Faydalı BilgilerSağlık

Bronşite İyi Gelen Besiler

Uygulanan tıbbi tedaviye destek olarak bronşite iyi gelen yiyecekler ile beslenmek, hastalığın tedavi sürecini hızlandırır. Bronşit nedir? Neler iyi gelir?

Bronşit, akciğer iltihaplanmasına bağlı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi solunum rahatsızlıklarına sebep olmakta ve hayati tehlike doğurmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığının gerektiği gibi tedavi edilememesi sonucunda ortaya çıkan bronşit, öksürüğe de sebep olur.

Yorgunluk, baş ağrısı, burun akıntısı ve balgam şikayetlerine sebep olan bronşitin tıbbi tedavisi şarttır. Uygulanan tıbbi tedaviye destek olarak bronşite iyi gelen yiyecekler ile beslenmek, hastalığın tedavi sürecini hızlandırır ve başka hastalıklara sebep olmadan önlenmesini sağlar.

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler

Soğan ve sarımsak

 

Kaynatılmış Soğan Suyu Nedir Faydaları Nelerdir?

Bronşit, enfeksiyonel bir hastalık olduğundan, tedavisi için tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında soğan ve sarımsak gelmektedir. Soğan ve sarımsak, antibiyotik etkisi bulunan doğal yiyeceklerdir. Antibiyotik, iltihapları kurutucu etkiye sahiptir. Zaten, bronşitin tedavisi için doktorun vereceği ilaçlar da antibiyotik içerikli ilaçlardır. Doğal etkiye sahip soğan ve sarımsak tüketiminin arttırılmasıyla, akciğer iltihabının kurutulması sağlanabilir.

Zencefil

Zencefil

Keskin tadından dolayı çoğu kişinin tüketiminden kaçındığı zencefil, sağlık için mucizevi etkilere sahiptir. Vitamin değerleri açısından zengin yapısıyla zencefil, iltihap kurutucu etkisi bulunan bir bitkidir. Öksürük ve balgam söktürücü özelliğiyle de, akciğerlerdeki balgamın atılmasına yardımcı olur, bronşitin ilerlemeden tedavi edilmesini sağlar.

Mandalina

Mandalina

Mandalina, bol C vitamini içermektedir. Bu özelliğiyle, kışın enfeksiyonel hastalıkların oluşumunu büyük ölçüde engeller. Bronşit için, hastalığı giderici etkilere sahiptir. Bronşitin tedavi aşamasında, vücuda enerji takviyesi sağlayarak ve vücut direncini arttırarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Bal

Bal maskesi ile siyah nokta temizleme

Doğal tedavi yöntemlerinin başında gelen ve birçok hastalığı önleyici etkisi bulunan bal, bronşite  iyi gelmektedir. Antibiyotik etkisi vardır ve iltihap kurutucu özelliktedir. Akciğerdeki iltihabın kurutulmasına yardımcı olarak bronşite iyi gelmektedir.

Su

Bol Bol Su İçin

Bronşitin tedavisi için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Bol su tüketimi, sık idrara çıkmayı sağladığından vücuttan iltihabı atılmasına yardımcı olur. Balgamın vücuttan atılmasını da kolaylaştırır. Bol su tüketiminin sağlık için faydaları zaten bilinmektedir. Bronşit tedavisinde su, en doğal tedavi şeklidir.

Nane

Nane-Limon Nasıl Yapılır?

Bronşitin olumsuz etkilerinin giderilmesinde nane, etkili ve doğal bir ilaç niteliğindedir. Nanenin içindeki mentol, iltihap kurutucu ve balgam söktürücü özelliğinin haricinde, burun tıkanıklığını da açıcı niteliktedir. Nane, grip ile soğuk algınlığının tedavisinde olumlu etkilere sahip olduğu gibi, bronşitin ilerlemesini de önleyici yapıdadır.

Koyu yapraklı sebzeler

Sağlıklı bir yaşam için koyu yapraklı sebzeler, beslenme düzeninde bulundurulması gereken besinlerdir. Brokoli, lahana, ıspanak, pazı, taze soğan ve maydanoz gibi koyu yapraklı sebzeler, antioksidan ve C vitamini içeriğiyle, enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri bulunan sebze türleridir. Bu sebzelerin bol bol tüketilmesi, bronşitin tedavisinde etkilidir. Koyu yapraklı sebzeler, vücut direncini güçlendirir, iltihapları giderir ve bronşitin doğal şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Kırmızı biber

Kırmızı biber

Kırmızı biber, bronşite iyi gelen yiyeceklerden birisidir. A ve C vitamini açısından zengin olan kırmızı biber, vücudun bronşitle başa çıkmasında etkilidir. Bağışıklığı güçlendirerek hastalığın olumsuz etkilerinin giderilmesini sağlayan kırmızı biberin, bronşit ilerleyip te daha farklı hastalıklara sebep olmadan tedavi edilebilmesi için tüketilmesi gerekir.

Mantar

Maitake Mantarı

Lezzeti dolayısıyla birçok yemekte kullanılan mantar, sağlık için de faydalıdır. Özellikle bronşit üzerindeki olumlu etkileri, tıbben de kabul edilmiştir. Mantar, akciğer hastalıklarını iyileştirici etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini de güçlendiren mantar, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve iltihabın vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Doğal olarak, bronşitin tedavisini hızlandırır.

Zerdeçal

Zerdeçal

Bronşitin tedavisi için önerilen bitkilerdendir. Zerdeçal, anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Bronşit ve sebep olduğu olumsuz etkilerin tedavisine yardımcı olmaktadır. Aşırıya kaçmadan tüketildiği takdirde, akciğerlerdeki iltihabın atılmasına yardımcı olur, balgam söktürür. Solunum sıkıntılarını da giderici etkidedir.

Tarçın ile bal karışımı

Tarçın ve bal, bronşit için oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliklerdeki ikili, vücudun bronşitle mücadele etmesine yardımcı olur. Ayrıca balın, boğazları yatıştırarak tahribatı giderici özelliği vardır. Bronşit, sebep olduğu öksürük nedeniyle boğazlarda tahrişe yol açabilir. Bundan dolayı, tarçın ve bal karışımından tüketmek, bronşitin kısa sürede tedavi edilmesini sağlar.

Rezene

rezenenin yararları

Çeşitli akciğer hastalıkları ve bronşitin tedavisinde rezenenin önemli etkileri vardır. Günde 1-2 fincan ılık olarak içilen rezene çayı, balgam çıkarımını kolaylaştırır ve akciğer iltihabını azaltır.

Badem

Badem

Badem, bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir. Potasyum açısından da zengin olan badem, bronşit tedavisinde etkili olan yiyeceklerden birisidir. Bronşite neden olan virüs ve mikroplarla savaşarak onların etkisini azaltır, akciğerde mukus birikimini önler. Doğrudan yenilerek tüketilebildiği gibi, ezilip meyve sularına katılarak da içilebilir.

Kekik

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Keskin aromasıyla özellikle et yemeklerine lezzet katan kekik, iltihap önleyici etkisiyle bronşit tedavisinde kullanılabilecek doğal ilaçlardan birisidir. Anti inflamatuar etkisinin yanında anti mikrobik etkisi de bulunan kekik, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, akciğerdeki iltihabı kurutur ve bronşitin göğüse baskı yaparak sebep olduğu solunum sıkıntısını önler.

Sıcak bitki çayları

bitki çayları

Bronşit tedavisi için tercih edilebilecek doğal yöntemlerden birisidir sıcak içecekler. Bu içecekler, öksürüğün şiddetini azalttığı gibi, boğazlardaki tahrişi giderir ve rahatlama sağlar. Sıcak çorbalar da, bronşite iyi gelmektedir ve hastalık aşamasında bolca tüketilmelidir.

Bronşit, ciddi bir hastalıktır ve mutlaka doktor kontrolünde tedavi gerektirir. Bahsettiğimiz doğal yöntemler, hastalığın tedavisine yardımcı olan yöntemlerdir. Ayrıca, sağlıklı bir insanın bu besinlerden tüketmesi, bronşitin oluşma riskini en aza indirmektedir.

pomeranian boo fiyatları

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu