Faydalı Bilgiler

Gündelik Bilgilerin İnsana Ne Faydası Var

Bilgi, sınırlar belli olmayan ve herhangi bir konuda edinilebilen somut veya soyut ifadelerin bütünüdür. Bu ifadeyi biraz daha açarsak, insan yaşamında belli bir miktarda öneme sahip olan her türlü gelişme bilgi kapsamına girmektedir. Bilginin en genel kaynağı dünyadır. Dünyada var olan her türlü ifade bir bilginin simgesidir.

Aynı şekilde dünya dışında yer alan cisimler de bilgi kaynağı olabilir. Bilgi, tek başına incelenmesi zor bir konu olduğu için binlerce farklı alana ayrılmıştır. Bu ayrımın en temel sebebi, araştırmaların ve genellemelerin daha rahat yapılabilmesidir. Örneğin; Tarih, Fizik, Kimya, Coğrafya gibi dallar, kendilerine ait bilgi kuramlarından meydana gelmektedir.

Bilgi denince aklımıza birçok kalıp gelmektedir. Bunlardan birisi de gündelik bilgidir. Gündelik bilgi, özellikle insan yaşamıyla yakından ilgili olan bir bilgi türüdür. İnsanların günlük yaşamlarında kullandıkları ve işlerine yarayan bilgilere genel olarak gündelik bilgi adı verilir. Gündelik bilgi, günlük yaşamda sıkça kullandığımız bilgisel kavramlardan meydana gelmektedir.

gündelik bilgiler

Gündelik Bilginin Yararları

Gündelik bilgi, insana farklı açılardan yarar sağlamaktadır. Mesela nane-limon karışımının soğuk algınlığına iyi geldiği, gündelik bilgi olarak ifade edilebilir. Bu bilginin gündelik bilgi olması, her gün onu tekrar edeceğimiz veya aklımızda tutacağımız anlamına gelmez. Zaten gündelik bilgilerin en önemli özelliklerinden birisi de akılda kalıcı ve sürekli olmasıdır. Araya çok uzun süre girmediği sürece unutulması zordur.

Gündelik bilgi, kişinin hafızasında yer edinir ve gerektiğinde ortaya çıkarılır. Az önce bahsettiğimiz örnek üzerinden devam edersek, nane-limon karışımının soğuk algınlığı türündeki hastalara iyi geldiğini biliyoruz; fakat bu bilgiyi içimizden tekrar etmiyoruz veya aklımızda tutmak için çaba harcamıyoruz. Bir arkadaşımız veya çevremizden biri soğuk algınlığına yakalandığında aklımıza bu bilgi rahatlıkla gelecektir. Bu şekilde hatırda kalma süresi de ister istemez artar.

Gündelik bilgiler, yaşam boyu en sık kullandığımız bilgi türü olarak dikkat çeker. Bu sebeple bu tür bilgileri anımsamak ve yeri geldiğinde kullanmak oldukça önemlidir. Böyle basit olarak görülen; fakat sıkça işimize yarayan faydalı bilgileri incelemek için Faydalı Bilgiler kategorisinden yararlanabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu