Doğa - ÇevreFaydalı Bilgiler

Dünya’nın Manyetik Kutuplarının Kayması

Dünya'nın manyetik kutuplarının kayması ile ilgili merak edilenler, bilinmesi gerekenler ve ilgili araştırmalara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilim adamları, dünyanın manyetik alanının binlerce yıldır kutupluluğunu defalarca tersine çevirdiğini anlıyorlar. Başka bir deyişle, 800.000 yıl önce yaşıyor olsaydınız ve elinizde manyetik bir pusula ile kuzeye baksaydınız, iğne ‘güneye’ işaret ederdi.

Bunun nedeni, manyetik kutupların Dünya kutuplarına göre kalibre edilmesidir. Günümüzün manyetik alanının polaritesi tersine çevrilirse, bir pusulanın N-S işaretleri 180 derece yanlış olur. Birçok kıyamet teorisyeni bu doğal jeolojik olayları ortaya çıkarmaya çalıştı ve Dünya’nın yok olmasına neden olabileceğini öne sürdü. Fakat herhangi bir dramatik etki olur mu? Yüzlerce geçmiş manyetik kutup tersine çevirdiğimiz jeolojik ve fosil kayıtlardan gelen cevap “hayır” gibi görünüyor.

Dünya'nın Manyetik Alana Sahip Olması

Manyetik Kutupların Kayması Ne kadar Sürer

Reversals kural değildir, istisna değildir. Son 20 milyon yılda dünya, son tersine çevrilmesinden bu yana iki kattan fazla olmasına rağmen, her 200.000 ila 300.000 yıl arasında bir kutup dönüşü modeline yerleşti. Tersine çevirme yüzlerce veya binlerce yıl boyunca gerçekleşir ve tam olarak temiz bir sırt çevirme değildir. Manyetik alanlar, süreç boyunca garip enlemlerde ortaya çıkan birden çok kutup ile, birbirlerine dönüşür ve itip çeker. Bilim adamları, tersine çevrilmiş son üç milyar yıl içinde en az yüzlerce kez gerçekleştiğini tahmin ediyorlar. Ve tersine dönmeler “son” yıllarda daha sık gerçekleşirken, dinozorlar Dünya’yı gezdikten sonra, her bir milyon yılda bir tersine dönme olasılığı daha yüksekti.

Derin okyanus tabanlarından alınan tortu çekirdekleri, manyetik alan aktivitesi ile fosil kayıtları arasında doğrudan bir bağlantı sağlayan manyetik kutupsal kaymalar hakkında bilim insanlarına bilgi verebilir. Dünyanın manyetik alanı, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasal plakalarının birbirinden ayrıldığı Orta Atlantik Yarığının her iki tarafında okyanus tabanına yerleştirildiği için lavların manyetizasyonunu belirler.

Lav katılaştıkça, bir manyetik bant kaydedicisinin ses kaydı gibi geçmiş manyetik alanların bir yönünü kaydetmesini sağlar. Dünya’nın kutuplarının büyük bir tersine çevrilmesiyle son kez yaklaşık 780.000 yıl önceydi, bilim adamları Brunhes-Matuyama’nın tersine çevirdiği şeydi. Fosil kayıtlarında bitki veya hayvan yaşamında büyük değişiklikler görülmemektedir.

Bu dönemdeki derin okyanus tortu çekirdekleri, buzullardaki oksijen izotoplarının miktarına bağlı olarak buzul aktivitesinde de hiçbir değişiklik olmadığını göstermektedir. Bu aynı zamanda, bir kutup tersinin Dünya’nın dönme eksenini etkilemeyeceğinin bir kanıtıdır, çünkü gezegenin dönme ekseni eğimi, iklim ve buzullaşma üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve buzul kayıtlarında herhangi bir değişiklik belirgin olacaktır.

Dünya’nın Manyetik Alana Sahip Olması

Dünya’nın kutupluluğu sabit değildir. Klasik bir çubuk mıknatısın veya buzdolabınızın üzerindeki dekoratif mıknatısların aksine, Dünya’nın manyetik alanını yöneten konu etrafta dolaşıyor. Jeofizikçiler, Dünya’nın bir manyetik alana sahip olmasının sebebinin, sağlam demir çekirdeğinin sıcak, sıvı metalden oluşan bir sıvı okyanusla çevrilmiş olmasından kaynaklandığından oldukça emindir. Bu süreç, süper bilgisayarlarla da modellenebilir.

Bizimki, hiperbol olmadan, dinamik bir gezegendir. Dünya’nın çekirdeğindeki sıvı demir akışı, elektrik alanlarını yaratır ve bu da manyetik alanı yaratır. Dolayısıyla, Dünya’nın dış çekirdeğinin parçaları bilim adamlarının doğrudan doğruya ölçmek için çok derin olmasına rağmen, manyetik alandaki değişiklikleri gözlemleyerek merkezde hareketi anlayabiliriz. Manyetik kuzey kutbu kuzeye doğru sürünüyor – kaşifler ilk kez tam olarak yerleştirildiği zaman, 19. yüzyılın başlarından beri 600 milden (1,100 km) daha fazla bir hızla. Aslında bilim adamları tahmin ettikleri gibi, daha hızlı ilerliyorlar, çünkü kutup başı, 20. yüzyılın başlarında yılda yaklaşık 10 milin aksine kutbun yılda yaklaşık 40 mil kadar kuzeye göç ettiğini tahmin ediyor.

Kıyamet Hipotezi

Bir jeomanyetik flip ile ilgili bir başka kıyamet hipotezi, gelen güneş aktivitesi ile ilgili korkuları canlandırıyor. Bu öneri, bir kutup dönüşünün Dünya’yı güneş ışınlarından ve güneşten gelen koronal kütle atımlarından koruyan manyetik alan olmadan anlık olarak terk edeceğini varsayıyor. Ancak, Dünya’nın manyetik alanı gerçekten zamanla zayıflayabilir ve güçlenirken, bu durumun tamamen ortadan kalktığına dair bir işaret yoktur.

Daha zayıf bir alan, yeryüzündeki güneş radyasyonunda küçük bir artışa ve ayrıca daha düşük enlemlerde aurora’nın güzel bir görüntüsüne yol açacaktır – ama hiçbir şey ölümcül değildir. Dahası, zayıf bir manyetik alanla bile, Dünya’nın kalın atmosferi güneşin gelen parçacıklarına karşı da koruma sağlar.

Bilim, manyetik kutup dönüşünün – jeolojik zaman ölçekleri açısından – bin yıl boyunca kademeli olarak gerçekleşen yaygın bir olay olduğunu göstermektedir. Kutupların tersine dönmesine neden olan koşullar tamamen öngörülebilir olmasa da – kuzey kutbunun hareketi yönünü kolayca değiştirebilir – örneğin, milyonlarca yıllık jeolojik kayıtta, bir kutup geri dönüşüne bağlı 2012 kıyamet senaryolarının hiçbirini gösterecek hiçbir şey yoktur. ciddiye alınmak. Bununla birlikte, bir reversal, manyetik pusula üreticileri için iyi bir iş olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu