İlginç BilgilerListeler

Kendi Kendini Onaran Kumaş

Araştırmacılar, kendisini onarabilen ve zararlı kimyasalları etkisizleştirebilen tekstil için bir kaplama geliştirdiler. Bunun bir gün kimyasal koruyucu giysiler giymek için kullanılabileceğini ve askerden çiftçiye herkesin zehirli malzemelerden korunmasına yardımcı olabileceğini söylediler.

Penn State Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından geliştirilen prosedür, pozitif ve negatif yüklü polimerlerden oluşan, poli elektrolitlerin katmanlı kaplamayla uygulanıyor.Bunlar kalamar halkası diş proteinlerinde görülen polimer gibidir.

Kaplayıcı daha sonra ortam koşulları altında, su gibi güvenli çözücüler içine, ölçeklendirmeye uygun basit ekipmanlarla düşük maliyetle araştırmacılara göre yerleştirildi.Araştırmacılar, bu tür malzemeden giysiler yırtılırsa, sadece yıkamaya koyarak onarıldığını söylüyorlar. Mühendislik bilim ve mekaniği profesörü Melik C.Demirel, “Moda tasarımcıları yün veya ipek benzeri, pahalı olan ve kendi kendini onaran proteinlerden yapılmış doğal lifleri kullanıyor” dedi.

Yaşam Bilimleri Huck Enstitüleri üyesi Demirel, “Şu anda tüm giysileri gelişmiş materyali oluşturmak için batırıyoruz “dedi. ‘Fakat biz istersek, imalata başlamadan önce ipleri yapabilirdik.’ Tabakalar uygulandığında, enzimle kaplamaya da eklenebilir. Gösteride, üreyi amonyak ve karbondioksite ayıran enzim olan üre az kullanıyorlar. Bu arzulanan görevin ihtiyaçlarını karşılamak için uyarlanabilir. Araştırmacılar, istenen kimyasalla etkileşmesi için diğer enzimlerin kullanılabileceğini söylüyorlar.

Bu çalışmalar,kıyafet sanayisini yıllar boyu deformasyona uğramayan kıyafet üretimi için devrim niteliğinde.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu