlerini düzenler.

Kansere karşı savaşır

Mercimek, kansere neden olan serbest radikallerin düşmanıdır denilebilecek nitelikte sağlıklı bir besindir. Kaserli hücrelerle savaşmada en etkili vitaminler olan nektinlerden içeren mercimek, kanser hücerelerinin oluşumunu engellemekte veya tedavisini desteklemektedir.

Yorgunlukla mücadelede etkilidir

Yorgunluğun en sık karşılaşılan sebebi demir eksikliğidir. Demir eksikliği, toplumda çoğu kişide görülmektedir. Demir alımının yetersiz olması, tüm vücudun işleyişini bozmaktadır. Mercimek, içerdiği demir ile, günlük demir ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Demir eksikliği olanların her gün küçük bir kase mercimek tüketmesi, kısa sürede bu sorunu giderecektir. Demir eksikliğinin giderilmesi sonucunda, sebep olduğu yorgunluk ve agresiflik ile, uyku ve yeme bozuklukları da ortadan kalkacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mercimeğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, içerdiği demir, antioksidan ve magnezyuma bağlıdır. Ayrıca, vücut için gerekli enerjiyi üretmekle ve vücut içinde oksijen taşımakla görevli olan demir açısından zengin olması da, bağışıklık sistemini güçlendirmesinde etkilidir. Özellikle kışın bol bol tüketilmesi, enfeksiyonel kış hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kolesterolü düşürmektedir

İçerdiği çözünebilir lifler sayesinde mercimek, kandaki kötü kolesterolü düşürmektedir. Kolesterolün dengelenmesi ise, kalp ve damar hastalıkları ile, felç ve inme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Kas ve kemik sağlığı için faydalıdır

Kas sağlığı için, protein alımı gerekmektedir. Mercimek, kas sağlığı için gerekli olan tüm vitaminlere sahiptir. Ayrıca, çeşitli vitaminler açısından zengin olan yapısıyla, kemik sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Şeker hastalığına iyi gelir

Şeker hastaları, her besini tüketemez. Yanlış beslenme düzeni, diyabetin telafisi olmayana hastalıklara sebep olması riskini taşımaktadır. Bu nedenle şeker hastaları, kandaki glukoz seviyesinin dengede tutulabilmesi için, sağlıklı besinler tercih etmelidir. İçerdiği lif sayesinde mercimek, kan şekerini dengelemekte, şeker hastalığı ve beraberinde getirdiği sağlık sorunlarını gidermede yardımcı olmaktadır.

Kilo verdirici özelliktedir

Mercimek, çözünebilir lif içerdiğinden kilo verdirici özelliktedir. Sindirim sistemini düzenlemesi, idrar söktürmesi ve kabızlığı önlemesi, kilo verdirmesinde etkilidir.

Kan akışını düzenler

Mercimek, kan akımını düzenleyici etkisiyle, dolaşım sistemi üzerinde de faydaları bulunan bir besindir. Kan akışının düzensiz olması, varis başta olmak üzere çeşitli damar hastalıklarına sebep olur. Mercimek, kan dolaşımını hızlandırarak, dolaşım bozukluklarını önler.

Sinir sistemini güçlendirmektedir

Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi, sağlıklı bir yaşam sürmeyi sağlar. Vücudun en önemli organlarından birisi olan beynin düzenli çalışabilmesi için, sinir sistemini güçlendiren besinler tüketilmelidir. Mercimek, sinir sistemi için faydalı besinlerin başında gelmektedir. Antioksidan özelliğinden magnezyum ve folata kadar çeşitli vitaminlerden bol miktarda içerdiğinden, beynin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirebilmesini sağlamakta ve sinir sistemini korumaktadır.

Mercimeğin yararları

Göz sağlığı için faydalıdır

Mercimek, göz sağlığı için tüketilebilecek doğru besinlerdendir. Magnezyum, retina sağlığının korunması için gerekli olan bir vitamindir. Mercimek, bol magnezyum içeren yapısıyla, göz sağlığını korumaktadır.

Hamilelikte tüketimi faydalıdır

Mercimeğin faydaları, hamilelikte de kendini göstermektedir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi için mercimek, günlük vitamin ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

Ağrıların etkisini azaltmaktadır

Mercimek, sık sık tüketildiği takdirde, kas ve eklem ağrılarının şiddetini azaltmaktadır.

Antioksidan deposudur

Mercimek, antioksidan deposudur denebilecek derecede bir besin kaynağıdır. Bu sayede, çeşitli hastalıkların oluşumunda önemli rol oynayan serbest radikallerle savaşarak, hastalıkların oluşumunu önlemektedir.

Böbrek sağlığını korumaktadır

Böbrek hastalıklarının oluşumunun temel nedeni, magnezyum eksikliğidir. Mercimekte bol miktarda magnezyum bulunduğundan, böbrek hastalıklarının oluşumunun engellenmesi için sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir.

Kadın hastalıkları riskini azaltır

Çeşitli hastalıkların en önemli sebebi olan magnezyum eksikliği, bazı kadın hastalıklarına da yol açabilir. Mercimeğin faydaları arasında, içerdiği magnezyum ve diğer vitaminler sayesinde kadın hastalıklarının oluşumunu engellemesi de vardır.

Mercimeğin her türü, başta protein olmak üzere faydalı vitaminler açısından zengindir. En sık tüketileni ise, kırmızı ve yeşil mercimektir. Çorba, salata ve yemek olarak tüketilebilen mercimek, lezzeti kadar sağlıklı olması açısından da tercih edilmektedir. Günlük protein ihtiyacının karşılanması için, ete alternatif olabilecek tek besin kaynağıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu