EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insan

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadın erkek fark etmeksizin yaş ilerledikçe cilt problemlerinde de artış oluyor. Peki ilerleyen yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar.

Kadın erkek fark etmeksizin yaş ilerledikçe cilt problemlerinde de artış oluyor. Genellikle kadınlar için 40’lı yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır sorunu kırışıklıklar ve lekelerle mücadeleyi doğrudan etkiliyor. Artık gelişen teknoloji sayesinde botox gibi zararlı ve kalıcı uygulamalar yerine PRP, dolgu gibi işlemler tercih edilse de kadınların çoğu daha doğal yöntemleri tercih ediyor. Bunların yanı sıra kırışıklık ve lekelenmeyi geciktirecek basit önlemler de mevcut! Elbette cilt her yaş aralığında farklı bakım istiyor ve bu yüzden 40’lı yaşlarda cilt bakımı konusunda mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor.

Güneşten Korunma

Güneşten Korunma

Güneş ışınlarının cilt sağlığı üzerindeki etkisi büyük. Cilt problemleriyle savaşırken hatta cilt problemi yaşamaktan kaçınıyorsanız mutlaka güneş korumasına önem vermelisiniz. Bu sadece 40’lı yaşlarda değil, hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Ayrıca yalnızca yazın değil, kışın da dışarı çıkarken koruma faktörlü kremleri kullanmakta fayda var. Aksi durumda ciltte kırışıklık, lekelenme hatta cilt kanseri gibi durumlar oluşabilir.

Kırışıklar ve Makyaj

Kırışıklar ve Makyaj

Kırışıklıklar kendini göstermeye başladığı an yapılan hataların başında makyaj yapmak gelir. Oysa kırışıklıkları cildin hava almasını önleyen fondöten, kapatıcı, pudra gibi malzemelerle doldurursanız bu durum kırışıkların ilerlemesine, yaşlanmanın hızlanmasına neden olur. Çizgileri ve kırışıklıkları artırmamak için 40’li yaşlarda cilt bakımı için makyajdan uzaklaşmak gerekir

Makyajı azaltmakla da değil, makyaj temizliğinde de hassas davranmak çok önemli. Makyaj temizleyici ürünlerin ardından cildiniz çok fazla kimyasala bulamadan nemlendirici ve kırışıklık önleyici, içerisinde gliserin, hyalünorik asit içeren ürünlerle bakım yapmanız kırışıklıklarla mücadelenizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Hatta belli bir noktaya kadar önüne geçmesini de sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra kırışıkların oluşmasının sebeplerinden bir tanesi cildin nemini kaybetmesidir. Dolayısıyla makyaj yapmak yerine cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Nemlenmeyen ciltte kırışıklık ve çizgiler daha belirgin hale gelir. Nemlendirici kullanırken de önemli olan içerisinde hyalünorik asit ve gliserol olmasıdır.

Bol Su İçmek Hep Ön Planda

Su İçin

Hayatın her döneminde olduğu gibi 40’lı yaşlarda cilt bakımı esaslarından bir tanesi de bol su içmektir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan su tüketimini mutlaka günde 1,5-2,5 L arasında tutmalısınız.

Cilt Bakımı Yüzden İbaret Değil

Cilt Bakımı Yüzden İbaret Değil

40’lı yaşlarda cilt bakımı yapmak için gerekenlerden bahsetsek de aslında iş sadece yüz bakımıyla bitmiyor. Yaşlılık belirtilerinin en çabuk kendini gösterip ilerlediği cilt bölgesi aynı zamanda boyundur. Bu nedenle ister 40’lı yaşlarda ister daha önce eksiksiz cilt bakımı yapmak istiyorsanız hiçbir zaman boyun bölgesini unutmamanız gerekiyor.

Boyun bölgesine bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ise kremlerin hangi yönde hareketle uygulandığıdır. Örneğin bakım kremleri yüz bölgesine uygulanırken mutlaka yukarı doğru hareketlerle, boyun bölgesinde ise tam tersi, aşağı yönde hareketlerle uygulanması gerekmektedir.

Originally posted 2021-11-19 09:57:34.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. [email protected] adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu