Faydalı BilgilerListelerSağlık

Gözlere İyi Gelen Besinler Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Göz sağlığınız için gerekli önerilerin olduğu yazımızda gözlere iyi gelen besinler nelerdir öğrenebilirsiniz. Hangi besin ne faydası vardır detaylarıyla.

Gözlerin sağlıklı ve güçlü olması için diğer organlarda olduğu gibi beslenme oldukça önemlidir. Göz sağlığı için özellikle tüketilecek besinler ile gözlerin görevlerini daha iyi yapmaları sağlanabilir. Gözlere iyi gelen besinler ile ilgili detaylara geçiyoruz.

İlerleyen yaşlarla bitlikte gözlerde görüş zayıflığı, görüş bozuklukları olması normaldir. Tüketilen besinler ile bu görüş zayıflıkları en az seviyeye indirilebilir. Bunların yanında gözlerde olan birçok rahatsızlığın tedavisinde besinlerden ve bitkilerden faydalanıldığı bilinmektedir.

Göz sağlığı için E, C vitamini ve bera karoten bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önemlidir. Gözleri güçlendirmek ve görüşü arttırmak için de çinko, selenyum, lutein ve zeaksantin içeren gözlere iyi gelen besinler tüketilmesi gerekir.

Gözlerde oluşan göz bozuklukları sorunun dışındaki rahatsızlıklar için çeşitli bitkiler kullanılabilir. Gözlerde meydana gelen kuruluk, göz altı morlukları ve gözlerde şişme gibi sorunlarda bitkisel tedavilerden faydalanılabilir.

Gözlere iyi gelen bitkiler ve kullanım alanları şunlardır:

Gözlere iyi gelen bitkiler ve kullanım alanları şunlardır:

Göz otu: Gözlere parlaklık veren göz otu, göz sağlığını da korumada oldukça etkilidir. Gözlerde kuruluk sorunlarında kullanıldığında gözlerin doğal nemini geri kazandırmaya yardımcı olur.

Kurutulmuş 1 çay kaşığı göz otu 1 fincan suda kaynatılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra ise pamuk yardımı ile göz kapaklarının üzerine 10-15 dakika boyunca kompres yapılır. Bu sayede göz kuruluğunun önüne geçilmiş olunur.

Rezene: Oldukça faydalı ve hoş kokulu bir bitki olan rezene göz sağlığı için de kullanılabilecek bitkiler arasında yerini alır. Özellikle göz kuruluğu sorunun çözümünde oldukça etkilidir.

Rezene ile göz kuruluğunu önleyip, gözleri nemlendirmek için; 1 çay kaşığı kuru rezene 1 fincan kaynar su içerisine atılır ve 15 dakika bekletilen karışım pamuk yardımı ile göz kapaklarına kompres yapmak için uygulanır. Bu uygulama ile göz yorgunluğu da hafifletilmiş olunur.

Çay: Gözlerde yaşanan rahatsızlıklarda en çok kullanılan ve en çok bilinen yöntemlerden birisi çaydır. Poşet çay ile göz kapaklarına yapılan kompresler gözleri dinlendirerek, göz altında oluşan mor halkaları azaltır.

Çay içerisinde bulunan tanene maddesi kan damarlarını daralttığı için mor halka görünümü azalır. Poşet çay soğutulduktan sonra 15-20 dakika göz kapaklarına koyularak beklenir.

Maydanoz: Maydanoz içerisinde bulunan klorofil maddesi göz altı şişliklerini ve göz altında oluşan mor halkaları azaltabilir. İnce ince doğranan bir tutam maydanoz buz kalıpları yapmak için suyla birlikte küçük kalıplara koyulur.

Hazırlanan maydanozlu buz küpleri ince bir havluya sarılarak göz altlarına kompres yapılır.

Papatya: Papatya yorgun gözleri dinlendirmek için kullanılabilecek bir bitkidir. Göz kuruluğunu gidererek gözlerin nemlenmesini sağlar. 1 fincan papatya çayı buzdolabında soğutulur. Temiz bir pamuk yardımı ile kapalı gözlerin üzerine 10 dakika kompres yapılır.

Gül suyu: Göz kızarıklığına iyi gelen gül suyu, göz altındaki koyulukları da azaltır. Hazırlanan gül suyu ile 10-15 dakika gözlere kompres yapılabilir.

Gözlere iyi gelen gıdalar ise şunlardır:

Balık: DHA yağ asitleri bakımından zengin olan somon balığı, uskumru, sardalye, ringa balığı, orkinos ve ton balığı göz sağlığı için oldukça faydalı balıklardır.

Kabuklu yemişler: İçeriklerinde bulunan E vitamini, sarı nokta hastalığı ve katarakt gibi göz sorunları ile mücadele eder. Buğday tohumu, fıstık ezmesi, badem ve fındık E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Yumurta: Beta karoten ve içerdiği diğer bileşenler ile göz sağlığını korur. İçeriğinde bulunan luteibn ve zeaksantin gözler için antioksidan görevi görerek gözleri temizlemektedir. Sarı nokta hastalığı ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etkisi vardır.

Ayrıca iyi bir protein kaynağı olan yumurta hem göz hem de vücut için çok faydalı olan ve mutlaka günde bir tane tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

İstiridye: Çinko bakımından oldukça zengin olan istiridye göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Çinko; gözlerin güçlenmesini ve görüşün gerçekleşmesi için gerekli bir mineraldir. Ayrıca istiridye katarakt gelişimini yavaşlatarak gözlerde katarakt oluşumunun önüne geçer.

Gözlere iyi gelen sebze ve meyveler

Gözlere iyi gelen sebze ve meyveler

Karalahana: İçerisinde göz için oldukça faydalı olan beta- karoten, zeaxanthin ve lutein bulunur. Antioksidan bakımından da zengin olan karalahana kanserle mücadelede de oldukça etkilidir.

Yemek olarak tüketilebileceği gibi salata ve çorba olarak da tüketilebilir.

Portakal: İçerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Askorbik asit yardımı ile antioksidan özelliği görevi görerek gözlerde katarakt ve sarı benek hastalığının oluşmasını önler.

Yeşil yapraklı sebzeler: İçeriklerinde bulunan kale, zeaksantin ve lutein sayesinde antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Bu sayede ise yaşa bağlı olarak oluşan göz dejenerasyonunu önleyerek katarak gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Havuç: Göz sağlığı için oldukça faydalı olan havuç uzmanlar tarafından önerilmektedir. İçeriğinde bulunan bol miktarda beta karoten, göz sağlığı ve görüş için oldukça faydalıdır.

Havuç içerisinde bulunan A vitamini ise bir kişinin günlük alması gereken miktarın tam 2.5 katını karşılamaktadır.

İçeriğinde bulunana bu özellikler havucu antioksidan bakımından zenginleştirmekte ve serbest radikallere karşı savaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede de sarı benek hastalığı ve diğer göz sorunlarına karşı gözün korunmasını sağlar.

Sarımsak: Antibiyotik özelliği ve içerisinde bulunan alicin maddesi sayesinde hem gözleri hem de tüm vücudu korumaktadır. Gözlerde oluşabilecek iltihaplanma ve mikrop durumlara karşı gözleri korur.

Salatalık: Gözler için maske yapımında kullanılan salatalık göz altı torbalarını ve göz altı morluklarını gidermesinin yanında göz sağlığını da korumaktadır. İyi bir C vitamini ve kafeik kaynağı olan salatalık; gözleri dinlendirerek yatışmasına yardımcı olur. Kalori değeri oldukça düşük olan bir sebzedir. Bol bol salatalık tüketilmesi gerekir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu