Faydalı Bilgiler

Sabah Erken Kalkmanın 7 Altın Kuralı

Erken kalkma eylemi kulağa da göze ve diğer tüm duyu organlarına sevimsiz geliyor olabilir.

“Sabah”, “erken” ve “kalkmak” kelimeleri gerek tek başlarına gerek yan yana geldiklerinde moral motivasyon ibresini 180 derece döndürüyor, biliyoruz. Ancak hayat acımasız ve birileri uyanmak zorunda… İşte sizi sabahların sultanı yapacak 7 altın kural…

“Let the sunshine in” şarkısını motto edinin!


Erken kalkmak zor bir hadise olduğundan kendinizi mümkün olduğunca zorunluluk durumlarına sokun. Odanızın sabah saatlerinde güneş alması bu konuda epey işinizi görür. Öyle kalın perdelerle, panjurlarla uyuyup erken kalmayı beklemeyin. Bırakın güneş ilk ışıklarını üzerinize salsın. Artık o durumda siz mi güneşi selamlarsınız güneş mi sizi selamlar bilinmez… Basit bi hesapla saat 6:30 sularında yataktan kalkmış olacaksınız.

Kafeinle erken vedalaşın…

Çayın, kahvenin uykuyu açtığına inanırsınız veya inanmazsınız orası size kalmış… Fakat bilimsel gerçekler kafeinin uyku kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Uyku kalitesi de kalkmanız gereken saatte uyanmanızı kolaylaştıran hatta biyolojik saatinizle bir olup alarm dahi çalmadan sizi uyandırmaya yarayan bir unsurdur. Önemsemekte fayda var.

Erken yatın.

Evet, muhtemelen aklınıza gelmişti… Gece yatmadan bir iki saat evvel boşa harcadığınız zamana bir bakın. Sabah bir saat fazla uyumak için neler vermezdiniz bir de bunu düşünün. Basit ama etkili kural.

Taze havanın odanıza ulaşmasına yardımcı olun.

Oksijenin bünyeyi dinç ve uyanık tutması ile karbondioksidin yarattığı baygınlık hissi ölümüne kapışır. Yani kapı pencere kapalı uyuduğunuzda içerideki oksijen oranı devamlı düşüyor. Pencereyi veya odanızın kapısını açık bırakmanız hava sirkülasyonunu dengelemeye yeterli olacaktır. Baygın gibi uyumamaya da birebir.

Uyanmaya değecek yüksek gelirli bir iş bulun.

Söylemesi oldukça kolay oldu. Bul deyince bulunmuyor olabilir ama yaratacağı morali ve motivasyonu düşünürseniz ne kadar etkili olacağını tahmin edersiniz.

Teknolojiden faydalanın.

Analog buluşlar size yeterli gelmiyor olabilir. Zira insanoğlu zırıl zırıl öten saatleri de kolayca susturmanın yolunu en nihayetinde geliştirebiliyor. Bu durumda cep telefonunuz için geliştirilmiş ve akıl almaz işkencelerle bezenmiş alarm uygulamalarını deneyin. Sabahları size “matematik soruları” çözdürmeden, “eşini bulmaca” oynatmadan veya telefonunuzu 1,5 dakika çılgınlar gibi sallamadan susmayan alarmlar kesinlikle işinizi görecektir.

Sizden erken uyanacak bir sevgili edinin.

Mühim olan dış güzellik mi, kalp güzelliği mi derken işin içine biyolojik saati de sokun. Sizi severek uyandıracak bir insanın varlığından daha güzel ne olabilir ki…

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu