Faydalı Bilgiler

Itır Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Genellikle Akdeniz iklimine sahip bölgelerde yetiştirilen ancak bol güneşin bulunduğu çoğu alanda yetişebilen ıtır bitkisinin faydaları nelerdir? Biliyorsunuz ki ıtır bitkisinin yaprağı kış aylarında bile dökülmemektedir. 60 santimetreye kadar gövdelerinin uzayabildiği görülmüştür. Tüyümsü ve yeşil renkli gövdeleri bulunmaktadır. Son derece güçlü bir kokuya sahiptir. Parfüm yapımında kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Yaprakları ezildiği zaman kokusu inanılmaz derece hoş gelmektedir. Bunun yanında yaz mevsiminin başlangıcında çiçekleri açar ve sonbahara kadar devam eder. Birçok farklı ıtır bitkisi türü bulunmaktadır. Kokusunun kalıcı olması, onu kozmetik alanına sokmuştur. Peki ama ıtır bitkisinin yararları nelerdir, merak ediyor musunuz? Eğer bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız, kesinlikle yazının devamı size yardımcı olacaktır.

Itır Bitkisinin Yararları Nelerdir?

Akdeniz iklimi bitkisi olan ıtır bitkisi, farklı bir görünüme sahiptir. Kullanımı oldukça basittir. Öncelikli olarak bir miktar su kaynatmalısınız. Daha sonra göz kararı olarak bardakları doldurmalı ve toplamda 4 bardak kaynar suyu ıtır bitkisinin yaprağının üzerine dökmelisiniz. Hemen ardından 15 dakika kadar bırakmalısınız. Demini aldıktan sonra çayınız hazır olacaktır. Günde maksimum 3 bardak kadar tüketebilirsiniz. Peki ıtırın faydaları nelerdir? İşte bu sorunun cevapları yazının devamında bulunuyor.

 • Sivilcelere iyi gelen ıtır bitkisi, izlerini de yok edebilmektedir. Son derece etkili bir akne ilacıdır.
 • Egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Uçuk ve ülser gibi daha pek çok geç iyileşen yaralar üzerinde kullanılmaktadır. İyileşme hızını artırmaktadır.
 • İshal için iyi bir ilaçtır. Çayı içildiği müddetçe ishal sorunu ortadan kalkacaktır.
 • Itır bitkisinden çay yapıp o çay ile gargara yaptığınız zaman boğaz ağrınız da geçecektir.
 • Itır bitkisi hazmı kolaylaştırmaktadır. Yani sindirim sistemine katkı sağlamaktadır.
 • Midede ve bağırsakta oluşan gazların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt güzelliği için son derece önemlidir. Arındırıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Strese kokusu ile birlikte iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bunun için yapraklarını ezmeniz ve bulunduğunuz bir odaya kap içerisinde koymanız gerekir. Saldığı koku stresi ve stresin neden olduğu olumsuz etkileri yok edecektir.
 • Yapılan araştırmalara göre kanı temizlediği ortaya çıkmıştır.
 • Rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Rahatlama ile birlikte uykusuzluğa da kesin çözüm olarak görülmektedir.
 • Itır çiçeğinden elde edilecek su ile tonik yapabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Itır Bitkisinin Kullanımı

itir-bitkisi-yararlari

Faydalarından bahsettiğimiz ıtır çiçeği, son derece farklı yapılara sahiptir. Siz de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hatta ve hatta bulunduğunuz ortam Akdeniz iklimine uygunsa, yani çok güneş alıyorsa yetiştirebilirsiniz de… Itır bitkisinin kullanımı oldukça basittir. Çay olarak ya da losyon olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca tonik olarak da kullanımı mevcuttur.

Çay olarak kullanmak isterseniz 15-20 dakikada demleyebilirsiniz. Tonik ya da losyon olarak kullanmak için yapraklarını ezmeniz gerekmektedir. Suyunu çıkarmak da basittir. Bununla birlikte söylemeliyiz ki kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Yani güçlü kokusundan dolayı parfümlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Ek olarak siz de yapraklarını ezebilir ve kokusundan faydalanabilirsiniz. Böylece strese de çözüm bulmuş olabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu