Faydalı BilgilerSağlık

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina, kış ayların en sevilen meyvelerinden birisidir. Mandalina yeteri kadar tüketildiğinde sağlığınız içinde çok faydalıdır. Mandalinanın faydaları yazımızda.

Turinçgiller ailesinden olan mandalina, bir kış meyvesidir. Özellikle çocuklar olmak üzere çoğu kişi, mandalinayı severek tüketir. Tadı ve kokusu ile en sevilen kış meyvelerinden olan mandalinanın, sağlık için mandalinanın faydaları da önemlidir.

Mandalina, bir kış meyvesi olsa da, günümüzde seracılık faaliyetlerinin yaygınlaşmasınan dolayı her mevsim market raflarında yerini almaktadır. Ancak, mandalinanın hem lezzeti açısından hem de sağlık için faydalı olabilmesi açısından uzmanlar, mevsiminde tüketilmesini önermektedir.

Çekirdekli ve çekirdeksiz türleri bulunan mandalina, karbonhidrat içermektedir. Lif ve protein açısından da zengindir. Onun haricinde mandalinada, E ve C vitaminleri bulunur.

Bir anitoksidan deposu olan mandalina, sodyum, kalsiyum, potasyum, bakır, tiamin, demir ve piridoksin açısından zengindir.

Vitamin ve mineraller açısından bu kadar zengin olmasından dolayı, kış hastalıklarından korunmak için bol bol mandalina tüketilmesi önerilmektedir.

Mandalinanın Yararları Nelerdir?

Mandalinanın Yararları Nelerdir?

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir

Mandalina, yüksek oranda C vitamini içerdiğinden, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Kışın bol bol tüketildiği takdirde hem vücudun ihtiyacı olan C vitamini karşılanmış olur, hem de grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi enfeksiyonel kış hastalıklarının önüne geçilmiş olur.

Kan ilaçlarının emilimini kolaylaştırır

Kansızlık, farklı sebeplere bağlı olarak çoğu kişide görülen bir rahatsızlıktır. Tedavisi, türüne ve derecesine göre, tablet, şurup veya iğne ile yapılır. Ancak bu ilaçların etkisini gösterebilmesi için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Süt ve süt ürünleri, kan ilaçlarının emilimini azaltırken, C vitamini arttırmaktadır. Bu nedenle kan ilaçlarının, C vitamini ile birlikte alınması önerilmektedir.

Mandalina, bol C vitamini içerdiği için, kan ilaçlarının emilimini kolaylaştırmaktadır. İlacı bir bardak taza sıkılmış mandalina suyuyla içmek, kansızlığın tedavisinde ilaçtaan beklenen etkinin alınmasını sağlayacaktır.

Kanser için faydalıdır

Mandalinanın kanser hastalığı üzerindeki etkilerini kanıtlamak için, son zamanlarda birtakım tıbbi araştırmalar yapılmıştır.

Sonuçta, mandalinanın başta karaciğer kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin oluşmasını engellediği tespit edilmiştir.

Damar tıkanıklığından korur

Bol miktarda karbonhidrat, lif ve protein içermesiyle bilinen mandalina, damar tıkanıklıklarını önleyici etkiye sahiptir.

Yüksek kolesterol, damar tıkanıklıklarının en büyük sebebidir. Mandalina, vitamin ve mineraller açısından zengin yapısıyla, yüksek kolesterole sebep olan serbest radikallerin en büyük düşmanıdır.

Mandalinanın ürettiği synephrine maddesi, kötü kolesterol üretimini önlemektedir. Bu durum, damar tıkanıklığı riskini en aza indirmekte ve dolaşımın rahatlıkla gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Cilt için faydalıdır

Cildi zararlı etkilerden korumak için E ve C vitaminleri gerekmektedir. Mandalina, iki vitamin açısıdan da zengin değerlere sahiptir. Cildi, güneş ışığı ve diğer zarar etkilerden korur, yıpranma riskini ez aza indirir.

Cilt sağlığı için, mandalinanın kabukları soyularak doğrudan cilde uygulanabilir. Gözenekleri açıcı, leke giderici ve cildi canlandırıcı etkileri vardır.

Saç sağlığı için faydalıdır

Saç bakımı, vücut ve cilt sağlığı kadar önemlidir. Gereken bakım yapılmadığı takdirde saçlar giderek yıpranır ve kötü görünüme sebep olur.

Saç sağlığını korumak için doğal tedavi tekniği arayanlara, mandalinanın faydalarından bahsedebiliriz. Mandalina, saçlar üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir.

Saç kırılması, saç dökülmesi ve saçların cansız görünmesi için doğal bir tedavi tekniğidir. Saçlara uygulanacak mandalina suyu, kırılmış ve yıpranmış saçların kısa sürede toparlanmasını ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Mandalina, saç dökülmelerini de önler.

Kan basıncını düzenler

Faydaları saymakla bitmeyen mandalinanın bir diğer faydası da, kan basıncını düzenlemesidir. Kan basıncının düşük olmasından şikayet edenlerin sorununa çözüm olabilir. Mandalina, kan basıncını dengeleyerek, normal seviyelerde seyretmesini sağlar.

Sindirim sistemine iyi gelir

Mandalinanın sağlık için faydaları arasında, sindirim sistemine iyi gelmesi de vardır. idrar söktürücü ve toksin attırıcı özelliğiyle, vücudu zararlı maddelerden arındırır ve sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.

Karaciğer kanserine karşı korumasının nedeni de budur. Bilindiği üzere karaciğer, safra üretmek, besinlerin emilimini gerçekleştirmek ve kanı temizlemek gibi görevleri bulunan önemli bir organdır.

Mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücuttan toksin atıcı etkisiyle karaciğerin çalışma yükünü azaltır, verimini yükseltir. Karaciğer kanseri ile diğer karaciğer hastalıklarına karşı koruyucudur.

Dokular için faydalıdır

Mandalina, iç organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için koruyucudur. Organları koruyucu ve dokuları iyileştirici etkisiyle mandalina, bütün vücut sağlığı açısından faydalıdır.

Tok tutar, kilo vermeyi sağlar

Yüksek oranda lif içermesi sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığından kilo vermede yardımcıdır.

Halsizliğe iyi gelir

Mandalina, besin değerleri açısından oldukça zengindir. Vücut sağlığı için gerekli olan temel vitaminlerden bolca içermektedir.

Genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğundan, doğal olarak halsizlik ve yorgunluğu giderici etkiye de sahiptir.

Strese iyi gelir

Mandalina, sağlığı koruyucu ve iyileştirici etkileriyle stres için de faydalıdır. Stresi ve strese bağlı çeşitli ruhal sorunları ve iştahsızlığı önler.

Görüldüğü üzere mandalina, insan sağlığı için her açıdan birçok faydası bulunan en sağlıklı meyvelerdendir. Özelikle mevsiminde bol bol tüketilirse, vücudun direncini arttırır, hastalıklardan korur veya çeşitli hastalıkların tedavisini olumlu yönde destekler.

Diğer mevsimlerde ise mandalina, kurutulmuş şekliyle tüketilebilir. Kurutulmuş mandalina kabuklarının demlenmesiyle hazırlanacak çay ise, mandalinanın bir diğer tüketim şeklidir.

Tüketim şekli çeşitli olduğu gibi faydaları da çeşitli olan mandalia, bünyesinde her vitaminden bulunduran doğal bir ilaçtır.

pomeranian boo fiyatları

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu