Hayvanlar AlemiListeler

Nesli Tükenen 8 Hayvan Türü

1. Dinozorlar

Dinozorlar

160 milyon yıl boyunca dünyaya egemenlik etmiş bir türdür. 65 milyon yıl önce dinozorların nesilleri tükenmiştir. Dünyaya 10 km çapında bir gök taşının düşmesiyle nesillerinin tükendiği ileri sürülmektedir. Günümüzde en çok kabul gören teori budur.

2. Mamutlar

Mamutlar

M.Ö. 1700’lü yıllarda Mamutların nesilleri tükenmiştir. Nesillerinin neden tükendiği bilinmese de buzul çağından sonra hayatta kalamadıkları ileri sürülmektedir.

3. Tazmanya Kaplanı

Tazmanya Kaplanı

Tazmanya Kaplanı Avusturalya’ya özgü keseli bir hayvandır. 1930’lar da Tazmanya hükumeti ve bölgedeki çiftçiler avlarla beraber ilginç bir şekilde tazmanya kaplanının soyunu tüketmiştir.

4. Anadolu Aslanı

Anadolu Aslanı

1890 yılına kadar yaşamışlardır.Son Anadolu aslanının 1890 yılında vurulduğu düşünülüyor.

5. Anadolu Kaplanı

Anadolu Kaplanı

1970 yılına kadar varlığını sürdüren Anadolu Kaplanı’nın son üyesinin bu tarih de öldürüldüğü bilinmektedir.

6. Çizgili Sırtlanlar

Çizgili Sırtlanlar

Afrika kıtasında Asya’nın batısında ve Hindistan’da bulunan bir canlı türüydü. Artık neslinin bittiği kabul edilmektedir.

7. Asya Fili

Asya Fili

Asya Fili yaklaşık M.Ö 3 milyon yıla dayanan bir türdür. 19. Yüz yıla kadar Türkiye’de varlığını korumuştur.

8. Kılıç Dişli Kaplan

Kılıç Dişli Kaplan

Kılıç Dişli Kaplanların Nesilleri tükenmeden önce Amerika kıtasında yaşadıkları bilinmektedir. Buzul çağından sonra soylarının tükendiği düşünülmektedir. Bu canlılarla aynı zamanda yaşamadığımız için kendimiz şanslı saymalıyız.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu