Haberlerİlginç BilgilerListeler

Koronavirüs Hakkında Ortaya Atılan Komplo Teorileri

Coronavirus grubunda yer alan virüs çeşitlerinden biri olan covid-19 hakkında, farklı birçok komplo teorisi de ortaya çıktı. İnsanlığın geleceğini tehdit eden koronavirüs hakkında ortaya atılan komplo teorileri hakkında, gerçek olma ihtimali olanları sizler için derledik.

Çin’de yayılmaya başladıktan sonra Avrupa ve Ortada ülkelerinin ardından dünyanın neredeyse her yerinde can kayıplarına neden olan Covid-19, dünya genelinde ekonomik yapıyı da felç etmiş durumda. Ülkemizde de görülen vaka ve ölümlerin sebebi olan coronavirus, hızla yayılmaya ve dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Gelin hep birlikte, bugüne kadar ortaya atılmış gerçeklik payı bulunan komplo teorilerini birlikte inceleyelim.

İlgili Makaleler

Virüs ABD Tarafından Üretildi

Koronavirüs Hakkında Ortaya Atılan Komplo Teorileri

Virüs ABD Tarafından Üretildi

Virüs hakkındaki en büyük ve birçok kesim tarafından da kabul gören teorilerin başında, virüsü ABD’nin biyolojik bir silah olarak ürettiği yönündedir. Virüsün görüldüğü ülkeler ve etkilerine baktığımızda, bu teoriyi ortaya atanlara hak vermemek mümkün değil.

Zira ilk coronavirus vakası Çin’in en önemli enstitülerinin bulunduğu Wuhan kentinde ortaya çıkıyor. ABD ile yıllardır dünyanın güçlü ülkesi olma konusunda yarışta olan Çin’de böyle bir virüsün ortaya çıkması, okları ABD’ye çevirmişti. Ancak bunun yanında İran gibi yine ABD düşmanı bir ülkede hızla yayılması da, bu şüpheyi kuvvetlendiren başka bir neden oldu.

Trump Tarafından Düzenlenen Güzellik Yarışması

ABD ve Çin arasındaki rekabet nedeniyle Amerika’ya duyulana şüpheyi kuvvetlendirecek basit bir şüphe de, Trump tarafından 90’lı yıllarda 3 farklı güzellik yarışmasının düzenlenmesi ve yarışmanın birincilerine taçlarını Trump’ın kendi elleriyle takması.

Evet. Belki kuvvetli bir şüphe değil ama diğer şüphelerle birlikte dikkate alındığında, destekleyici nitelik taşıyor. Zira Corona kelimesi Latincede, taç anlamına geliyor. Kral tacı anlamı gibi ifadeleri taşıyan koronavirüs, aynı zamanda bir tacı andıran yapısıyla da dikkat çekiyor.

Kanada’da Üretildi ve Çinliler Kaçırdı İddiası

Kanada’da Üretildi ve Çinliler Kaçırdı İddiası

Koronavirüs hakkında ortaya atılan komplo teorileri arasında, mantıklı gelebilecek bir başka iddiada virüsün Kanadalılar tarafından biyolojik silah olarak üretildiği yönünde oldu.

Kanada’nın en önemli bilimsel araştırmalar enstitüsü, uzun zamandır farklı çalışmalar yapıyor. Karı koca olan iki Çinli ajan doktor ise, araştırmaya katkı sunmak bahanesiyle bu enstitüde çalışmalara katılmayı başardı. Ancak virüs ortaya çıkmadan birkaç ay önce Kanada hükumeti tarafından hiçbir açıklama yapılmadan Çinli karı koca doktorun işlerine son verilmesi, bu şüpheyi kuvvetlendiriyor.

Çinli doktorların işlerine son verildikten sonraki kısa bir süre içerisinde virüsün Wuhan kentinde yayılması, ciddi şüpheler uyandırıyor. Çin’in Wuhan kentinde bulunan önemli bir enstitü olması ve virüsün bu şehirde ortaya çıkması ise, bu şüpheleri destekler niteliktedir. İddiaya göre virüsü şehirdeki enstitüye getiren Çinli doktorlar kontrolü kaybederek, virüsün hızla yayılmasına sebep oldu.

Virüsü Çin Üretti

Wuhan kentindeki Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı tarafından biyolojik silah olarak üretildiğine inanılan teoride, Çinli yetkililer virüsün kontrolünü kaybederek bir anda şehirde binlerce insana bulaşmasına neden oldu.

Bu önemli iddianın da gerçek olması, oldukça olası durumlardan biri olarak öne çıkıyor. Zira Kanada’da bilimsel enstitü merkezinden kovulan iki Çinli doktorunda diğer yandan Çin ajanı olması, bu iddiaları da destekler nitelikte.

İnsanlar Dijital Dünyaya Hapsedilmek İsteniyor

İnsanlar Dijital Dünyaya Hapsedilmek İsteniyor

Türk stratejist Abdullah Çiftçi, bu tarz bir salgının gerçekleşeceğini ve amacının insanları daha çok eve hapsederek dijital dünyaya adapte olmak olduğunu yıllar öncesinden söylemiş bir isimdi.

Özellikle insanları kripto paraya yöneltmek için gerçekleştirecek salgının temelinin, fiziki para kullanılmasını kaldırmak olarak değerlendirilmişti. Günümüzde kripto para kullanımının yaygınlaşması ve covid-19 salgınında paraların büyük tehlike oluşturması da, bu iddiayı mantıklı kılan sebepler arasında yer alıyor.

Abdullah Çiftçi tarafından koronavirüs hakkında ortaya atılan komplo teorileri arasında, inançsız bir toplum inşa etmek ve insanlara çip takılmak suretiyle hacklenebilir bir yapı oluşturmak gibi iddialarda yer alıyor.

Çinlilerin Yediği Yemekler

Bilindiği üzere Çinliler, büyük bir zevkle kedi, köpek, yarasa, fare ve benzer hayvanların tamamını yiyen insanlar. Ortaya atılan teorilerden biri de, virüsün Çinlilerin yediği yarasa çorbası nedeniyle ortaya çıktığı yönünde. Zira covid-19, daha çok memeli hayvanlarda görülen bir virüs türü olarak biliniyor.

Coronavirus hakkında ortaya atılan komplo teorileri, oldukça mantıklı gerekçelere dayanıyor. Peki, siz bu teoriler hakkında neler düşünüyorsunuz? Dünyanın başına bela olan bu salgın için ortaya atılan komplo teorileri hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bir sürü komplo teorisi olabilir ancak en güçlüsü gerçekten Çinlilerin Yediği Yemekler.. Yani adamlar gerçekten buldukları her şeyi yiyorlar, daha önce Çinden gelen arkadaşımla da bu konuyu konuşmuştuk. Yiyeceklerinin sınırı yok demişti. Umarım bu Corona olaylarını hasarsız bir şekilde atlatabiliriz. Bakalım daha ne kadar sürecek bilmiyorum ama hepimiz endişeliyiz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu