Faydalı Bilgiler

Heyecanlı her durumda o kişiye neden hemen su veririz?

Birisi herhangi bir sebeple heyecanlandığında veya korktuğunda, ilk yapılan şeylerden biri o kişiye su vermektir.

Peki, ensesine – boynuna kolonya sürmek, elini tutmak, sırtını sıvazlamak – gibi davranışlarla paralel sergilenen bu H2O teklifinin sebebi nedir? Ya da su değil de bir dilim pizza, Amasya elması ya da şalgam suyu verilirse ne olur? İşin aslı bu sorunun “İsviçreli bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre…” şeklinde başlayan bir bilimsel açıklamasının maalesef olmaması.

 

Olumlu veya olumsuz bir şeyden kaynaklanması fark etmeksizin heyecan duygusu, vücutta bazı fiziksel değişimlere sebep olur. Heyecan ya da aşırı stresten avuç içi, yüz, sırt terlemesi, kekeleme veya ağız kuruluğu günlük hayatta çokça karşılaşılan ve bir dereceye kadar normal olan vücut reaksiyonlarıdır. İnsan vücudunun bu tepkilerini fazlaca şiddetli yaşayan insanlarda su içmek anlık bir rahatlama sağlar. Artan vücut sıcaklığına, serinletici bir meltem etkisi yapar. Uyaranın psikolojik bir faktör olduğu göz önüne alındığında, vücudun kaybettiği suyu hemen yerine koyuyormuş hissi de ekstra bir ruhsal tatmin sağlayabilir. Ancak yaşanan heyecan ya da korku hali şok veya bayılma gibi bir seviyedeyse işler değişir. Herkesin bilmesi gereken ilk yardım kurallarının başında bilinci kapalı birisine asla su verilmemesi gerektiği yazar. Boğulma tehlikesi yaratarak, kaş yapalım derken göz çıkarmak istemeyiz.

[irp]

Heyecanlanan kişiye su verilmesi, algı ve motor fonksiyonları test etmek amacına da dayandırılabilir. Kişinin içinde bulunduğu durumda söyleneni duyma ve anlama, komutları alma ve yerine getirme becerisi ölçülür bir nevi. Yani kısaca “Ay çocuk bir tuhaf oldu, dur şu suyu vereyim de bakayım içecek mi, ayaklarını mı yıkayacak, yutacak mı gargara yapıp tükürecek mi?” gibi ilkel ama samimi duygularla icra edilen basit bir muayene biçimini akla getirir.

 

Tabi çok uzun yıllara dayanan halk kültürünün ve geleneklerin bu davranıştaki rolü de yadsınamaz. Nihayetinde, yola çıkanın arkasından bir tas su dökmek, gece karanlıkta balkona bahçeye su dökerken üç harflileri rahatsız etmekten endişe duymak, bazen de fazlaca sulu şakalar yapmak gibi toplumsal alışkanlık ve hassasiyetlerimiz olduğunu düşünürsek heyecanlanan birisine su içirmek yadırganacak bir durum olmaktan çıkar. Zaten kalbi yerinden fırlayacak durumdaki kişiye de şampanya veya sıcak çikolata teklif edip, dayak yeme tehlikesini kimse göze almak istemez. 

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu